Haberler

Aşure kazanları Balkanlarda birlik için kaynadı

Font Boyutu

01 KASIM 2014

BASIN BÜLTENİ

AŞURE KAZANLARI BALKANLARDA BİRLİK İÇİN KAYNADI
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN MAKEDONYA’NIN BAŞKENTİ ÜSKÜP VE KOSOVA’NIN BAŞKENTİ PRİŞTİNE’DE GELENEKSEL HALE GETİRİLEN AŞURE ŞÖLENİ YOĞUN BİR KATILIMLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Makedonya’nın başkenti Üsküp ve Kosova’nın başkenti Priştine’de geleneksel hale getirilen aşure şöleni yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.

Üsküp Türk Çarşısı’ndaki tarihi Murat Paşa Camii’nin önünde yapılan Aşure Şöleni’ne Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Bursa Valisi Münir Karaloğlu, El Hilal Derneği Başkanı ve Üsküp Milletvekili Behicuddin Şehabi, Çayır Belediye Başkanı İzzet Meciti, Ensar Derneği Başkanı Süleyman Baki, Üsküp Büyükelçiliği ve TİKA temsilcileri ile çok sayıda Üsküplü katıldı. Dağıtılan aşurelere vatandaşların yanı sıra, tarihi Türk Çarşısı´nı gezen yabancı turistler de büyük ilgi gösterdi.
Yöresel ekiplerin halk oyunları gösterisiyle renklenen etkinlikte konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, “Bu coğrafya ile aramızda tarihi ve köklü bağlar bulunuyor. Buranın olumsuz her durumu bizi üzer olumlu durumu da bizleri sevindirir. Biz bir vücut gibiyiz vücudun herhangi bir organı rahatsız olunca vücut nasıl rahatsız oluyorsa bizim durumumuzda böyledir” dedi.
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Bursa Valisi Münir Karaloğlu ile El Hilal Derneği Başkanı ve Üsküp Milletvekili Behicuddin Şehabi de Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin bölgede hayata geçirdiği sosyal etkinliklerle iki ülke arasındaki bağların daha da kuvvetlendiğini belirterek, Başkan Altepe’ye bu çalışmaları nedeniyle teşekkür etti.
Bu arada Kosova’nın başkenti Priştine’de de Fatih Camii önünde Kosovalılara, aşure ikram edildi.

BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI
BASIN VE HALKLA İLIŞKILER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
 

Tarih: 01.11.2014 | Okunma sayısı:3534

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu