Haberler

Bakan Yılmaz: “Bursa hak ettiği değere kavuşuyor”

Font Boyutu

25 EKİM 2014

BASIN BÜLTENİ

Bakan Yılmaz: “Bursa hak ettiği değere kavuşuyor”
- Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’dan Büyükşehir Belediyesi’nin yatırımlarına övgü…
- Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Bursa’da kente değer katan yatırımları ve Bursa’nın ‘tarih başkenti’ kimliğini öne çıkaran çalışmaları nedeniyle Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’yi tebrik etti.
- Bursa’da Muradiye Külliyesi’ni ve Tophane’deki Osman Gazi ve Orhan Gazi türbelerini ziyaret eden Bakan Yılmaz, “Bursa, hak ettiği değere kavuşuyor” dedi.
- Bakan Yılmaz: “Bursa’da güzel işler yapılıyorsa ve burada bir başarı varsa bu başarı Bursalılarındır.”
- Bakan Yılmaz, “Bursa’ya sahip çıkmak, ecdada, Osmanlı’ya ve Cumhuriyet’e sahip çıkmak demektir” şeklinde konuştu.
- Bakan Yılmaz; “Muradiye Külliyesi’nde düşündüğümüzün, hayal ettiğimizin ötesinde bir eser ortaya çıkıyor” dedi.

BURSA – Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Bursa’da Büyükşehir Belediyesi’nin kente değer katan faaliyetleriyle tarihi mirasın geleceğe taşınmasının önemine dikkati çekti. Bakan Yılmaz, Muradiye Külliyesi’ni ve Tophane’deki Osman Gazi ve Orhan Gazi türbelerini ziyaret ederek, “Bursa, hak ettiği değere kavuşuyor. Bursa’da güzel işler yapılıyorsa, burada bir başarı varsa bu başarı Bursalılarındır” dedi.

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Bursa’da Vali Münir Karaloğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’yi makamında ziyaret etti. Tarihi Belediye Binası’nda gerçekleştirilen ziyarette, Bursa’nın Büyükşehir Belediyesi’nin imza attığı çalışmalarla geçmiş yıllara oranla büyük değişim yaşadığını vurgulayan Bakan Yılmaz, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’yi tebrik etti.

Bursa güvenini gösterdi
Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Bursa’nın Mart ayında yapılan seçimlerde Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’ye duyduğu güveni gösterdiğini vurgulayarak, “Bursa’da bir başarı varsa bu başarı Bursalıların başarısıdır. Bursalılar, hizmetin en iyisinin nereden geldiğini görerek ve sonrasında bu hizmetlerin devamının geleceğini bilerek seçimlerini yaptı. Pişman olmayacaklar, çünkü Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin daha önceden de yaptığı hizmetleri biliyorlar” dedi.

“Bursa’daki bu çok kültürlülüğü yaşatmak lazım”
“Şehirler insanları, insanlar da şehirleri inşa eder” diyen Bakan Yılmaz, şehirlerin insanların kimlik olgusunu yansıttığını ifade ederek, “Bursa köklü mirası olan, çok kültürlü bir kent. Bursa’daki bu çok kültürlülüğü yaşatmak lazım. Bursa’ya daha önce de geldim ancak bugün Bursa’nın eskiye oranla çok daha olumlu ölçüde gelişme gösterdiğini gördüm” diye konuştu.

“Büyükşehir’in yanındayız”
Büyükşehir Belediyesi’nin Bursa’ya hizmetleriyle değer katmaya devam edeceğini kaydeden Bakan Yılmaz, “Bursa’ya hizmet etmek, ecdada layık olmaktır. O değerlerin ve kültürün yaşatılması ve çocuklarımıza da tanıtılması önemli. Bursa’ya hizmet halka hizmettir, halka hizmet Hakk’a hizmettir. Büyükşehir Belediyesi olarak yaptığınız her işte dualarımız ve desteklerimiz Bursa ile…” dedi.
Türkiye’nin iyi bir noktaya geldiğini ifade eden Bakan Yılmaz, Türkiye’nin ilk 80 yılı ile son 12 yılda gelinen noktayı karşılaştırarak, atılan adımların önemine dikkati çekti. Türkiye’nin gelişiminde milletin desteğinin önemli olduğunu kaydeden Bakan Yılmaz, “Milletin desteği, istikrar ve güvenin yanında oldu. Bursa’ya hizmetler yapılıyorsa bunun sebebi Bursalılardır. Kuruluşun ve kurtuluşun kesiştiği, Türkiye’deki istisnai noktalardan biri olan Bursa’ya sahip çıkmak, ecdada, Osmanlı’ya ve Cumhuriyet’e sahip çıkmak demektir” şeklinde konuştu.

“Bursa’da her alanda gelişim devam ediyor”
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe de ülkenin ve Bursa’nın yaşadığı değişime işaret ederek, “Ülkemiz hızlı bir değişim içinde, kentler kabuk değiştiriyor. Hükümetimizin de desteğiyle güzel adımlar attık. Bursa’da her alanda şehrin gelişmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yeşil Bursa kimliğine önem veriyoruz, bugüne dek 3500 bina yıktık, kenti daha yeşil yapabilmek için. Bu şehri, yıkarak güzelleştiriyoruz” dedi.
Bursa olarak Türk Silahlı Kuvvetleri ve Sivil Savunma’nın da desteğiyle çalışmalar yapıldığını anlatan Başkan Altepe, “Genel Kurmay ile birlikte Çanakkale’deki Bursa şehitliğini düzenliyoruz. Bursa’da Yunuseli Havaalanı tekrar kente kazandırılıyor. Tüm düzenlemeleri yaparak kent içindeki havaalanını canlandırmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

“Şehrin değeri artıyor”
Bursa’nın tarihi yapısının öne çıkarıldığını vurgulayan Başkan Altepe, “Bursa’da en önemli kimlik ‘tarih başkenti’ oluşu. Tüm semtleriyle Bursa’nın değerleri, artık UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girdi. Bunun avantajlarını kullanmak ve şehrin değerini artırmak için çabalıyoruz. Artık İznik’in de Dünya Mirası Listesi’ne girmesi için çalışmalarımıza başladık. Orada araştırmalarımız sırasında gölde bazilika da ortaya çıktı. İznik’i de dünya gündemine getirmiş olacağız” dedi.

“Bey Sarayı da gün yüzüne çıkacak”
Başkan Altepe, kentteki tarihi yapıları öne çıkarırken yer altındaki değerlerin de ele alındığını vurgulayarak, “Bursa’da tarihi yapıları geleceğe taşırken, kentin köklü mirasına da değer katıyoruz. Tophane’de Orduevi’nin bulunduğu bölgedeki Bey Sarayı’nı da gün yüzüne çıkarmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ordu Evi yakında taşınacak” şeklinde konuştu.
Ziyarette, Ordu Evi’nin Dikkaldırım’daki askeri alanın olduğu bölgeye taşınacağı belirtildi. Görüşmenin ardından Başkan Altepe, Bakan Yılmaz’a Bursa’ya özgü bir kılıç hediye ederken, Bakan Yılmaz da Başkan Altepe’ye pano tabak hediye etti. Bakan Yılmaz, ziyaretin sonunda, Bursa Büyükşehir Belediyesi ‘Onur Defteri’ni imzaladı.

Muradiye Külliyesi Bakan Yılmaz’ı duygulandırdı
Bakan Yılmaz, Vali Karaloğlu ve Başkan Altepe, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren ve Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde restore edilen Muradiye Külliyesi’ni de gezdi. Bakan Yılmaz, tarihi mekandan çok etkilendiğini ifade ederek, “İnsan, gurur duyuyor. Hem ecdada hem de ecdadın ardından kalan eserlere sahip çıkan evlatları, torunları var. Ecdada layık olmak budur. Emeği geçenlere sonsuz teşekkür ediyorum. Muradiye’de düşündüğümüzün, hayal ettiğimiz ötesinde bir eser ortaya çıkıyor. İnşallah Bursalılar desteğini devam ettirdiği sürece bunlar çok güzel olacak. Bursa, hak ettiği yere geliyor” dedi.

“Tarihi değerler zenginliğimizdir”
Kültürel eserler konusunda geçmiş dönemlerde Bursa’nın da Türkiye gibi bir fetret devri yaşadığını belirten Bakan Yılmaz, “Tarihi değerler, bizim zenginliğimiz. Eğer bunları kaybedersek, varlığımızı kaybederiz. Türkiye bunun farkına vardı. Ne bedele mal olursa olsun, bunları tekrar bizden sonra gelen nesillere de aldığımızdan çok daha iyi şekilde teslim edeceğiz. Gurur duyuyoruz. Bu ecdada layık olmak lazım. Burayı gezerken Türkiye Cumhuriyeti olarak adaletli bir devletin mirasçıları ve o sultanların manevi torunları olarak sorumluluğumuzun büyük olduğunu hissettim. Bu sorumluluk içinde bizim çok daha gayretli çalışmamız lazım” diye konuştu.
Muradiye Külliyesi’nin iyi bir rehber eşliğinde detaylı olarak ziyaret edilmesi gerektiğini belirten Bakan Yılmaz, Muradiye Külliyesi’nin çok özenli ve değerli bir eser olarak ortaya çıkarıldığını vurguladı. Bakan Yılmaz, Vali Karaloğlu ve Başkan Altepe, Muradiye’nin ardından Tophane’de Osman Gazi ve Orhan Gazi türbeleri ile Bey Sarayı’nın olduğu alandaki Ordu Evi’ni de ziyaret etti.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 25.10.2014 | Okunma sayısı:4798

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu