Haberler

BALKAN GÖÇMENLERİNİN DAYANIŞMA GÜNÜ

Font Boyutu

 14 Haziran 2010

BASIN BÜLTENİ

BALKAN GÖÇMENLERİNİN DAYANIŞMA GÜNÜ
BURSA’DA BALKAN PANAYIRI
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ VE BAL-GÖÇ TARAFINDAN BU YIL 2.’Sİ ORGANİZE EDİLEN BALKAN PANAYIRI, KARDEŞLİK VE DOSTLUĞUN EN GÜZEL ÖRNEĞİNE SAHNE OLDU.
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, “BURSA BİR BALKAN ŞEHRİ. BALKANLAR’DA YAŞAYANLAR BİZİM KARDEŞLERİMİZ. HER ZAMAN ONLARIN YANINDA OLACAĞIZ” DEDİ.

BURSA – Büyükşehir Belediyesi ve Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen ‘2. Balkan Panayırı’, Balkanlar’dan Bursa’ya gelen vatandaşların dayanışma örneğine sahne oldu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Hürriyet’teki Ziraat Mesire Alanı’nda gerçekleştirilen panayırda, Bursa’nın bir Balkan şehri olduğunu söyledi. Balkan göçmenlerine destek mesajı veren Başkan Altepe, “Bizler bir bütünüz. Balkan şehri Bursa’da, kalbimiz Balkanlar’la birlikte atıyor. Orada yaşayan hemşehrilerimizin yüzleri güldükçe biz de mutlu oluyoruz” dedi.
Balkanlar’da geçmiş dönemlerde yaşanan sıkıntılara değinen Başkan Altepe, “Bu milleti yok etmek istediler, edemediler ve edemeyecekler. Balkanlar’da yaşayanlar bizim Avrupa’daki kardeşlerimiz. Her fırsatta onlarla birlikte olmaya devam edeceğiz. 19 Mayıs’ı Bulgaristan’da kutladık. Orayı gezdik, eksikleri gördük. Onların varlığı bizim varlığımız, her zaman Balkanlar’daki hemşehrilerimizin yanındayız” diye konuştu.

“Yapacak çok işimiz var”
Dış Türklerden Sorumlu Devlet Bakanı Faruk Çelik de ecdadın köklerinin Bursa’dan Balkanlar’a gittiğini hatırlatarak, “Biz köklü devletler kuran bir milletiz. Biz milletimizin köklerinin nereye dayandığını ve Balkanlar’ın özbeöz Türk coğrafyası olduğunu biliyoruz. Balkanlar’da yapılan tüm eserleri, yeniden onardık. Belediye başkanlarımız bu konuda özveriyle çalışıyorlar. Yapacak çok işimiz var. Eserlerimize, ecdadımızın harikalarına hep birlikte sahip çıkacağız. Birlik ve beraberliğimizi hep beraber koruyacağız” dedi.

“Türk olmanın gururunu yaşıyoruz”
Vali Şahabettin Harput ile CHP Bursa Milletvekili Kemal Demirel de konuşmalarında Balkanlar’ın Bursa’daki önemine değindi. BAL-GÖÇ Başkanı ve Balkan Türkleri Göçmen ve Mülteci Dernekleri Federasyonu (BGF) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emin Balkan ise Balkanlar’ın kültürünü yaşatmak ve paylaşmak adına bir araya geldiklerini belirterek, “Soysal dayanışma ve kültürümüzü gelecek nesillere aktarmayı amaçlıyoruz. Birlik ve beraberliğimizi çok iyi hissetmeliyiz. Bizler, Türk Milleti’nin mensubuyuz. Özümüz aynı, hepimiz kardeşiz. Türk olmanın gururunu yaşıyoruz. Balkan Türkleri “Elhamdülillah Türk’üm” diyor. Bulgaristan’da ve Yunanistan’da etnik ayrımcılık halen var. Türk olmak orada suç. Ama yılmayacağız, birlik ve beraberliğimizi koruyacağız” şeklinde konuştu.

Kuruculara plaket
Bursa’da yaşayan Balkan göçmenlerinin yoğun ilgi gösterdiği panayırda, konuşmaların ardından kuruluşunun 25. yıldönümü nedeniyle BAL-GÖÇ’ün kurucu üyelerine şükran plaketi verildi.
BAL-GÖÇ Başkanı Emin Balkan, kendilerine verdiği destekten ve Balkanlar’a yaptığı yatırımlardan dolayı teşekkür ettiği Başkan Altepe’ye plaket ve çini tabak hediye etti. Gecede, ‘5. BAL-GÖÇ Ali Durmaz Futbol Turnuvası’nda dereceye giren takımlara da ödülleri verildi.
Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar ile AK Parti Bursa Milletvekili Mehmet Tunçak’ın yanı sıra AK Parti İl Başkanı Nagip Vardar ve Balkan ve Rumeli Göçmenleri Konfederasyon Başkanı Turhan Gençoğlu’nun da katıldığı ‘2. Balkan Panayırı’, Türk Pop Müziği’nin sevilen isimlerinden Burcu Güneş’in konseriyle sona erdi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 14.06.2010 | Okunma sayısı:10870

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir