Haberler

AVRASYA YEREL YÖNETİMLERİNİN GÜÇ BİRLİĞİ

Font Boyutu

27 KASIM 2010

BASIN BÜLTENİ

 

AVRASYA YEREL YÖNETİMLERİNİN GÜÇ BİRLİĞİ

“KENTSEL GELİŞİM SAĞLIKLI ŞEKİLDE SÜRDÜRÜLMELİDİR”
- ‘PLANLAMA VE KENTSEL GELİŞİM’ TEMALI 2. AVRASYA YEREL YÖNETİMLER KONGRESİ, TÜRKİYE’NİN YANI SIRA ASYA VE AVRUPA’NIN ÇEŞİTLİ KENTLERİNDEN GELEN BELEDİYE BAŞKANLARI VE KENT YÖNETİCİLERİNİ İSTANBUL’DA BİR ARAYA GETİRDİ.
- MARMARA BELEDİYELER BİRLİĞİ VE BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, ARTIK BÜYÜK BİR ŞEHRE DÖNÜŞEN DÜNYANIN ÖNÜNDE BULUNAN EN TEMEL SORUNLARDAN BİRİNİN DE KENTSEL GELİŞİMİN SAĞLIKLI BİR ŞEKİLDE SÜRDÜRÜLMESİ OLDUĞUNU SÖYLEDİ.
- TBMM BAŞKANI MEHMET ALİ ŞAHİN, 2050 YILINDA DÜNYA GENELİNDE MİLLİ GELİRİN YÜZDE 60’ININ AVRASYA BÖLGESİNDE ÜRETİLMESİNİN ÖNGÖRÜLDÜĞÜNÜ BELİRTEREK, BÖLGEDEKİ TOPLUMLARIN REFAHININ ARTMASI İÇİN ADİL GELİR DAĞILIMININ SAĞLANMASI GEREKTİĞİNİ VURGULADI.
- DEVLET BAKANI FARUK ÇELİK, “YEREL YÖNETİMLER DEMOKRASİNİN OKULUDUR” DEDİ.
- DÜNYA BİRLEŞMİŞ KENTLER VE YEREL YÖNETİMLER BİRLİĞİ, TÜRKİYE BELEDİYELER BİRLİĞİ VE İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI KADİR TOPBAŞ DA, TARİHTE BÖLGESEL GÜÇ DENGELERİNİN SÜREKLİ DEĞİŞTİĞİNİ BELİRTEREK, GÜNÜMÜZDE İSE AVRASYA VE ÖZELLİKLE TÜRKİYE VE ÇEVRESİNDE ÜLKELERİN ÖNEMLİ BİR ODAĞI HALİNE GELMEYE BAŞLADIĞINI İFADE ETTİ.
- TÜRK DÜNYASI BELEDİYELER BİRLİĞİ VE DENİZLİ BELEDİYE BAŞKANI NİHAT ZEYBEKÇİ, SAĞLIKLI KENTLERİN OLUŞMASI İÇİN SOSYAL VE KÜLTÜREL DÖNÜŞÜMÜN DE SAĞLANMASI GEREKTİĞİNE DEĞİNDİ.
- AVRUPA KONSEYİ YEREL VE BÖLGESEL YÖNETİMLER KONGRESİ BAŞKAN YARDIMCISI GAYE DOĞANOĞLU, SON 50 YILDA KENT ÇEVRESİNDEKİ PEYZAJLARIN İHMAL EDİLEREK, KENTLERİN TİCARİ PLANLAMAYA TERK EDİLDİĞİNİ BELİRTTİ.
- AK PARTİ MANİSA MİLLETVEKİLİ HÜSEYİN TANRIVERDİ, AK PARTİ İKTİDARININ SON DÖNEMDE YEREL YÖNETİMLERİN KAYNAK VE YETKİLERİNİN ARTIRILMASI İÇİN ÖNEMLİ DÜZENLEMLER YAPTIĞINI KAYDETTİ.

İSTANBUL – ‘Planlama ve Kentsel Gelişim’ temalı 2. Avrasya Yerel Yönetimler Kongresi, Türkiye’nin yanında Asya ve Avrupa’nın çeşitli kentlerinden gelen belediye başkanları ve kent yöneticilerini İstanbul’da bir araya getirdi. İki gün sürecek olan kongrenin açılışında konuşan Marmara Belediyeler Birliği ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, artık büyük bir şehre dönüşen dünyanın önünde bulunan en temel sorunlardan birinin de kentsel gelişimin sağlıklı bir şekilde sürdürülmesi olduğunu söyledi.

Türkiye Belediyeler Birliği, Marmara Belediyeler Birliği, TİKA ve Türk Dünyası Belediyeler Birliği tarafından bu yıl ikincisi yapılan Avrasya Yerel Yönetimler Kongresi, Haliç Kongre Merkezi Sadabad Salonu’nda düzenlenen törenle başladı. Kongrenin açılış törenine TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Devlet Bakanı Faruk Çelik, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Türkiye Belediyeler Birliği ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Marmara Belediyeler Birliği ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Türk Dünyası Belediyeler Birliği ve Denizli Belediye Başkanı Nihat Zeybekçi, Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Başkan Yardımcısı Gaye Doğanoğlu, AK Parti Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi ile Türkiye’nin yanı sıra çeşitli Avrupa ve Asya ülkelerinden gelen belediye başkanları katıldı.

“Küreselleşme kentlerin önemini artırdı”
Kongrenin açılış töreninde konuşan Marmara Belediyeler Birliği ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, küreselleşmeyle birlikte kentlerin öneminin arttığını belirterek, ulaşım ve iletişim teknolojilerinde yaşanan hızlı dönüşümün kentleri, çok geniş coğrafyaların ekonomik, sosyal ve kültürel merkezleri haline getirdiğini kaydetti. Makine gücünün yerini günümüzde bilişim teknolojilerinin aldığını ve bilişim teknolojilerinin ana girdisi olan bilginin kentlerde üretildiğine dikkat çeken Başkan Altepe, “Küreselleşme, bir taraftan kentleri beslerken, kentler de küreselleşmeyi hızlandırmaktadır. Artık büyük bir şehre dönüşen dünyamızın önünde bulunan en temel sorunlardan biri de kentsel gelişimin sağlıklı bir şekilde sürdürülmesidir. Bu bakımdan, 2. Avrasya Yerel Yönetimler Kongresi’nin ‘Planlama ve Kentsel Gelişim’ olarak belirlenen bu yılki temâsı özel bir önem taşımaktadır. Bilindiği üzere 2004 yılından bu yana ülkemizin yaptığı yerel yönetimler reformunun ana amacı da kentlerimizi daha yaşanabilir mekânlar haline getirmektir. Bu reformlar sayesinde artık belediyelerimiz geçmişle mukayese edilemeyecek ölçüde güçlü bir konuma gelmiştir” dedi.

MBB her alanda aktif görev alıyor
Türkiye’de yerel yönetim reformunun yapılması sürecinde Marmara Belediyeler Birliği olarak merkezî hükümet nezdinde önemli girişimlerinin olduğuna değinen Başkan Altepe, yine bölgede çevre düzeni planlarının hazırlanması ve stratejik planlama sürecinde birlik olarak aktif görevler aldıklarını hatırlattı. Geçen yıl Avrupa Birliği Genel Sekreterliği ile imzaladıkları protokol çerçevesinde, bütün üye belediyeleri, Avrupa kentsel yaşam standartları konusunda eğitimden geçirdiklerini dile getiren Başkan Altepe, “Bu yıl, Çevre ve Orman Bakanlığı ile ortak bir çalışma başlattık ve kentsel çevrenin korunması için kapsamlı bir program uygulayacağız. Son olarak Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanlığı ile imzaladığımız protokol ile bölgemizdeki şehirlerin ‘özürlü dostu’ şehirler haline gelmesi için çabalayacağız. Bu konuda yalnızca eğitimlerle değil, yayınlarla ve saha çalışmalarıyla da üye belediyelerimize destek vereceğiz. Bu çerçevede nihai amacımız, Avrupa Kentsel Şartı ve Kentli Hakları Deklarasyonu’na uygun şehirlerin inşa edilmesi ve geliştirilmesidir. Bu amaçla, bölgemizdeki belediyelerin Avrupa Kentsel Şartı’nı kabul etmelerine yönelik geniş kapsamlı bir çalışma başlatacağız” diye konuştu.

Bölgede adil gelir dağılımı sağlanmalı
TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin de özellikle son yıllarda Avrasya bölgesinin dünya genelindeki stratejik öneminin arttığına dikkat çekerek, dünya genelindeki gaz ve petrol rezervinin yüzde 72’sinin Avrasya bölgesinde oluğunu vurguladı. Dünya genelinde 2050 yılında oluşması beklenen Milli Gelirin yüzde 60’ına bu bölgenin sahip olacağının öngörüldüğünü ifade eden Şahin, “Bu bağlamda Avrasya bölgesindeki tüm toplamların refahının artması için gelirin adil dağılımının sağlanması gerekir. Bugüne kadar bölgede refahın artması için her türlü katkıyı veren Türkiye, bundan sonrada aynı hassasiyeti göstermeye devam edecektir. Avrasya’nın barışla anılan bir bölge haline gelmesi hedefi doğrultusunda tüm Avrasya yerel yönetimleri arasındaki işbirliğinin daha da artırılması gerekir” dedi.

“Yerel yönetimler demokrasinin okuludur”
Devlet Bakanı Faruk Çelik, günümüzde dünya nüfusunun yarıdan fazlasının kentlerde yaşadığını belirterek, Türkiye’de ise nüfusun 4’te 3’ünün kentler de yaşadığını ifade etti. Bu bağlamda halkın taleplerine karşılık vermek, sağlıklı yaşam alanları oluşturmak için yerel yönetimlere önemli görevler düştüğünü dile getiren Bakan Çelik, “Belediye başkanları sadece kendilerine oy verenlere, kendilerini destekleyenlere değil kentin bütününe hizmet götürmek zorunda. Hizmette ayrım yapma şansları yok. Aynı zamanda yerel yönetimler hoşgörü kültürünün en iyi geliştiği birimlerdir. Bu nedenle de yerel yönetimler aynı zamanda demokrasinin okuludur” diye konuştu.

“Türkiye güç odağı haline geliyor”
Dünya Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Birliği, Türkiye Belediyeler Birliği ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da tarihte bölgesel güç dengelerinin sürekli değiştiğini belirterek, günümüzde ise Avrasya ve özellikle Türkiye ve çevresinde ülkelerin önemli bir odağı haline gelmeye başladığını ifade etti. Şehirlerin de insanlar gibi yaşlandığını ve zamanla değişime uğradığını kaydeden Topbaş, “Bu nedenle kentlerin ruhu bozmadan modernizasyonu ortaya koymalıyız.Halkın beklentilerine en iyi şekilde cevap vermenin en önemli yolu, yönetimde şeffaflığı ve katılımcılığı sağlamaktır” dedi.

“Sağlıklı kentler ekonomik olarak da gelişiyor”
Türk Dünyası Belediyeler Birliği ve Denizli Belediye Başkanı Nihat Zeybekçi de sağlıklı kentlerin oluşması için sosyal ve kültürel dönüşümün de sağlanması gerektiğine değindi. Günümüzde yaşanılabilir, sağlıklı ve ulaşılabilir kentlerin ekonomik olarak da geliştiğine dikkat çeken Zeybekçi, “Bu bağlamda özellikle son yıllarda Türk dünyası belediyeleriyle işbirliklerini artırıyoruz. Küreselleşmeyle birlikte küçük bir köy haline gelen dünyada bilginin paylaşılması ancak bu tür işbirlikleri ile sağlanabilir” diye konuştu.

“Belediyeler insan hayatının her noktasında var”
AK Parti Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi ise belediyeciliğin bir gönül işi olduğunun altını çizdi. Belediyelerin insanın doğumundan ölümüne kadar hayatın tüm safhalarında hizmet verdiği dile getiren Tanrıverdi, “Belediyeler, diğer kamu kurumları gibi belirli zamanlarda halka hizmet veren kurumlar değil. Bu nedenle yerel yönetimler insanın olduğu her mekanda hayatı kolaylaştırıcı çözümler üretmektedirler. Bu doğrultuda son 8 yılda AK Parti olarak yerel yönetimlerde kaynak ve yetki artışını sağlayacak bir dizi düzenlemeler yaptık” dedi.

“Kentler ticari planlamaya terk edildi”
Konuşmasında Avrupa kentlerinden örnekler veren Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Başkan Yardımcısı Gaye Doğanoğlu ise Türkiye’de son 50 yılda kent çevresindeki peyzajların ihmal edilerek, kentlerin yaratıcılıktan uzak ticari planlamaya terk edildiğini belirtti.
Konuşmaların ardından organizasyon komitesi tarafından TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Devlet Bakanı Faruk Çelik ve diğer protokol üyelerine katkıları nedeniyle plaket verildi. Marmara Belediyeler Birliği ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe de AK Parti Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi’ye plaketini verdi. Birlik üyeleri ve davetlilerin aile fotoğrafı ve 4 oturumla devam eden kongre yarın sona erecek.


BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN HALKLA İLİŞKİLER MÜDÜRLÜĞÜ


 

Tarih: 27.11.2010 | Okunma sayısı:7646

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu