Haberler

ATATÜRK STADI UEFA KRİTERLERİNE UYGUN HALE GELECEK

Font Boyutu

24 Mayıs 2010

BASIN BÜLTENİ

ATATÜRK STADI UEFA KRİTERLERİNE UYGUN HALE GELECEK
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, ŞAMPİYONLAR LİGİ MAÇLARININ BURSA’DA OYNANABİLMESİ İÇİN MEVCUT STADYUMDA GEREKLİ ÇALIŞMALARI BAŞLATIYOR.
- BAŞKAN ALTEPE, ATATÜRK STADYUMU’NDA İNCELEMELERDE BULUNDU VE ŞAMPİYONLAR LİGİ KARŞILAŞMALARININ BURSA’DA OYNANABİLMESİ İÇİN GEREKLİ TÜM ÇALIŞMALARI YAPACAKLARINI SÖYLEDİ.

BURSA –
Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursaspor’un Şampiyonlar Ligi maçlarının Bursa’da oynanabilmesi için Atatürk Stadyumu’nda gerekli UEFA kriterlerinin yerine getirilmesi için çalışmaları başlattı. Stadyumda incelemelerde bulunan Başkan Altepe, şampiyonlar ligi coşkusunun Bursa’da yaşanması için gerekli çalışmaları başlattıklarını söyledi.

Bursa Atatürk Stadyumu’nun UEFA kriterlerine uygun olmaması yüzünden Bursaspor’un Şampiyonlar Ligi maçlarını başka bir kentte oynamasının gündeme gelmesinin ardından devreye Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe girdi. Bursa’nın Şampiyonlar Ligi coşkusunu yaşamayı da sonuna kadar hak ettiğini belirten Başkan Altepe, Bursaspor Kulübü 2. Başkanı Haluk Özkıyıcı, Bursaspor yöneticisi Mustafa Yedikardeş, Gençlik Spor İl Müdürü Ömer Gümüş ve mimar Hasan Sözüneri ile birlikte Atatürk Stadyumu’nda incelemelerde bulundu. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Seyfettin Avşar, Genel Sekreter Yardımcıları Bayram Vardar ile Mustafa Altın’ın yanı sıra Başkan Danışmanı Mehmet Semih Pala’nın da hazır bulunduğu inceleme gezisinde Başkan Altepe, stadın mevcut durumu ve UEFA’nın istediği kriterler hakkında kulüp yöneticilerinden bilgi aldı.

“Zaman kaybetmek istemiyoruz”
Başkan Altepe, sezon başında Bursaspor’un şampiyonluğa oynayacak bir takım olduğunu her fırsatta dile getirdiğini hatırlatarak, şampiyonlukta emeği geçen herkese teşekkür etti. Bursa’nın Şampiyonlar Ligi coşkusunu yaşamayı fazlasıyla hak ettiğini dile getiren Başkan Altepe, mevcut stadın 22 maddeyle UEFA kriterlerine uymadığını ve bu eksiklikleri gidermek için çalışmalara başladıklarını ifade etti. Saha zemininin yenileceğini kaydeden Başkan Altepe, “Soyunma odaları, hakem odaları, VİP, şeref tribünleri, basın tribünü, tuvaletler ve güvenlikle ilgili eksiklikler bulunuyor. Bu eksiklikleri gidermek için önümüzde yeterli zaman var. Zaman kaybetmeden çalışmalara başlamak istiyoruz. Bu yaptığımız inceleme ile çalışma takvimini ve önceliklerimizi belirliyoruz. Yarından itibaren de çalışmalara başlayacağız” dedi.
Başkan Altepe, bir soru üzerine Velodrom’a yapılacak olan yeni stadyumla ilgili olarak da gerekli plan düzenlemelerinin yapıldığını, kısa zaman içinde ihale aşamasına gelineceğini ve ihale yapıldıktan sonra en geç 1,5 yıl içinde yeni stadyumu bitirmeyi hedeflediklerini vurguladı.

5840 yeni koltuk eklenecek
Yapılacak düzenlemeler hakkında bilgi veren mimar Hasan Sözüneri ise zeminin 2,5 metre daha aşağı indirileceğini ve tribünlere yeni sıralar ekleneceğini söyledi. Kale arkası tribünlere 7’şer sıra, protokol ve maraton tribünlerine ise 8’er sıra ekleneceğini kaydeden Sözüneri, bu sayede 5 bin 840 yeni koltuğun daha tribünlere ekleneceğini belirtti. Yapılacak yeni düzenlemelerle mevcut 18 bin olan kapasite yaklaşık 24 bine çıkarken, soyunma odalarında basın tribününe ve güvenlik şeritlerine kadar Atatürk Stadyumu tamamen UEFA kriterlerine uygun hale gelecek.
Başkan Altepe ve beraberindeki heyet stadın eksikliklerini gezerek inceledi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

 

Tarih: 24.05.2010 | Okunma sayısı:7617

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu