Haberler

BAL-GÖÇ İFTARINDA BURSA ZİRVESİ

Font Boyutu

Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği (BAL-GÖÇ) tarafından Yıldırım Spor Kompleksi’nde gerçekleştirilen iftar, toplumun tüm kesiminin yanı sıra iktidar ile muhalefeti de bir araya getirdi.
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Devlet Bakanı Faruk Çelik’le birlikte katıldığı yemekte yaptığı konuşmada, Bursa’nın bir Balkan şehri olduğunu söyleyerek, Bursalılarla Balkanların akraba olduğunu vurguladı. “Balkanlar da bizim bir parçamız” diyen Altepe, Balkanlar’da geçen 5 yılda Bursa’nın kültürünü ayağa kaldıracak köklü çalışmalara imza atıldığını ve bundan sonra da bu tür çalışmalara devam edileceğini belirtti. Bursa’da ilk kez bir konsolosluğun belediye tarafından yapıldığını hatırlatan Başkan Altepe, “Balkanların her köşesinde Bursa’dan bir iz bulunuyor. Bu konuda sınır tanımıyoruz. Her türlü hizmete devam edeceğiz. Bursa her şeyin örneklerini verdiği gibi Balkanlardaki soydaşlarımıza sahip çıkmanın örneklerini de BAL-GÖÇ’ün de desteğiyle verecektir” açıklamasını yaptı.

Bakan Çelik: “Bu devlet büyük bir devlet”
Devlet Bakanı Faruk Çelik de konuşmasında, siyasetin sorumluluğu gereği verilen sözlerin ardında durulmasının önemine değindi. Derneklerle her zaman içiçe olduğunu belirterek, Dış Türklerle ilgili faaliyetlerini sürdüren BAL-GÖÇ, Batı Trakya, Kafkas gibi derneklerin son derece önemli sorunlara sahip olduğunu dile getiren Bakan Çelik, “Büyük coğrafyadaki ecdadımızın gerek eserleri, gerekse oradaki soydaşlarımızın durumları, konumları, gelecekleri Misakı Milli sınırları içindeki bizler için çok önem arz ediyor. Oraları biz yok farz edemeyiz, görmezden gelemeyiz. Bakışımız mutlaka bu çerçevede olmalı” dedi. Bu derneklerin bu hukukta örgütlenmelerinin son derece önemli olduğuna dikkat çeken Bakan Çelik, derneklerin kendi aralarındaki çekişmelerin hepsinin bir kenara bırakılması gerektiğini söyledi. Bakan Çelik, “Son günlerde Bulgaristan’da izlenen gelişmeler karşısında bizim nasıl yek vücut olmamız gerektiği ortada değil mi? Niyetler belli, ne yapılmak istendiği belli. Bundan sonra görevim gereği Balkan, Kafkas coğrafyasını sık sık ziyaret edeceğim ama burada bir sinerji oluşmalı, dayanışma oluşmalı. Oradaki fotoğraf iyi okunmalı ve alacağımız tavır konusunda sizler de sivil toplum kuruluşları olarak yetkililere destek vermelisiniz” diye konuştu. Yurtdışında yaşayan soydaşların Türkiye denildiğinde gözlerinin parladığını anlatan Çelik, Türkiye’nin diğer ülkeler üzerindeki gücünün küçümsenmeyecek düzeyde olduğunu vurguladı. Bakan Çelik, “İşimiz zor, kolay değil. Ancak kimse kimsenin gözünü gereksiz yere korkutmasın. Bu millet, büyük bir millet. Bu devlet, büyük bir devlet. 70 milyonu aşkın bir nüfusu var. Türkiye denince vatandaşların yüzlerinde güller açıyor. Balkanlardaki 2 milyonluk, 3 milyonluk ülkeler de Türkiye’nin ne olduğunu biliyor, gücünün de farkında” ifadesiyle doğru bir politika izlenerek, doğru işler yapıldığında çözülmeyecek sorunun ve ulaşılmayacak hedefin olmadığının altını çizdi.

Balkan’dan Çelik’e teşekkür
Uludağ Mehter Takımı’nın konseriyle renklenen iftarda BAL-GÖÇ Genel Başkanı Prof. Dr. Emin Balkan, Balkanlardan Bursa’ya göçen vatandaşların sorunlarının çözümünde siyasilerin ve yerel yöneticilerin büyük rolü olduğunu belirterek, “Bakan Faruk Çelik’in Çalışma Bakanlığı döneminde, Bulgaristan’dan zorunlu göçle Türkiye’ye göçenlerin çalışmalarının Türkiye’ye aktarılması konusunda borçlanma yasası çıktı. Yaklaşık 34 bin kişi bu borçlanma yasasından yararlanarak emekli oldu. Bakan Çelik’e bu durumdan dolayı teşekkür ediyorum” diye konuştu. Prof. Dr. Emin Balkan, konuşmasında göçmenlerin günümüzde yaşadıkları sorunları da Bakan Çelik ile belediye başkanlarına ve siyasilere aktardı. İftara, Bursa Milletvekilleri Sedat Kızılcıklı, Kemal Demirel, Vali Yardımcısı Selman Yenigün, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, AK Parti İl Başkanı Nagip Vardar ve Balkan Rumeli Göçmenleri Konfederasyonu Başkanı Turhan Gençoğlu’nun yanı sıra siyasi partilerin il başkanları ve çok sayıda BAL-GÖÇ üyesi de hazır bulundu.

Tarih: 30.08.2009 | Okunma sayısı:6252

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir