Haberler

Ata’nın son yolculuğu Bursa Kent Müzesi’nde

Font Boyutu

 10 KASIM 2014

BASIN BÜLTENİ

ATA’NIN SON YOLCULUĞU BURSA KENT MÜZESİ’NDE
- BURSA VALİSİ MÜNİR KARALOĞLU VE BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, ‘ÖZEL FOTOĞRAFLARLA ATATÜRK’ÜN SON YOLCULUĞU’ TEMALI FOTOĞRAF SERGİSİNİN AÇILIŞINI YAPTI.
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ VE ATLAS TARİH DERGİSİ TARAFINDAN HAZIRLANAN VE NECMETTİN ÖZÇELİK’İN ÖZEL ARŞİVİNDE YER ALAN FOTOĞRAFLARDAN OLUŞAN ÖZEL SERGİ, 30 KASIM PAZAR TARİHİNE KADAR GÖRÜLEBİLECEK.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Atlas Tarih Dergisi tarafından hazırlanan ve Necmettin Özçelik’in özel arşivinde yer alan fotoğraflardan oluşan ‘Özel Fotoğraflarla Atatürk’ün Son Yolculuğu’ fotoğraf sergisi, Bursa Kent Müzesi’nde izlenime açıldı.

Cumhuriyet’in kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 76. yıldönümünde törenlerle anıldı. Heykel Atatürk Anıtı önünde gerçekleştirilen Atatürk’ü anma törenine merkezi ve yerel yöneticiler, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.
Bursa Büyükşehir Belediyesi, 10 Kasım Atatürk’ü Anma programı kapsamında özel bir sergiyi vatandaşlarla buluşturdu. Büyükşehir Belediyesi ve Atlas Tarih Dergisi işbirliğiyle hazırlanan ‘Özel Fotoğraflarla Atatürk’ün Son Yolculuğu’ temalı fotoğraf sergisi, Bursa Kent Müzesi’nde izlenime açıldı. Sergini açılışını Bursa Valisi Münir Karaloğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe birlikte gerçekleştirdi. 30 Kasım Pazar tarihine kadar görülebilecek olan sergide Atatürk’ün ölümünün ardından cenaze törenine dair fotoğraflar yer alıyor.

“Orijinal koleksiyon”
Bursa Valisi Münir Karaloğlu, serginin açılışında yaptığı konuşmada, “Cumhuriyet’imizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 76. Yılı anma etkinlikleri çerçevesinde Kent Müzesi’nde, Gazi’nin vefatından sonra İstanbul’dan Ankara’ya kadar olan yolculuğunu anlatan fotoğraflardan oluşan özel koleksiyonu gezdik. O günkü gazetelerden oluşan ve o yolculukla ilgili fotoğrafların yer aldığı orijinal bir koleksiyon hazırlanmış” dedi. Vali Karaloğlu, fotoğrafları müzeye bağışlayan ve organizasyonu yapan Büyükşehir Belediyesi’ni tebrik ederek, “Mustafa Kemal Atatürk’ü ve o dönemi, unutmadan ve unutturmadan gelecek kuşaklara taşımamız lazım. Bu da ancak bu yollarla olur. Güzel bir arşiv. Bütün Bursalıların ve özellikle gençlerimizin gelip bu sergiyi gezmelerini arzu ediyorum” diye konuştu.

“Atatürk, güçlü Türkiye’nin temellerini attı”
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, 10 Kasım’ın önemine işaret ederek, “Bugün büyük önder Atatürk’ü aramızdan ayrılışının 76. yılında anıyoruz. Gerçekten büyük bir liderdi. Bizlere bugünleri hazırlamış olan Ulu Önder Atatürk, kaybolmak üzere olan bir ülkenin ve parçalanmış olan vatanın tekrar bütünleşmesi, güçlü bir devlet ve güçlü bir Türkiye oluşmasının da temellerini atmıştır. Şu anda da bu mirası en güzel şekilde yaşamış oluyoruz” dedi.
Türkiye’nin artık güçlü bir ülke olduğunu ifade eden Başkan Altepe, “Türkiye, ekonomisiyle, ordusuyla, dış politikası başta olmak üzere her yönüyle güçlü ve örnek bir ülke. Türkiye, artık Atatürk’ün hayali ve hedefi olan noktalara gelmiş bulunuyor. Şimdiden sonra da gelecek. Onun yolunda olduğumuzu göstermek, sadece sözle olmuyor. Bizler de bunu icraatlerimizle göstereceğiz. Herkes, işini en güzel ve en iyi şekilde yapacak ve Türkiye gelişmeye devam edecek. Atatürk’ün de idealleri noktasında hedeflerimize ulaşmış olacağız” şeklinde konuştu.
Başkan Altepe, özel serginin hazırlığından da bahsederek, “Atlas Dergisi ile birlikte hazırladığımız sergi ile değerli araştırmacı Necmettin Özçelik’in sunduğu güzel koleksiyonu ve Atatürk’ün vefatına dair tüm belge ve fotoğrafları Bursa’ya hediye edildi” dedi.

“Atatürk’ten Bursa’ya hatıra…”
Atatürk’ün en çok ziyaret ettiği iller arasında Bursa’nın da yer aldığını kaydeden Başkan Altepe, “Atatürk, Bursa’yı 18 kez ziyaret etti. Son ziyaretinde de Merinos’un açılışını gerçekleştirmişti. Bursa’da Çelikpalas’taki hissesini belediyeye devretmiş ve yine kendisine armağan edilen köşkünün tapusunu da belediyemize armağan etmiş. Bursa’ya bu hatıraları bırakmıştı. Atatürk’ün aziz hatırasına dair gerçekleştirilen bu sergiye 30 Kasım’a kadar tüm Bursalıları bekliyoruz. Ata’mızı rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz” diye konuştu.
Vali Karaloğlu ve Başkan Altepe, sergiyi dikkatle gezerek, Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat Danışmanı ve Bursa Kent Müzesi Koordinatörü Ahmet Erdönmez’den sergideki eserler hakkında bilgiler aldı.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

 

Tarih: 10.11.2014 | Okunma sayısı:4583

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu