Haberler

Aşure kazanları Balkanlarda birlik için kaynadı

Font Boyutu

 21 KASIM 2013

BASIN BÜLTENİ

AŞURE KAZANLARI BALKANLARDA BİRLİK İÇİN KAYNADI
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN MAKEDONYA’NIN BAŞKENTİ ÜSKÜP’TE GELENEKSEL HALE GETİRİLEN AŞURE ŞÖLENİNİN 8’İNCİSİ YOĞUN BİR KATILIMLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

BURSA - Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Makedonya’nın başkenti Üsküp’te geleneksel hale getirilen aşure şöleninin 8’incisi yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.

Üsküp Türk Çarşısı’ndaki tarihi Murat Paşa Camii’nin önünde yapılan Aşure Şöleni’ne El Hilal Derneği Başkanı ve Üsküp Milletvekili Behicuddin Şehabi, Çayır Belediyesi Başkan Yardımcısı ve Ensar Derneği Başkanı Süleyman Baki, Makedonya Uluslararası Balkan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüner Şencan, Üsküp Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri Seyfettin Ersoy, Bursa Büyükşehir Belediyesi Sosyal İşler Şube Müdürü Şahin Arat, sivil toplum örgütleri ve çok sayıda Üsküplü katıldı. Dağıtılan aşurelere vatandaşların yanı sıra, tarihi Türk Çarşısı´nı gezen yabancı turistler de büyük ilgi gösterdi.
Yeniyol ve Karşıyaka ekiplerinin halk oyunları gösterisiyle renklenen etkinlikte konuşan Çayır Belediyesi Başkan Yardımcısı Süleyman Baki, bölgede birlik ve dayanışmayı tesis edecek sosyal faaliyetleri nedeniyle Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ve ekibine teşekkür etti.
Bursa Büyükşehir Belediyesi Sosyal İşler Şube Müdürü Şahin Arat da, “Bu coğrafya ile aramızda tarihi ve köklü bağlar bulunuyor. Buranın olumsuz her durumu bizi üzer olumlu durumu da bizleri sevindirir. Biz bir vücut gibiyiz vücudun herhangi bir organı rahatsız olunca vücut nasıl rahatsız oluyorsa bizim durumumuzda böyledir” dedi. El Hilal Derneği Başkanı ve Üsküp Milletvekili Behicuddin Şehabi de Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin bölgede hayata geçirdiği sosyal etkinlikler için teşekkür etti. Konuşmaların ardından, hem bölge halkına hem de tarihi çarşıyı gezen turistlere aşure ikram edildi.
BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 21.11.2013 | Okunma sayısı:1888

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir