Haberler

Ayıya rahat battı

Font Boyutu

 29 ARALIK 2014

BASIN BÜLTENİ

AYIYA RAHAT BATTI
- BURSA HAYVANAT BAHÇESİ’NDE KIŞI RAHAT BİR ORTAMDA GEÇİRMELERİ İÇİN HER TÜRLÜ ÖNLEMİN ALINMASINA RAĞMEN, KIŞ HAZIRLIĞINI BAŞLATAN AYILARDAN BİRİ KENDİNE ‘İN’ KAZDI.
- BURSA ZOO PARK’TAKİ AYILARDAN İKİSİ KIŞI KENDİLERİ İÇİN HAZIRLANAN KAPALI BARINAKTA GEÇİRMEYİ TERCİH EDERKEN, İÇGÜDÜSEL DAVRANIŞLARINI TERK ETMEYEN BİR AYI İSE TOPRAĞI KAZARAK KENDİNE ‘İN’ YAPTI.

BURSA – Bursa Hayvanat Bahçesi’nde kışı rahat bir ortamda geçirmeleri için her türlü önlemin alınmasına rağmen, kış hazırlığını başlatan ayılardan biri kendine ‘in’ kazdı. Bursa Zoo Park’taki ayılardan ikisi kışı kendileri için hazırlanan kapalı barınakta geçirmeyi tercih ederken, içgüdüsel davranışlarını terk etmeyen bir ayı ise toprağı kazarak kendine ‘in’ yaptı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi’nde hava sıcaklarının düşmesiyle birlikte tüm hayvanların kışı rahat ve konfor içinde geçirmeleri için gerekli önlemler alınırken, bazı hayvanların ise içgüdüsel davranışlarını terk etmediği gözlendi. Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi’nde doğan 17 yaşındaki bir dişi ve 14 yaşındaki 2 erkekten oluşan ayı ailesi de havaların birden soğumasıyla birlikte kış hazırlıklarına başladı. Ayılardan ikisi kışı, barınağın kapalı bölümünde geçirmeyi tercih ederken, biri ise doğal ortamda olduğu gibi kendilerine ayrılan açık alana in kazdı. Sabahın erken saatlerinde barınağın üst kısmında toprağı kazmaya başlayan bir ayı, çıkan toprağı eserek kendisine kış uykusuna yatacak bir yer hazırladı.

Doğal ortamda kar bastırınca yem bulmakta zorlandıkları için kış uykusuna yatan ve Mart ayının ortalarına kadar metabolizmalarını hayatta kalacak kadar yavaşlatan ayının, her türlü yem ihtiyacının karşılanmasına rağmen, içgüdüsel davranması dikkatten kaçmadı. Geçen yıl da iki ayının kışı barınakta geçirdiğini bir ayının ise başka bir noktaya yine ‘in’ kazdığını hatırlatan hayvanat bahçesi yetkilileri, kışı kendi yaptığı barınakta geçiren ayı için de belirli aralıkla ‘inin’ etrafına yiyecek bırakıldığını, ayının belirli periyotlarla yuvasından çıkıp, beslendiğini, daha sonra da yeniden barınağına girdiğini belirttiler.

BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI
BASIN VE HALKLA İLIŞKILER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 29.12.2014 | Okunma sayısı:2644

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu