Haberler

Bağımlılıkla etkin mücadele

Font Boyutu

09 OCAK 2018

BASIN BÜLTENİ

BAĞIMLILIKLA ETKİN MÜCADELE

-BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ GENÇLİK VE AİLE DESTEK MERKEZİ (GADEM) 2017 YILINDA 303 MADDE BAĞIMLISI İLE 1721 BİREYSEL GÖRÜŞME, MADDE BAĞIMLISI YAKINLARI İLE 1357 BİREYSEL GÖRÜŞME GERÇEKLEŞTİRİRKEN, YAKLAŞIK 2500 KİŞİYE DE KONUYLA İLGİLİ SEMİNER VERDİ.

-UYUŞTURUCU MADDE BAĞIMLILIĞINA KARŞI FARKINDALIK OLUŞTURMAK AMACIYLA DÜZENLENEN ‘ÖĞRETMENİM CANIM BENİM’ PROJESİ KAPSAMINDA DA YAKLAŞIK 6500 LİSE BRANŞ VE REHBER ÖĞRETMENE SEMİNER VERİLDİ.

BURSA - Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Aile Destek Merkezi (GADEM) 2017 yılında 303 madde bağımlısı ile 1721 bireysel görüşme, madde bağımlısı yakınları ile 1357 bireysel görüşme gerçekleştirirken, yaklaşık 2500 kişiye de konuyla ilgili seminer verdi. Uyuşturucu madde bağımlılığına karşı farkındalık oluşturmak amacıyla düzenlenen ‘Öğretmenim Canım Benim’ projesi kapsamında da yaklaşık 6500 lise branş ve rehber öğretmene seminer verildi.

Günümüzün en önemli sağlık, sosyal ve güvenlik problemi olarak ortaya çıkan alkol ve uyuşturucu madde bağımlılığının önlenebilmesi amacıyla Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan GADEM, yaptığı etkinlik, seminer ve bire bir görüşmelerle 2017 yılını dolu dolu geçirdi. Merkez bünyesinde 303 madde bağımlısı ile 1721 bireysel görüşme yapılırken, madde bağımlılarının yakınları ile de 1357 bireysel görüşme gerçekleştirildi. Bunun yanında yıl boyunca farklı platformlarda düzenlenen seminerlerde 2500 kişiye ulaşıldı. Madde kullanımı yaşının giderek düşmesi göz önüne alınarak eğitim kurumlarındaki çalışmalara da ağırlık verildi. Bu kapsamında geçtiğimiz yıl başlatılan ‘Öğretmenim Canım Benim’ projesi ile yaklaşık 6500 lise branş ve rehber öğretmenine seminer verildi.

Bu yılın ilk seminerini Gemlik Özel Hatem okullarında öğretmenlere yönelik veren GADEM personeli Şubat ayının sonuna kadar 17 ilçenin tamamında yer alan özel okul ve temel lisede görev yapan branş ve rehber öğretmenlerine yönelik farkındalık seminerlerini bitirmeyi planlıyor. 2017 yılının son aylarında Orhangazi Özel Bil Okullarında başlayan farkındalık seminerleri, İnegöl Belediyesi’nce açılan İNGADEM (İnegöl Gençlik ve Aile Destek Merkezi) personelinin desteğiyle İnegöl’de de yaygınlaşıyor.

Seminerlerde özellikle öğretmenlerin bağımlılıkla mücadelede ne kadar önemli bir konumda olduğu vurgulanırken, bağımlılık nedir? Belirtileri nelerdir? Nelere dikkat etmeliyiz ayrıca danışmanlık ve tedavi merkezileri hakkında bilgi verilmektedir. 

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

BASIN YAYIN VE HALKLA İLİŞKİLER DAİRESİ BAŞKANLIĞI

 

Tarih: 09.01.2018 | Okunma sayısı:1220

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir