Haberler

BALKAN DAYANIŞMASI

Font Boyutu

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Balkanlara her zaman moral desteği vereceklerini, maddi ve manevi yanlarında olacaklarını söyleyerek, “Bursa bir Balkan şehri. Balkanlar bizim kardeşimizdir” dedi.
Bursa Rumeli Dernekleri Federasyonu (RUDEF) ile Bursa Rumeli Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından Ender Çay Bahçesi’nde düzenlenen iftar, kentin yerel yöneticilerini, siyasileri ve Balkan göçmeni çok sayıda vatandaşı bir araya getirdi. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, yaptığı konuşmada, Ramazan ayının sevginin, barışın, kardeşliğin, yardımlaşmanın, hoşgörünün ve fedakarlığın doruğa ulaştığı bir ay olduğunu söyledi.

“Balkanlara sahip çıkacağız”
RUDEF’in Bursa’da önemli bir misyonu üstlendiğini vurgulayan Başkan Altepe, “Rumeli açısından önemli bir merkez olan Bursa bir Balkan şehri. Balkanlar da Bursa’dan fethedilen önemli merkezlerden oluşuyor. Orada yaşayan herkesin Bursa’da bir parçası var. Bursa ile Rumeli kardeş” dedi. Bu akraba toplumların birbirine yakınlaşması ile ilgili çalışmaların her zaman sürdürüldüğünü kaydeden Altepe, “Rumelililer bizim kardeşimiz, soydaşlarımız. Bizler her zaman Rumelili dostlarımızın yanında olacağız, onlara moral desteği vereceğiz. Maddi ve manevi yanlarında olacağız. Sadece sosyal ve kültürel çalışmalarla değil yanlarında olarak da onlara sahip çıkacağız” şeklinde konuştu. Bu konuda RUDEF’in de kendilerini desteklediğini bildiren Başkan Altepe, bu çalışmaların artarak devam etmesi temennisiyle bayramdan sonra Balkanlarda yeni eserlerin hayata geçirileceğine işaret etti.

“Balkanlara uçak seferleri konulsun istiyoruz”
RUDEF Başkanı Şuayip Toprak, Balkanlardaki durumu anlattığı açıklamasında, “Burada Türkiye’nin özlemiş olduğu bir tablo var. Sivil toplum örgütleri, siyasi parti temsilcileri, muhtarlarımız, bürokratlarımız, halkımız burada. Bizler faaliyetlerimizi birlik ve beraberlik hedefiyle hayata geçiriyoruz” dedi. Balkanlara uçak seferlerinin konulmasını isteyen Toprak, “Bulgaristan’ın AB’ye girmesiyle beraber çok sorunlarla karşılaştık. Vize alamıyoruz, dayanışma bitti. Bu yüzden çok acil uçak seferleri konulmasını istiyoruz” ifadesini kullandı.

Kızılcıklı’dan Altepe’ye teşekkür
AK Parti Bursa Milletvekili Sedat Kızılcıklı da Türkiye’nin büyük bir ülke olduğunu belirterek, Balkanların Türkiye’yi çok önemsediğini dile getirdi. Balkanlarda hayata geçirdiği hizmetlerden dolayı Başkan Altepe’ye övgüler yağdıran Kızılcıklı, “Bursa ile Balkanların kardeşliğini bilmeyen yok. İnşallah bu kardeşliğimiz devam edecek. Mevcut sıkıntıları da ortadan kaldırırsak oradaki dostlarımıza daha çok ulaşırız. Değerli Büyükşehir Belediye Başkanımız Recep Altepe, Bursa’nın elini Balkanlara uzattığı için ayrı bir teşekkürü hak ediyor. Bursa’nın gücünü Bosna’ya, Kosova’ya, Makedonya’ya götürüyor. Bu güzelliklerin devam etmesini diliyorum” şeklinde konuştu.

Bursa milletvekilleri Canan Candemir Çelik, Kemal Demirel ve İsmet Büyükataman ile Vali Yardımcısı Adnan Kayık, AK Parti İl Başkanı Nagip Vardar, Bursa Kent Konseyi Başkanı Semih Pala ve Büyükşehir Belediyesi bürokratları da iftarda hazır bulundu.

Tarih: 02.09.2009 | Okunma sayısı:5328

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir