Haberler

AVRUPA’NIN EN BÜYÜK KÜLTÜR FUARI’NDA BURSA RÜZGARI

Font Boyutu

21 Mayıs 2010

BASIN BÜLTENİ

AVRUPA’NIN EN BÜYÜK KÜLTÜR FUARI’NDA BURSA RÜZGARI
- HOLLANDA’NIN ULTRECHT KENTİNDE DÜZENLENEN MULTİFESTİJN KÜLTÜR FUARI’NA BURSA’DAN KATILAN MEHTER TAKIMI VE KARAGÖZ EKİBİ’NİN GÖSTERİLERİ İLGİYLE İZLENDİ.

BURSA – Hollanda’nın Utrecht şehrinde 13-16 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen ve Avrupa’nın en büyük Kültür Fuarı olarak nitelendirilen Multifestijn Kültür Fuarı’na Bursa Mehter Takımı ve Hacivat-Karagöz gösterileri damgasını vurdu.

Multifestijn Kültür Fuarı’nın açılış törenine Utrecht Belediye Başkanı Aleid Wolfsen, Deventer Başkonsolosu Nihat Ersen, Lahey Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri ve Hollanda Diyanet Vakfı Başkanı Doç. Dr Bülent Şenay, Hıristiyan Demokrat Partisi (CDA) sözcüsü Madeleine van Toorenburg, Hollanda İsçi Sendikaları Konfederasyonu (FNV) Başkanı Henk van der Kolk, Rotterdam İslam Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Ahmet Akgündüz ile Türk ve Hollandalı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı. Avrupa’nın çeşitli kentlerinden gelen ve 4 gün boyunca yaklaşık 200 bin kişinin ziyaret ettiği fuara Bursa Mehter Takımı ve Karagöz-Hacivat gösterileri damgasını vurdu.

Fuar alanına marşlar çalarak giren Bursa Mehter Takımı, Türklerin yanı sıra Hollandalılar tarafından da alkış yağmuruna tutuldu. Hollanda Milli Marşı’nı çalarak Hollandalıların gönlünü fetheden Bursa Mehter Takımı, fuarın en fazla ilgi gören ekibi oldu. Bursa Karagöz Müzesi Sanatçısı Nevzat Çiftçi’nin sergilediği Karagöz-Hacivat gösterilerine de özellikle çocuklar büyük ilgi gösterdi. Türk kültürünün ayrılmaz parçalarından biri olan Hacivat-Karagöz gösterisini izlemek isteyenler salonu tamamen doldurdu.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
 

Tarih: 21.05.2010 | Okunma sayısı:7862

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu