Haberler

Bağımlılıkla mücadeleden taviz yok

Font Boyutu

12 OCAK 2018

BASIN BÜLTENİ

BAĞIMLILIKLA MÜCADELEDEN TAVİZ YOK

  • BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN EN ÖNEMLİ SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİNDEN BİRİ OLAN GENÇLİK VE AİLE DESTEK MERKEZİ’Nİ (GADEM) ZİYARET EDEN BAŞKAN ALİNUR AKTAŞ, MERKEZDEN HİZMET ALAN KİŞİ SAYISININ 2017’DE 300’Ü AŞTIĞINI BELİRTEREK, “BİR KARDEŞİMİZİ, BİR ARKADAŞIMIZI DAHİ BU YOLDAN UZAKLAŞTIRMAK BİZİN İÇİN KARDIR” DEDİ.
  • GADEM’İN, TOPLUMUN DİRAYETİ VE BASİRETİ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ BİR İŞLEVİ YERİNE GETİRDİĞİNİ İFADE EDEN BAŞKAN AKTAŞ, TOPLUMUN KANAYAN YARASI OLAN BAĞIMLILIKLA MÜCADELE NOKTASINDA ELLERİNDEN GELENİ YAPMAYA DEVAM EDECEKLERİNİ VURGULADI.

BURSA - Büyükşehir Belediyesi’nin en önemli sosyal sorumluluk projelerinden biri olan Gençlik ve Aile Destek Merkezi’ni (GADEM) ziyaret eden Başkan Alinur Aktaş, merkezden hizmet alan kişi sayısının 2017’de 300’ü aştığını belirterek, “Bir kardeşimizi, bir arkadaşımızı dahi bu yoldan uzaklaştırmak bizin için kardır” dedi. GADEM’in, toplumun dirayeti ve basireti için çok önemli bir işlevi yerine getirdiğini ifade eden Başkan Aktaş, toplumun kanayan yarası olan bağımlılıkla mücadele noktasında ellerinden geleni yapmaya devam edeceklerini vurguladı.

Uyuşturucu madde kullanımı Türkiye’nin değil bütün dünyanın en önemli sorunlarından biri halini alırken, Bursa Büyükşehir Belediyesi de 2015 yılında hizmete açtığı GADEM ile başlattığı bağımlılıkla mücadeleyi hız kesmeden sürdürüyor. GADEM bünyesinde kurulan Gemlik Kurşunlu’daki rehabilitasyon merkezi de 2017 yılında hizmet vermeye başlarken, geçtiğimiz yıl 303 madde bağımlısı ile 1721 bireysel görüşme yapıldı. Madde bağımlılarının yakınları ile de 1357 bireysel görüşme gerçekleştirilirken, yıl boyunca farklı platformlarda düzenlenen seminerlerde 2500 kişiye ulaşıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, beraberindeki AK Parti Osmangazi İlçe Başkanı Ufuk Çömez ile birlikte verdiği hizmetlerle madde bağımlılarına adeta yeni bir hayat imkanı sunan GADEM’i ziyaret etti. GADEM Sorumlusu Sosyolog Gökhan Öztürk, 2015 yılından bugüne gerçekleştirdikleri çalışmalar hakkında Başkan Aktaş’a sunum yaptı.

Toplumun kanayan yarası

Başkan Aktaş, Büyükşehir Belediyesi’nin bir taraftan alt ve üst yapı ile ilgili yatırımları hayata geçirirken, diğer taraftan belki de çok görünmeyen ama toplumun dirayeti, basireti için çok önemli olan önemli bir işlevi yerine getirdiğini kaydetti. GADEM’in daha da geliştirilebilmesi, toplumun tüm kesimlerine yayılabilmesi adına ‘neler yapabiliriz’ noktasında fikir alışverişinde bulunduklarını ifade eden Başkan Aktaş, “Burada hayırlı bir iş icra ediliyor. Uyuşturucu maalesef toplumun kanayan yarası. Son yıllarda özellikle oluşan belki manevi boşluklarla beraber maalesef kullanımıyla alakalı bir artış gözleniyor. Gerçi kanuni düzenlemeler yapılıyor ama öncelikle bu duruma düşmüş kardeşlerimizi bu yoldan nasıl kurtarabiliriz, uzaklaştırabiliriz onun hesabı içindeyiz. Buna dair açmış olduğumuz tesisler var ama her ilçe belediye başkanımızla da paylaşacağım konuyu. Bu noktada yapabilecekleri bir şeyler var. Bizde onlara bu tür merkezlerin kurulumu noktasında destek oluruz. Kardeşlerimizi düçar oldukları bu hastalıktan kurtarmak adına burada bir nebze olsun çare olduysak ne mutlu bizlere. 2017 itibariyle sayı 300’ü aşmış. 3 milyonluk Bursa’yı konuşuyoruz nihayetinde. Bir kardeşimizin, bir arkadaşımızın dahi bu yoldan uzaklaştırılması bizim için kardır. Nihayetinde bunların aileleri, eşleri, çocukları var. Onların mutluluğu bizim mutluluğumuz demek. Hep şunu söylüyorum; sokakları altınla döşesek kıymeti yok. Öncelikle insanların huzuru ve mutluluğu önemli. Bunu temin etmek adına da yerel idare olarak verebileceğimiz şeyler varsa bundan geri durmayacağız” diye konuştu.

Bu arada GADEM ziyareti sırasında, aldıkları destek ve rehabilitasyonlarla madde bağımlılığından kurtulan vatandaşlar da bir araya geldikleri Başkan Aktaş’a bu hizmet nedeniyle teşekkür etti. Madde bağımlılığından kurtularak adeta yeni bir hayata başladıklarını belirten vatandaşlar, eğitimler sırasında yaptıkları tablolardan birini Başkan Aktaş’a, diğerini de AK Parti Osmangazi İlçe Başkanı Ufuk Çömez’e hediye etti.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

BASIN YAYIN VE HALKLA İLİŞKİLER DAİRESİ BAŞKANLIĞI

Tarih: 12.01.2018 | Okunma sayısı:2434

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu