Haberler

Avcılık kültürü Av Köşkü’nde sergileniyor

Font Boyutu

18 MAYIS 2016

BASIN BÜLTENİ

Avcılık kültürü Av Köşkü’nde sergileniyor
- ‘Müzeler Haftası’ etkinlikleri kapsamında hazırlanan ‘Av Köşkü’nde ‘Avcılık’ Sergisi’, Hünkar Köşkü Müzesi’nde görülebilir.

BURSA – ‘Müzeler Haftası’ etkinlikleri kapsamında hazırlanan ‘Av Köşkü’nde ‘Avcılık’ Sergisi’, Hünkar Köşkü Müzesi’nde sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Bursa Büyükşehir Belediyesi bünyesinde ziyaretçilerini ağırlayan Hünkar Köşkü Müzesi, Müzeler Haftası etkinlikleri kapsamında özel bir sergiye ev sahipliği yapıyor. ‘Av Köşkü’nde ‘Avcılık’ Sergisi’ adıyla izlenime sunulan sergide, Orta Asya’dan bugüne kadar, tarihin her döneminde önemli yere sahip olan, geleneksel değerlerden avcılık kültürü gözler önüne serildi. 1844 yılında Padişah Abdülmecid Han’ın Bursa ziyareti için 19 günde inşa edilen ve Atatürk’ün de Bursa’ya geldiğinde konakladığı Hünkar Köşkü’nde açılan sergiye, sanatseverler yoğun ilgi gösterdi.
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe adına Muhsin Özlükurt’un katılımıyla açılışı yapılan sergi, kültürel bir zenginliği daha öne çıkardı. Mehter takımının marşlarıyla renklenen programda konuşan Özlükurt, müzelerin, bireysel farkındalığa dikkat çeken değerler olduğunu söyleyerek, tarihi mekanda açılan sergini önemine vurgu yaptı.
Serginin hazırlığına emek veren Bursa Merkez Avcılık ve Atıcılık Spor Derneği Başkanı Prof. Dr. Senih Yazgan da avcılık tanımının yanlış anlaşıldığını belirterek, avcıların doğaya saygı duyan bir kitle olduğunun altını çizdi. Avcılık kavramının doğru tanınması adına bu kültürün tanıtıldığı sergilerin önemine işaret eden Yazgan, serginin hazırlanmasına destek veren Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etti. Konuşmaların ardından kurdele kesilerek açılışı yapılan sergi, Hünkar Köşkü’nde görülebilecek.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 18.05.2016 | Okunma sayısı:2293

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu