Haberler

‘Asrın Yesevi’si Seyyid Ahmed Arvasi Bursa’da anıldı

Font Boyutu

10 MART 2019

BASIN BÜLTENİ

‘Asrın Yesevi’si Seyyid Ahmed Arvasi Bursa’da anıldı

BURSA Asrın Yesevi’si, Türk-İslam ülküsünün mimarlarından mütefekkir ve yazar merhum Seyyid Ahmet Arvasi, vefatının 30. yılında Bursa'da düzenlenen ‘Asrın Yesevi’si Seyyid Ahmet Arvasi' paneliyle anıldı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Gazetesi ve Fikirevim tarafından Tayyare Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen programda, Seyyid Ahmet Arvasi'nin yaşamı ve düşünceleri anlatıldı. Bursa Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığı koordinasyonunda gerçekleştirilen panele, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ile Türkiye Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İsmail Kapan ve Seyyid Ahmet Arvasi’nin oğlu Murat Arvas ile vatandaşlar katıldı.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Asrın Yesevi’si Seyyid Ahmet Arvasi’yi vefatının 30. yılında saygıyla andıklarını belirterek, “1932 yılında dünyaya gelen, 56 yaş gibi erken bir yaşta Hakk’ın rahmetine kavuşan, ömrünü mücadeleyle geçiren bir dava adamını anmak üzere bir araya geldik. Söylediği sözlerle, hal, hareket, tavır ve davranışlarıyla, başkalarını etkileyen, topluma önder olan insanlar vardır, Seyyid Ahmed Arvasi de bunlardan biri. Merhum, Bursa’da, Balıkesir’de, İstanbul’da okul ve enstitülerde öğretmenlik yaparken, hem öğrencilere hem meslektaşlarına tesir eden bir eğitimciydi” dedi.

Kitleleri etkiledi

Arvasi’nin kitleleri etkileyen bir kişi olduğuna değinen Başkan Aktaş, “Osman Yüksel Serdengeçti, Nurettin Topçu, Necip Fazıl gibi ilim ve fikir adamlarıyla aynı dönemde yaşadı. Onlarla aynı hissiyatı paylaşıp, onların fikirlerinden hareketle yeni fikirler üretip yaymaya çalıştı. ‘Asrın Yesevi’ Seyyid Ahmed Arvasi, sıradan bir kişi değildi. Aramızdan çok genç yaşta ayrılmasına rağmen, 56 senelik hayatına büyük hizmetler sığdırdı” diye konuştu.

Başkan Aktaş, Arvasi’nin sık sık gençlere tekrar ettiği en önemli sözünü de hatırlattığı konuşmasında, “Türk’e düşmanlık İslam’a düşmanlıktır. Anadolu Türk’ü güçsüz olursa Türk ve İslam dünyası esaret altında olur. Bu iki dünyanın kurtuluşu Türkiye’nin maddi ve manevi güçlenmesi ile mümkündür”. Geldiğimiz noktada bunun ne kadar önemli ve değerli olduğunu bir kez daha çok net görüyoruz. Türkiye, sıradan bir ülke değil. Dünyanın farklı ülkelerinde bu ülkenin dirayetine, duruşuna, gücüne bakan çok millet var” diyerek Seyyid Ahmed Arvasi’yi rahmetle andığını belirtti.

Fikir adamı

Türkiye Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İsmail Kapan ise eğitimci, yazar ve fikir adamı olarak Türk Milli Eğitimi’ne ve Müslüman gençliğe uzun süre hizmet eden, çok sayıda eser bırakan, hayatını ülkenin geleceğine yön verecek uzman kadroları yetiştirmeye adayan ve Bursa Eğitim Enstitüsü’nde de öğretmenlik yapan merhum Seyyid Ahmet Arvasi’nin, daktilosunun başında yazısını yazarken geçirdiği kalp krizi sonucu vefat ettiğini anlattı. Kapan, Arvasi’nin, Türk milletinin ilim ve medeniyet yarışında zirveye çıkması için ömrünü vakfetmiş bir eğitimci olduğunu belirtti. Programda, gazeteci Hüseyin Sarıkoç moderatörlüğünde, Prof. Dr. Osman Kemal Kayra, Dr. İbrahim Sena Arvas ve Hayati İnanç’ın konuşmacı olduğu panel gerçekleştirildi. Toplantıya katılan Seyyid Ahmet Arvasi'nin oğlu Murat Arvasi ise babasının İslamiyet’in doğru şekilde öğrenilmesini çok önemsediğini vurguladı. Başkan Aktaş, programa emeği geçenlere Bursa’ya özgü tablo hediye etti.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

BASIN YAYIN VE HALKLA İLİŞKİLER DAİRESİ BAŞKANLIĞI

Tarih: 10.03.2019 | Okunma sayısı:1434

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu