Haberler

Asırlık konak küllerinden yeniden doğdu

Font Boyutu

22 ŞUBAT 2014

BASIN BÜLTENİ

Asırlık konak küllerinden yeniden doğdu
- Bursa Büyükşehir Belediyesi, Gemlik’te bir tarihi eseri daha ayağa kaldırdı.
- Gemlik’te 200 yıllık tarihiyle dikkat çeken Paşa Konağı, Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan restorasyon çalışmalarının ardından özgün yapısı ve ‘kültür merkezi’ kimliğiyle ilçeye kazandırıldı.
- Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, ilçeye sosyal aktivite merkezi olarak can katacak olan Paşa Konağı’nda kadınlara yönelik mesleki eğitim kursları verileceğini de söyledi.
- Başkan Altepe; “Paşa Konağı Kültür Merkezi, Bursa’nın incisi Gemlik’in sosyal ve kültürel yaşamına değer katacak” dedi.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan restorasyon çalışmalarıyla Gemlik’te bir tarihi eser daha gün yüzüne çıktı. İlçedeki 200 yıllık Paşa Konağı, küllerinden doğdu, kültür merkezi olarak Gemliklilere kapılarını açtı.

Bursa’nın ‘tarih başkenti’ kimliğini öne çıkarıp, kenti yaşayan canlı bir açık hava müzesi haline getirmeyi amaçlayan Büyükşehir Belediyesi, kent merkezindeki tarihi ve kültürel miras çalışmalarını ilçelerde de yoğun olarak sürdürüyor. Bu kapsamda Gemlik’in Halitpaşa Mahallesi’ndeki, yaklaşık 200 yıllık tarihi ile önemli bir sivil mimarlık örneği olan Paşa Konağı da gün yüzüne çıkarıldı. Tarihi yapı, Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan restorasyon çalışmalarının ardından ‘Paşa Konağı Kültür Merkezi’ olarak kapılarını Gemliklilere açtı.

Paşa Konağı Gemlik’in sosyal yaşamına renk katacak
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Paşa Konağı Kültür Merkezi’nin açılış töreninde, 1800’lü yıllarda Papazhane olarak yapılan konağın bugüne kadar ağırlıklı olarak eğitim kurumu olarak kullanıldığını söyledi. Altepe, Paşa Konağı’nda yapılan restorasyonlar kapsamında cephenin ahşap kaplamasının değiştirildiğini, binadaki gerekli bölümlerin yenilendiğini, katlardaki zemin farkının dengelendiğini ve engelli vatandaşların da kullanımına uygun bir yapı oluşturulduğunu anlattı. Binayı Büyükşehir Belediyesi olarak Milli Eğitim Müdürlüğü’nden devralındıktan sonra hemen restorasyon çalışmalarını başlattıklarını dile getiren Başkan Altepe, “Gemlik’in en önemli kent ziynetlerinden biri olan Paşa Konağı, ilk günkü ihtişamı ve özgün yapısıyla ilçeye kazandırıldı. Paşa Konağı Kültür Merkezi, Bursa’nın incisi Gemlik’in sosyal yaşamına değer katacak. Konak, Gemliklilerin sosyal ve sanatsal etkinliklerini yapacakları ayrıcalıklı bir mekan haline geldi. Aynı zamanda burada mesleki eğitim kursları da verilecek” diye konuştu.

“Büyükşehir Belediyesi Gemlik’in yanında”
Başkan Altepe, Bursa sevgisini hizmetleriyle gösterdiklerini belirterek, “Bursa’da uzak yakın demeden her köşede eserler kazandırıyoruz. Bu eserleri kente kazandırmak bizler için büyük bir heyecan. Gemlik ve Bursa’nın gelişmesine katkı koyacak çalışmalar yapıyoruz” dedi.
Son 5 yılda 25 yıllık hizmetin gerçekleştirildiğini ve Bursa’da yapılan tüm faaliyetlerin örnek olduğunu anlatan Başkan Altepe, “Gemlik de son 5 yılda kabuk değiştirdi. Beklentiler var, biliyoruz. Büyükşehir Belediyesi ile Gemlik daha çok hizmet alacak. Gemlik’in turizmde kalkınması konusunda da Büyükşehir ile birlikte büyük hamle yapıldı. Deniz uçağıyla Gemlik, Türkiye ve dünyanın gündemine oturdu. Gemlik’in altyapısından tarihi eserlere, dere yataklarının temizliğinden ve yolların yapımından, spor salonlarının oluşturulmasına kadar pek çok hizmeti Büyükşehir Belediyesi olarak gerçekleştiriyor ve bu noktada Gemlik Belediyesi ile işbirliği halinde çalışmaya devam ediyoruz. Sahil yollarından, tarımsal ve kırsal kalkınmaya kadar her konuda Büyükşehir Belediyesi Gemlik’in yanında. Büyükşehir Belediyesi olarak Gemlik’in önemli bir kent merkezi olması için, her alanda kalkınmaya destek veriyoruz” şeklinde konuştu.
“Ecdadını unutan milletler köksüz ağaca, tarihini bilmeyen milletler de hafızasını kaybetmiş milletlere benzer” diyen Başkan Altepe, Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarıyla Bursa’da tarihi değeri bulunan tüm eserlerin ayağa kaldırıldığını ve Bursa’nın bu konuda da örnek olduğunu söyledi.

“Büyükşehir’in hizmetleri Gemlik’e sağanak gibi yağıyor”
Gemlik Belediyesi Başkanvekili Refik Yılmaz ise “Büyükşehir’in hizmetleri Gemlik’e sağanak gibi yağıyor. 35 aydır Gemlik’te her gün bir şeyler değişiyor ve gelinen noktada insanlarımız mutlu. Bizlerin görevi de insanlarımızı mutlu etmektir” dedi. Yılmaz, Büyükşehir Belediyesi’nin dev altyapı yatırımlarının ardından ilçeye bir de sosyal ve kültürel hayata renk katan önemli bir eser kazandırdığını belirterek Başkan Altepe’ye ve ekibine teşekkür etti.
Halitpaşa Mahallesi Muhtarı Sevim Koçdemir de Gemlik’te daha çok hizmet beklediklerini belirterek, çalışmalarından dolayı Başkan Altepe’yi tebrik etti. Konuşmaların ardından Yılmaz ve Koçdemir, Başkan Altepe’ye plaket ve çiçek verdi. Daha sonra Başkan Altepe, kurdele keserek açılışını yaptığı ‘Paşa Konağı Kültür Merkezi’ni gezdi, BUSMEK bünyesinde gerçekleştirilen kurslarda yapılan çalışmaları inceledi. Büyükşehir Belediyesi Bandosu’nun marşlarıyla renklenen ve Bursa Kent Konseyi Başkanı Semih Pala ile Büyükşehir Belediyesi bürokratlarının da katıldığı törene, Gemlikli vatandaşlar da yoğun ilgi gösterdi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 22.02.2014 | Okunma sayısı:8548

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu