Haberler

AVRUPA’NIN HIZLI TREN ALTYAPISI DA BURSA’DAN

Font Boyutu

 30 ARALIK 2012

BASIN BÜLTENİ

AVRUPA’NIN HIZLI TREN ALTYAPISI DA BURSA’DAN
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, BURSA’DA ÜRETİLEN YERLİ TRAMVAYIN TEST SÜRÜŞLERİNİN DEVAM ETTİĞİNİ BELİRTEREK, BURSA’NIN BU ALANDA BİR MERKEZ OLDUĞUNU, İTALYA VE POLONYA’DAKİ HIZLI TRENLERİN ALTYAPI İMALATLARININ BURSA’DA YAPILACAĞINI SÖYLEDİ.
- BAŞKAN ALTEPE, İSTANBUL BURSA ARASI DENİZ SEFERLERİNİN OCAK AYI ORTALARINDA BAŞLAYACAĞINI BELİRTEREK, KAR AMAÇLAMADIKLARINI TEK HEDEFLERİNİN BU ALANDA İSTİKRARI SAĞLAMAK OLDUĞUNU İFADE ETTİ.

İSTANBUL - Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’da üretilen yerli tramvayın test sürüşlerinin devam ettiğini belirterek, Bursa’nın bu alanda bir merkez olduğunu, İtalya ve Polonya’daki hızlı trenlerin altyapı imalatlarının Bursa’da yapılacağını söyledi. Başkan Altepe, İstanbul - Bursa arası deniz seferlerinin Ocak ayı ortalarında başlayacağını belirterek, kar amaçlamadıklarını tek hedeflerinin bu alanda istikrarı sağlamak olduğunu ifade etti.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Recep Altepe, Haber Türk’te yayınlanan Sami Altınkaya´nın sunduğu ‘Şehrin sesleri’ programına konuk olarak Bursa’da hayata geçirdikleri yatırımlar ile Balkanlar’da yaptıkları tarihi ve kültürel miras çalışmaları hakkında bilgiler verdi.

Yurtdışına yerli üretim başlıyor
Bu dönem Bursa’nın tüm değerlerini en iyi şekilde kullanarak, kenti marka haline getirmeyi amaçladıklarını ifade eden Başkan Altepe, ‘sanayi kenti’ kimliğini de değerlendirerek Türkiye’nin ilk yerli tramvayının üretimini tamamladıklarını söyledi. Bursa’ya son alınan raylı sistem araçlarından sadece bir tanesine 8 milyon lira, 4’lü bir katara ise 32 milyon lira ödediklerini dile getiren Başkan Altepe, “Bu paraların tamamı yurt dışına gidiyor. Biz bunu üretip, bütün dünyaya satabiliriz dedik. Türkiye ve Bursa bunu başarır dedik. Saç kesme ve bükme makineleri üreten bir firmamızda işin başına danışmanım Taha Aydın geçti ve 2 yılda numune aracı, 3 yılın sonunda da dünya standartlarına uygun, akreditasyon kuruluşlarının yaptığı testlerden geçen aracı üretmeyi başardık. Bu belediyenin yol göstermesiyle oldu. 15 yıllık bir projeksiyonda bu alanda 1 trilyon dolarlık bir Pazar var” dedi.
Bursa’nın raylı sistem araçları konusunda bir merkez haline geldiğini dile getiren Başkan Altepe, “Ürettiğimiz araçlar Almanya caddelerinde ve Paris’te de gidebilir. Tamamen dünya standartlarında. Bunun yanında hızlı tren üretimi de Bursa’da yapıldı. Mart ayında seri imalatlar başlıyor. İtalya ve Polonya’nın hızlı trenlerinin yürür aksamı, altyapısı Bursa’da yapılacak. Bu imalatlar dünya şirketleriyle ortak olarak yapılıyor. Bu ülke ekonomisi açısından da önem taşıyor. Merkez Bursa olsa da Adapazarı, Samsun, Kayseri, Konya ve Sivas’ta da parça üretimleri yapılacak. Bu gerçekten çok önemli bir hamle ve örnek bir çalışma” diye konuştu.

Deniz seferleri Ocak ortasında başlıyor
Bursa - İstanbul arasında deniz seferlerinin başlatılması yönündeki çalışmalar hakkında da bilgi veren Başkan Altepe, İDO’nun bu konuda çok güzel hizmetler yaptığını ancak özelleştirmeden sonra yaşanan dinamik fiyat uygulaması, saat başı değişen fiyatlar ve sefer saatlerindeki değişikliklerin vatandaşlara sıkıntı yaşattığını söyledi. Bursa tarafından deniz ulaşımı başlatılması yönünden vatandaşlardan yoğun talepler geldiğini dile getiren Başkan Altepe, “İstanbul ve Bursa birbirine entegre şehirler ve ulaşımdaki aksaklıklar nedeniyle bu işin tek elden yürümeyeceği anlaşıldı. Bizim belediye olarak düzenleyici bir kuruluş olarak bu işe girmemiz gerektiği ortaya çıktı. Nasıl belediyeler işi olmamasına rağmen ekmek üretim bu alanda dengeleyici oluyorsa, bu alanda da yatırımları başlattık. Gemilerimizden biri geldi Mudanya’da hazır. Diğer iki gemimizin de yurtdışında bakımları yapılıyor. Hedefimiz Ocak ayı ortalarında seferleri başlatmak. Hem Kabataş hem de Mudanya’da yolcu salonlarımız, tüm sistemlerimiz hazır. Bizim amacımız deniz ulaşımında istikrarı sağlamak. Kar amacı gütmüyoruz. Zaten iki kent arasında hareket arttıkça, ekonomiye da katkı sağlayacak. Bursa’yı İstanbul’un dinlenme, nefes alma mekanı haline getirme yönünde birçok projemiz var. Uludağ, kaplıcalar, tarihi mekanlar ve doğal güzelliklerimiz var. Niçin İstanbullular dinlenmek için daha çok Bursa’yı tercih etmesin” diye konuştu.

Balkanlar Avrupa’daki ön karakolumuz
Balkanlar’ın başta Bursa olmak üzere Türkiye açısından büyük önem taşıdığını dile getiren Başkan Altepe, Balkanlar’ı fetheden Murat Hüdavengidar’ın pek gündeme gelmediğini hatırlatarak, bu nedenle Kosova’da da 8 yıl önce Murat Hüdavendigar’ı anma törenleri düzenlemeye başladıklarını kaydetti. Murat Hüdavendigar’ın girdiği 37 büyük savaşın hepsini kazandığını ve Kosova savaşında kazandığı bir savaş sonrası şehit olduğunu hatırlatan Başkan Altepe, “Biz ecdadımızın bize emaneti olan bu topraklardaki Müslümanların kültürlerini en iyi şekilde yaşamasını istiyoruz. Bulgaristan, Kosova, Makedonya ve Bosna Hersek başta olmak üzere tüm balkanlarda faaliyetlerimizi başlattık. Buralar çok etnikli, çok dilli, çok dinli ve kültürlü bir bölge ve herkesin bu bölgede hesapları var. Balkanlar bizim de Avrupa’daki en önemli ön karakolumuz. Buradaki insanlar bizim için önemli. Türkiye’nin ve Bursa’nın varlığını bu bölgede hissettirmek için elimizden geleni yapıyoruz” dedi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 30.12.2012 | Okunma sayısı:4556

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir