Haberler

ATATÜRK KONGRE MERKEZİ’Nİ BAŞBAKAN ERDOĞAN HİZMETE AÇACAK

Font Boyutu

4 Haziran 2010

BASIN BÜLTENİ

ATATÜRK KONGRE MERKEZİ’Nİ BAŞBAKAN ERDOĞAN HİZMETE AÇACAK
- ATATÜRK’ÜN EMANETİNİN SORUMLULUĞUYLA MERİNOS İPLİK FABRİKASI’NIN BULUNDUĞU ALANA YAPTIRILAN ATATÜRK KONGRE MERKEZİ, BURSA’YI KÜLTÜR VE TURİZMİN BAŞKENTİ YAPMAYA HAZIR.
- BAŞBAKAN RECEP TAYYİP ERDOĞAN TARAFINDAN PAZAR GÜNÜ HİZMETE AÇILACAK OLAN ATATÜRK KONGRE MERKEZİ, BURSA’YI BİLİM VE SANATIN IŞIĞIYLA AYDINLATACAK.

BURSA - Türkiye’nin ilk sanayileşme atılımları çerçevesinde 1938 yılında Atatürk tarafından hizmete açılan ve Bursa’yı tekstilin başkenti yapan Merinos İplik Fabrikası’nın bulunduğu alana yaptırılan Atatürk Kongre Merkezi 6 Haziran Pazar günü saat 11.30’da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından hizmete açılacak.

Fabrika olarak amacına ulaştı
Milli mücadele yıllarının ardından ülke genelinde başlatılan sanayi hamlesi kapsamında kurulmasına karar verilen Sümerbank Merinos Yünlü Sanayi Dokuma Fabrikası’nın temeli, 28 Kasım 1935 tarihinde dönemin Başbakanı İsmet İnönü ve İktisat Vekili Celal Bayar tarafından atıldı. İki yıla yakın bir sürede tamamlanan fabrika, 2 Şubat 1938 tarihinde, Bursa’ya yaptığı 17. ziyaretinde Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk tarafından hizmete açıldı. Açılışın ardından fabrikayı gezen Atatürk, onur defterinin ilk sayfasına yazdığı, “Sümer Bank Merinos Fabrikası, çok kıymetli bir eser olarak milli sevinci arttıracaktır. Bu eser yurdun, hususiyle Bursa bölgesinin endüstri inkişafına (gelişimine) ve büyük milli ihtiyacın giderilmesine yardım edecektir” sözleriyle fabrikanın sanayileşme üzerine yapacağı katkıyı dile getirmişti.
Bursa’da 16 bin 140 eğirme ve 7 bin katlama iğlik bir iplik fabrikası olarak üretime başlayan Merinos Fabrikası, 1963 yılından sonra hızlanan sanayileşme sürecinin başlamasından gelişimine dek Bursa ekonomisine en önemli katkıyı sağlayan kurum oldu. Kuruluş amacını fazlasıyla yerine getiren ve Bursa’yı tekstilin başkenti haline getiren Merinos Fabrikası’nda 66 yıl süren üretim, özel sektörle rekabet gücünün yitirilmesinin ardından durdu.

Yine Bursa’nın hizmetinde
Özelleştirme Yüksek Kurulu 14 Kasım 2000 tarihinde “Merinos Yünlü Sanayi İşletmesi’nin toplam 314 bin 569 metrekarelik arazisi ve üzerinde bulunan taşınmazların eğitim, halka açık kültür, sanat, spor ve rekreasyon amaçlarında kullanılması için kamu yararı göz önüne alınarak, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na bedelsiz devredilmesine karar verdi. Faaliyet gösterdiği 66 yıllık süreçte Türk sanayisine hizmet veren Merinos Fabrikası, 2004 yılında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katkılarıyla Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne devredildi. Merinos Fabrikası’nı Bursa’da yaşatmayı hedefleyen Bursa Büyükşehir Belediyesi, Atatürk’ün emanetine sahip çıkmanın sorumluluğuyla alanında örnek gösterilen Atatürk Kongre Merkezi projesini hayata geçirdi.

Bursa bilim ve sanatın ışığıyla aydınlanacak
Bir zamanlar Merinos’ta üretilen elektrikle aydınlanan Bursa, şimdi Atatürk Kongre Merkezi’nden yayılan bilimin ve sanatın ışığıyla aydınlanacak. Atatürk Kongre Merkezi mimari özellikleri ve teknik altyapısı ile en geniş katılımlı kültürel, bilimsel ve sosyal etkinliklerin gerçekleştirilebileceği bir merkez olarak tasarlandı. Kongre Merkezi’nde 1800 kişilik kapasitesi ile Türkiye’nin en büyük yüksek nitelikli sahne sanatları salonunun yanında 800 kişilik oditoryum, 300 kişilik çok amaçlı salon, 500 kişilik balo salonu, 50 ve 100’er kişilik 11 adet seminer odası bulunuyor.
Atatürk Kongre Merkezi, profesyonel yönetimi ve kalifiye personeli sayesinde 10 kişilik bir toplantıdan, 5000 kişilik uluslararası bir kongreye kadar tüm organizasyonların başarılı ve keyifli geçmesini sağlamak üzere kurgulandı. Oditoryumlara akustik form ve yüzeye sahip ahşap panel kaplama ile opera, tiyatro ve bale gibi yüksek nitelikli sahne sanatlarının icra edilmesine olanak veren sahne mekaniği ve ışık ses sistemleri kurulmuştur.
Atatürk Kongre Merkezi’ndeki salonlara, Osmanlı İmparatorluğu’na yüz elli yıl başkentlik yapan Bursa’da türbeleri bulunan ilk dört padişahın isimleri verildi.

Osman Gazi Salonu
1800 koltuk kapasitesine sahip iki balkonlu Osman Gazi Salonu’nda, opera, tiyatro ve bale gösterilerinden konferans ve konserlere kadar en kapsamlı organizasyonların gerçekleşmesine olanak verecek elektronik, mekânik ve akustik altyapı kurulmuştur. Salon; sahne ve sofito kısımları, hareketli ve kayar sahneler, hareketli orkestra çukuru, simultane tercüme odaları ve her türlü teknik mekânlar da dahil olmak üzere son teknoloji ile donatılmıştır. İdari kısımda bu teknolojiyi destekleyecek gerekli sanatçı soyunma ve çalışma odaları, atölyeler, prova odaları, ofisler, kütüphane, arşiv ve özel otopark alanı bulunmaktadır. 3 bin 800 metrekarelik bir alana yayılan ana ve yan fuayeler, tamamen şeffaf olarak tasarlanmış cephe sayesinde hem Merinos Parkı’nın oluşturduğu yemyeşil doğa ile hem de restorasyonu yapılmış Merinos Fabrikası ile bütünleşmektedir. Geniş galeri boşlukları ile zenginleştirilmiş bu mekânlar aynı zamanda kayıt, sergi, stant ve ikram alanları olarak da kullanılmaktadır.

Orhan Gazi Salonu
800 koltuk kapasiteli Orhan Gazi Salonu modern teknik altyapısı ile konferans, konser, tiyatro ve sinema gösterimine olanak sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Bu organizasyonları destekleyecek ses-ışık kontrol, simultane tercüme ve sanatçı soyunma odalarına sahiptir. Üç kata yayılmış, galeri boşlukları ile zenginleştirilmiş, yaklaşık 2 bin 600 metrekarelik ön fuaye ve ana fuaye alanları kokteyl, kayıt alma ve sergiler için son derece uygundur. Bu mekânlara açılan 11 seminer odası ve çok amaçlı salonlar bulunmaktadır.
Ayrıca bu salonun üzerinde her türlü açık hava organizasyonu için kullanılabilecek yaklaşık 1000 metrekarelik kentsel teras mevcuttur. Merinos Parkı’nın en canlı noktası olan gölet ve çevresi ile bütünleşen bu alan, geniş bir kafeterya ile desteklenmekte ve bir köprü ile Osman Gazi Salonu’na bağlanmaktadır.

Hüdavendigâr Salonu
300 kişi kapasiteli salon; kademesiz zemini, kayıt odaları ve sahne kurma olanakları ile çok amaçlı bir salon olarak tasarlanmıştır. Farklı kapasitelerdeki toplantılar ve banket aktiviteleri için imkân sağlayan bu salon, seminer odaları ve büfe ile desteklenmiş yaklaşık 1.000 metrekarelik bir fuayeye açılmaktadır..

Yıldırım Bayezid Salonu
Bursa ve Uludağ’ı ovadan gören benzersiz bir manzaraya sahip Yıldırım Bayezid Salonu; konferans, gala ve birçok büyük etkinlik için uygundur. Resepsiyonlarda 1000, ziyafet düzeninde ise 500 kişiyi ağırlayabilir. Benzersiz dağ manzarasına sahip 294 metrekarelik seyir terası, Merinos Parkı’na açılmaktadır. 350 metrekarelik fuayesi bir köprü ile Osman Gazi Salonu’na bağlanmaktadır.

Kongre merkezinde her şey düşünüldü
Atatürk Kongre Merkezi’nin iki ana binasında da çeşitli büyüklüklerde 26 seminer salonu bulunuyor. Telefon, faks ve internet hizmetleri gibi iletişim olanaklarının bulunduğu basın odası, basın mensuplarının sessiz ve uygun bir ortamda çalışmaları için düzenlendi. Protokol Salonu, Atatürk Kongre Merkezi’nde gerçekleşen etkinliklere katılan protokol davetlileri ve VIP konuklar için ayrıldı. İletişim olanakları ve ikramlar için özel servis alanı oluşturuldu. Yüksek hızlı internet erişiminin de sağlandığı Kongre Merkezi’nin salonlarında, ileri teknoloji ile donatılmış sabit ses ve ışık sistemi mevcuttur. Ayrıca toplantı salonlarında talep edildiği takdirde; projeksiyon, dizüstü bilgisayar, interaktif yazı tahtası, tepegöz, ses sistemi, kablosuz mikrofon, yaka mikrofonu, head-set mikrofon, TV, DVD ve kamera gibi teknik ekipmanlar temin edilebilir.
Bursa’yı kongre kenti yapmaya hazırlanan Atatürk Kongre Merkezi’ni hizmete açacak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Bursa ziyaretinde Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı projeler doğrultusunda tasarlanan tramvayların üretim atölyelerinde de incelemelerde bulunacak.
Yıldırım Hasan Öztimur İlköğretim Okulu, Sırameşeler Sevgi Evleri, Marmara Birlik Entegre Tesisleri’nin açılışları ile Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Mesleki Eğitim Kampüsü’nün temelini telekonferans sistemiyle atacak olan Başbakan Erdoğan, Büyükşehir Belediyesi’nin Hamitler 2. Etabı ve Akçağlayan TOKİ Konutları’ndan hak sahibi olanlara evlerinin anahtarlarını teslim edecek.
Başbakan Erdoğan, Bursa programı sonrasında Gemlik’te Borusan tesislerinin açılışını yapacak


BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

 

Tarih: 04.06.2010 | Okunma sayısı:12999

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu