Haberler

ATATÜRK KONGRE MERKEZİ BAŞBAKAN ERDOĞAN TARAFINDAN HİZMETE AÇILDI

Font Boyutu

6 HAZİRAN 2010

BASIN BÜLTENİ

ATATÜRK KONGRE MERKEZİ BAŞBAKAN ERDOĞAN TARAFINDAN HİZMETE AÇILDI
- BAŞBAKAN ERDOĞAN, İSRAİL’İN GAZZE’YE YARDIM GÖTÜREN GEMİLERE YAPTIĞI SALDIRIYLA İLGİLİ OLARAK, “DEVLET TERÖRÜNÜN, KORSANLIĞIN HESABI SORULUNCAYA KADAR DİK DURUŞUMUZ DEVAM EDECEK” DEDİ.
- BAŞBAKAN ERDOĞAN, DIŞ POLİTİKA KONUSUNDA HÜKÜMETİ ELEŞTİREN MUHALEFETE TEPKİ GÖSTEREREK, “ONLAR SALON DİPLOMASİSİNDEN BAŞKA BİR ŞEY BİLMEZLER” DEDİ.
- BAŞBAKAN ERDOĞAN 12 EYLÜL’DE YAPILACAK ANAYASA REFERANDUMUNA BURSA’DAN DESTEK BEKLEDİĞİNİ BELİRTEREK, “BURSA’DAN 12 EYLÜL AKŞAMI KOCA BİR EVET BEKLİYORUM” DEDİ.
- BURSA’DA HAYATA GEÇİRİLEN BELEDİYE VE KAMU YATIRIMLARINA ÖVGÜLER YAĞDIRAN BAŞBAKAN ERDOĞAN, “BU KADROLAR YATAN KADROLAR DEĞİL” DEDİ.
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, BURSA’YI DAHA SAĞLIKLI VE YAŞANILABİLİR BİR KENT HALİNE GETİRMEK İÇİN GECE GÜNDÜZ ÇALIŞTIKLARINI SÖYLEDİ.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Atatürk Kongre Merkezi’nin açılışı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapıldı. Atatürk Kongre Merkezi önünde düzenlenen törende yaptığı konuşmada Büyükşehir Belediyesi’nin ve kamunun yatırımlarına övgüler yağdıran Başbakan Erdoğan, İsrail’in Gazze’ye yardım götüren gemilere yaptığı saldırıyla ilgili olarak da, “Devlet terörünün, korsanlığın hesabı soruluncaya kadar dik duruşumuz devam edecek” dedi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Bursa’yı bir kongre kenti haline getirmek için yaklaşık 110 milyon TL harcanarak yaptırılan Atatürk Kongre Merkezi’nin açılışı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı törenle yapıldı. Atatürk Kongre Merkezi’nin açılış törenine Başbakan Erdoğan’ın yanı sıra İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Enerji ve Tabii Kaynakları Bakanı Taner Yıldız, Devlet Bakanları Faruk Çelik ve Semra Aliye Kavaf, AK Parti Milletvekilleri Necati Çetinkaya, Reha Denemeç, Canan Candemir Çelik, Hayrettin Çakmak, Altan Karapaşaoğlu, Sedat Kızılcıklı, Ali Koyuncu, Ali Kul, Mehmet Ocakden, Mehmet Tunçak, Mehmet Emin Tutan, Vali Şahabettin Harput, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, AK Parti İl Başkanı Nagip Vardar, ilçe belediye başkanları, kamu kurumlarının yöneticileri de katıldı.

Dik duruşumuz devam edecek
Tören alanını dolduran yaklaşık 5 bin kişiye seslenen Başbakan Erdoğan, dünya gündemine oturan İsrail’in Gazze’ye yardım götüren gemilere yaptığı saldırı olayına değindi. Ortadoğu’da istikrarı, huzuru, refahı ve barışı tesis etmekten başka gayelerinin bulunmadığını dile getiren Başbakan Erdoğan, bu konudaki dik duruşlarının ardından Birleşmiş Milletler’in Araştırma Komisyonu kurduğunu hatırlatarak, BM güvenlik Konseyi’nin de kınama bildirisi yayınladığını ifade etti. Devlet terörüne ve korsanlığa itiraz ettiklerini dile getiren Başbakan Erdoğan, “Kudüs yanarsa Ortadoğu yanar. Kudüs yanarsa dünya yanar. Küresel bir dünyada yaşıyoruz. Dünyanın bir ucundaki ateş, diğer ucunu da yakıyor. Kudüs ağlarsa İstanbul ağlar. Gazze üzülürse Ankara üzülür. Filistin acı çekerse Bursa bunu yüreğinde hissedir. Medeniyetler ittifakının üyesiyiz, eş başkanıyız. BM Güvenlik Konseyi’ne üyeyiz. Nasıl sessiz kalırız. Biz haksızlığa hukuksuzluğu itiraz ediyoruz. Adaletsizliğe, devlet terörüne, korsanlığa itiraz ediyoruz. Biz Gazze’nin içindeki tüm insanları açık hava hapishanesinde yaşatanlara itiraz ediyoruz. Şimdi Mısır kapıları açtı. Biz insanların özgürlüğüne ve barışına katkıda bulunuyoruz. Uluslararası sularda vahşice adam öldürenlere, gemi kaçıranlara itiraz ediyoruz. Biz Orta Doğu’yu ateşe atan zihniyete itiraz ediyoruz. Soruyorum size, Gazze karşısında susmak Osmangazi’nin ruhunu sızlatmaz mı? Kudüs karşısında gözümüzü yumsak Orhangazi’nin ruhu sızlamaz mı? Adaletsizliğe hukuksuzluğa, zulme, korsanlığa, devlet terörüne kulak tıkasak Sultan Murat’ların hatırası çiğnenmez mi. Bu devlet terörünün, bu korsanlığı hesabına soruluncaya kadar dik duruşumuz devam edecek” diye konuştu.

Monşer diplomasisini bir kenara koyduk
Yaşanan olaylara hükümetin gösterdiği tavrın bazı köşe yazarları tarafından eleştirilmesine tepki gösteren Başbakan Erdoğan, “Bizim yaptıklarımız için ‘bu nasıl diplomasi’ diyorlar. Biz monşerler diplomasisini bir kenara koyduk. Bu güne kadar gelenler salon diplomasisinden başka bir şey yapmadılar. Bunlar bu milletin tarihini bilseydiler, ecdadın Kanuni’nin mektuplarını okumuş olsaydılar bunları konuşmazlardı. Ama bunların tarihlerinden haberi yok. Tarih bilgileri çok kısır. Kendileri sadece masa diplomasisiyle bu güne kadar Türkiye’yi bu hale getirdiler. Kim ‘Türkiye’nin politikasında eksen kayması var diyorsa art niyetlidir. Kim dış politika başka yönlere gidiyor diyorsa kötü niyetlidir. Biz İsrail hükümetiyle sorun yaşıyoruz. İsrail hükümetinin zorbalığına, korsanlığına, hukuk tanımazlığına sesimizi yükseltiyoruz. İçerden dışardan ‘Türkiye batıdan uzaklaşıyor’ diye yaygara kopuyor. Bunlar demokrasiden, insan haklarından, temel hak ve özgürlüklerden bi haberler. Monşerlerden bazıları diyor ki; ‘Burası bizim için milli dava değil’. Burası tarihi bir dava. Tarihten gelen sorumluluğumuz var. Kudüs Müslümanlık, Hıristiyanlık ve Musevilik olmak üzere 3 dinin merkezi. Biz bunu seslendirdik. Bundan sonra da geri adım atmadan onurlu duruşu uluslar arası diplomatik çevrelerde seslendireceğiz. Tüm dünyanın dikkatleri bu insanlık dışı uygulamaya çevirdik. Biz Orta Doğu’nun biran önce huzur, istikrar, refah ve barışa kavuşmasını istiyoruz” dedi.

Terörle mücadelemiz sabırla sürecek
Yurtiçinde artan terör eylemlerine de değinen Başbakan Erdoğan, zamanlamanın dikkat çekici olduğunu değindi. Türkiye ekonomisinin hızla büyüdüğünü ve dünyanın 10 büyük ekonomisi arasında yer aldığını ifade eden Başbakan Erdoğan, “Küresel krizi en az hasarla atlattık. 1982 anayasasında en kapsamlı demokratik girişimi gerçekleştiriyor. Kronik problemlerin üzerine cesaretle gidiyoruz. Tam böyle bir zamanda terör örgütü devreye giriyor. Bunlar kendilerini Kürt kökenli vatandaşlarımın sözcüsü olarak göstermeye çalışıyor. Asla Kürt kökenli vatandaşlarımız temsilcisi olamazlar. Bunlar samimi değil. Bu ülkede Kürt, Türk, Laz, Çerkez, Gürcü, Roman, Boşnak aklınıza ne gelirse bütün etnik unsurlara karşı eşit mesafe olan tek parti AK Parti’dir. Etkin milliyetçilik bizde yok. Yaratılanı severiz, yaratandan ötürü. Anlayışımız bu. Bunlar taşeron, tetikçi, bunlar figüran. Türkiye’nin büyümesinden, gelişmesinden, 73 milyon vatandaşın her birinin umutlu geleceğe bakmasından rahatsız oldular. Kardeşlikten huzurdan rahatsız oldular. Bu oyunu iyi görmenizi istiyorum. Milli birlik kardeşlik projesinden rahatsız oldular. Milli birlikten, kardeşlikten rahatsız olunur mu? Bunlar oldu. Bu oyluna gelmeyiniz. Terörü doğuran, bölge insanını istismar eden bu ortama kaldırmak için mücadele ediyoruz. Bu tahriklere aldanmadan, boyun eğmeden sabırla bu işin üzerine gideceğiz” diye konuştu.
.
Bursa’dan 12 Eylül akşamı koca bir evet bekliyorum
Türkiye’de siyasete çetelerin yön verdiği, demokrasinin mafya tarafından tehdit edildiği dönemin geride kaldığını ifade eden Başbakan Erdoğan, şunları söyledi: “Karanlık güçlerin hiçbirine eyvallah etmedik. Oyunlarını milletçe hep beraber bozacağız. 12 Eylül 1980 darbesinden 30 yıl sonra bir başka 12 Eylül sabahı çok kritik bir tercihte bulunacaksınız. TBMM’de 14 gün gece gündüz demeden çalıştık. Rahatsız oldular. ‘Bak sıraların üzerinde, koltuklarda uyuyorsunuz’ dediler. Uyusak ta uyumasak ta meclisten geçti mi geçti. CHP’liler, MHP’liler oy kullanma kabinine bile gidemedi. Milletin vekilleri olarak siyasi iradeniz birilerinin emir komutası altındaydı, gidemediniz. Benim arkadaşlarım iradeleriyle oylarını kullandılar. Bir madde 3 oyla geçmedi. O zamanki genel başkanları teşekkür etti. Bak nerdesin şimdi. Hadi bakalım olay bu. Etme bulma dünyası. Biz parlamentodaki görevimizi yaptık. Şimdi sıra sizde. Söz sizde karar sizin. Bursa bizi bugüne kadar hiç mahcup etmedi. İnanıyorum ki 12 Eylül 2010’da da mahcup etmeyecek. Bursa’dan 12 Eylül akşamı koca bir evet bekliyorum. Siz yeniden büyük Türkiye’ye evet diyeceksiniz. Daha demokratik, üretim istihdam yaratan, ihracat yapan Türkiye’ye evet diyeceksiniz. Çetelerle mücadeleye terörle mücadeleye evet diyeceksiniz. Bursa’nın bir kez daha tarih yazacağına yürekten inanıyorum.”

Bursa’yı bir dünya kenti yapmaya devam edeceğiz
Bursa’nın, 2002 yılından bu yana yapılan yatırımlarla bir dünya kenti olduğunu ve bu konudaki çalışmalarının süreceğini dile getiren Başbakan Erdoğan, Bursa’yı çağdaş bir kent haline getiren Büyükşehir ve ilçe belediye başkanlarına da övgüler yağdırdı. “Bu kadrolar yatan kadrolar değil, iş üreten kadrolar” diyen Başbakan Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü:
“2002 yılına kadar Bursa’ya Cumhuriyet tarihi boyunca 198 kilometre bölünmüş yol yapılmış. Biz 7 yılda 196 kilometre bölünmüş yol yaptık. Yani Cumhuriyet tarihi boyunca yapılan kadar yol yaptık. 1996-2002 yılları arasında hiçbir vakıf eserine dokunulmamış. 2003-2010 yılları arasında 137 vakıf eserini onardık. Bursa’yı bir dünya kenti yapmaya devam edeceğiz. Bursa ile birlikte Türkiye büyüyecek.”

“Bursa’yı geleceğe taşıyoruz”
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ise, kentlerin yarıştığı bu yüzyılda Bursa’yı geleceğe taşıyacak projeleri bir bir hayata geçirdiklerini vurguladı. Bursa’nın sağlıklı, çağdaş ve yaşanılır bir hale gelmesi için eski belediye başkanları, sivil toplum örgütleri ve kent dinamikleri ile uyum içinde çalıştıklarının altını çizen Başkan Altepe, “Bursa’nın tüm değerlerine sahip çıkıyoruz. Bursa’nın daha ulaşılabilir olması için yatırımların ana payı ulaşıma ayırdık. Hafif raylı sistemin Görükle hakkında yaptığımız akılcı tasarrufla Emek hattının çalışmalarını başlattık. Kestel hattıyla ilgili proje çalışmaları tamamlandı. 6 ay içinde 8 kilometrelik hattın inşaatına başlayacağız. Bu dönemde raylı sistemde en büyük yatırım gerçekleşecek. Sadece raylı sistem değil tramvay hatlarıyla şehiriçini donatıyoruz. Bursa’da 22 kilometre olan raylı sisteme 25 kilometre daha ilave etmiş olacağız” diye konuştu. Başkan Altepe, yeni ana arterlerle de ulaşıma nefes aldırdıklarını kaydetti.

“Uludağ’da yetkiyi sabırsızlıkla bekliyoruz”
Uludağ’ın yerelden yönetilmesi, yaz ve kış turizme katkı sağlaması için çalışmalarının da aralıksız sürdüğünü ifade eden Başkan Altepe, “Bursa’nın en önemli değerlerinden biri olan Uludağ’ın bu kente daha fazla katkı sağlamasını istiyoruz. Bu anlamda Uludağ’daki üst yapı yetkilerinin de bize verilmesini sabırsızlıkla bekliyoruz. Sağlık, eğitim, kültür tesisi, spor alanları yeşil alan ve parkların kentin her köşesinde olması için yoğun bir çaba içindeyiz. Bir yıl içinde 65 spor tesisi, 60 çevre, 245 tarihi ve doğal mirası koruma, 100 yerleşim, 99 altyapı ve 169 ulaşım olmak üzere 800’e yakın proje ürettik. Bugün hizmete açtığımız kongre merkezi de Bursa’nın kongre kenti olması yolunda atılmış önemli bir adımdır” dedi.
Törende konuşan Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu da Bursa’nın en fazla göç alan illerin başında geldiğini bunun ise eğitim sistemi üzerinde olumsuz etkileri olduğunu söyledi. Başlatılan eğitim seferberliğinin sonuçlarını almaya başladıklarını dile getiren Bakan Çubukçu, özellikle Bursa’da hayırseverler tarafından yapılan eğitim yatırımlarında rekor kırıldığını vurguladı.
Devlet Bakanı Faruk Çelik ise, yaptığı selamlama konuşmasında, muhalefet partileri uyurken, Başbakan Erdoğan’ın 5 devleti arşınladığını, 73 milyon nüfusa kucak açarak köklü çalışmaları hayata geçirdiğini kaydetti.
Bursa 2010 yılı içinde yapılan kamu yatırımlarının 12 milyar TL olduğunu dile getiren Vali Şahabettin Harhut da global krize rağmen 2009 yılında ana okulundan üniversiteye kadar eğitime yapılan gönüllü katkının 90 milyon TL’yi bulduğunu hatırlattı.

Hizmetlere toplu açılış
Başbakan Erdoğan, konuşmasının ardından Kızyakup Kent Parkı’na yaptırılan Bosna-Hersek Fahri Konsolosluk binası, TOKİ Akçağlayan Konutları, Marmarabirlik depoları, Sırameşeler Sevgi Evleri, Hasan Öztimur İlköğretim Okulu’nu sinevizyonla hizmete açarken, BTSO Eğitim Kampüsü’nün temelini attı. Başbakan Erdoğan, TOKİ Hamitler ve Akçağlayan konutlarından daire alan vatandaşlara da anahtarlarını teslim etti.
Bursa Roman Kültürü Araştırma Geliştirme Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Efkan Özçimen de Başbakan Erdoğan’a bir tablo hediye etti.
Son olarak Atatürk Kongre Merkezi’ni Başkan Altepe ve protokol üyeleriyle birlikte sahnede kurdele keserek hizmete açan Başbakan Erdoğan, daha sonra kongre merkezindeki salonları gezdi. Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi (AKKM) Yönetim Kurulu Başkanvekili Mehmet Semih Pala da kongre merkezini gezdirdiği Başbakan Erdoğan’a salonların teknik özellikleri hakkında bilgi verdi.
Başbakan Erdoğan, 1800 kişilik Osmangazi Salonu’nda Altın Karagöz Halk Dansları Topluluğu’nun gösterisini de izledi.
Başkan Altepe, günün anısına Başbakan Erdoğan’a el yapımı cam ibrik hediye etti.
BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
 

Tarih: 06.06.2010 | Okunma sayısı:9488

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu