Haberler

Font Boyutu

ASIRLIK EĞİTİM KURUMU TÜM BİRİKİMİYLE BURSA BELGELİĞİNDE

 19 HAZİRAN 2012

BASIN BÜLTENİ

ASIRLIK EĞİTİM KURUMU TÜM BİRİKİMİYLE BURSA BELGELİĞİNDE
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN KENT BELLEĞİNE KAZANDIRILAN BURSA’NIN KÖKLÜ EĞİTİM KURUMLARI KİTAP SERİSİNE NECATİBEY MESLEK LİSESİ DE EKLENDİ.
- OKULUN BİR ASRI AŞAN BİRİKİMİNİ KİTAPLA ÖLÜMSÜZLEŞTİREN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, KAYBOLMAYA YÜZ TUTAN BİLGİ, BELGE VE FOTOĞRAFLARI EN İYİ ŞEKİLDE GELECEK KUŞAKLARA AKTARMAKTAN MUTLULUK DUYDUKLARINI SÖYLEDİ.
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, NECATİBEY MESLEK LİSESİ’NİN YETİŞTİRDİĞİ MEZUNLARLA KENTİN EKONOMİK, TİCARİ, SOSYAL VE KÜLTÜREL HAYATINA ÖNEMLİ KATKILAR SAĞLADIĞINI VURGULADI.

BURSA –Büyükşehir Belediyesi tarafından kent belleğine kazandırılan “Bursa’nın köklü eğitim kurumları” kitap serisine Bursa Necatibey Meslek Lisesi de eklendi. Okulun bir asrı aşan birikimini kitapla ölümsüzleştiren Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, kaybolmaya yüz tutan bilgi, belge ve fotoğrafları en iyi şekilde gelecek kuşaklara aktarmaktan mutluluk duyduklarını söyledi.
Bursa’nın tarihi ve kültürel mirasını ayağa kaldırma çalışmalarını restorasyon projeleriyle aralıksız sürdüren Büyükşehir Belediyesi, somut olmayan kültürel değerleri de yayınladığı eserlerle Bursa belgeliğine kazandırıyor. “Bursa’nın köklü eğitim kurumları” kitap serisiyle kentin ekonomik, sosyal, kültürel ve sanatsal hayatında iz bırakan okulların tarihini gelecek kuşaklara aktaran Büyükşehir Belediyesi, 1885 yılında Fransız Asamption Koleji adıyla açılan 1929 yılında Necatibey Kız Enstitüsü adını alarak eğitime başlayan Necatibey Meslek Lisesi’nin asırlık birikimi de kütüphanelere taşıdı. Bursa Araştırmaları Merkezi tarafından hazırlanan Bursa Necatibey Meslek Lisesi kitabı İbrahim Paşa Kültür Merkezi’nde düzenlenen ve okulun eski mezunları ile yöneticilerinin de katıldığı törenle tanıtıldı.
“Köklü eğitim kurumlarımızın tarihini kitaplaştırıyoruz”
Bursa’nın sahip olduğu tüm değerleri en iyi şekilde gelecek kuşaklara aktarmaya çalıştıklarını dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’nın spor yaşamından el sanatlarına, tarihi mahallelerinden köylerine kadar pek çok tarihi ve kültürel eserlerin değerlendirilerek kente kazandırıldığını söyledi. Kentin önemli okullarının tarihiyle yaşatılması gerektiğine de dikkati çeken Başkan Altepe, “Köklü eğitim kurumlarımızın tarihini, çalışmalarını, değerlerini de kitaplaştırıyoruz. Bursa tarihinde önemli yeri olan, güçlü ve renkli bir mazisi bulunan Necatibey Meslek Lisesi adına da Bursa Araştırmaları Merkezi çalışmalarıyla bir eser hazırladık. Okulun bir asrı aşan tarihi birikimini, var olan belgeleri, de değerlendirerek kitaplaştırdık. İlk mezunlarından, öğretmenlerine, eski fotoğraflardan anılara kadar her türlü bilgiyi bu kitapta topladık” dedi.
Bursa Necatibey Meslek Lisesi Müdür Yardımcısı Enver Çetinkaya da okulun tarihine ışık tutarak bu birikimi ölümsüzleştiren Başkan Altepe’ye teşekkür etti.
Kitap tanıtım törenine katılan okulun eski mezunları da anılarıyla toplantıya renk kattı. Okuldan 1938 yılında mezun olan 93 yaşındaki İsmet Devletkuşu, kendisinin dün gibi hatırladığı anılarını gelecek kuşaklara aktarması nedeniyle böyle bir esere imza atan Başkan Altepe’ye teşekkür etti.
Okulun eski yöneticileri ve mezunları daha sonra günün anısına Başkan Altepe’ye kitaplarını imzalattı.

Necatibey Meslek Lisesi’nin tarihi
1885 yılında Fransız Asamption Koleji adıyla açılmış, Jandarma Efradı Cedide Mektebi´ne kiralanmıştır, harp sonrası İsmail Hakkı Bey tarafından "Özel Kız Hayat Okulu " olarak eğitime devam etmiştir. Bursa´da bir Kız Enstitüsü açılması fikri halkın ve idarecilerin girişimleri ile desteklenerek bina eski sahibi Fransızlar´dan 14.000 TL karşılığında satın alınmış, böylece 02.03.1929 tarihinde 26 öğrenci ile öğretime başlamıştır. Okul aynı yıl vefat eden zamanın Milli Eğitim Bakanı Mustafa Necatibey´in adına ithafen "Necatibey Kız Enstitüsü" adını almıştır. 1931 yılında halkın isteği üzerine Enstitüye bağlı "Akşam Kız Sanat" okulu açılmıştır. 1931-1932 öğretim yılında biri şapka, diğeri elbise mütehassısı olmak üzere Avrupa´dan iki mütehassıs öğretmen getirtilmiştir. Aynı yıl bir sipariş atölyesi açılarak, çevreye maddi ve manevi yardımlarda bulunulmuştur.

1932-1933 yıllarında Avrupa´dan gelen mütehassıslar geri gönderilmiş, yerlerine Avrupa´da tahsillerini bitirerek dönen Türk öğretmenler atanmıştır. Eski ahşap binalara 1940 yılında beton bir bina ilave edilmiştir. Binalar, yine yetersiz kalınca okul bahçesinde geçici saç barakalar monte edilmiştir. Eski binalar, basit bir şekilde yapılmış olan beton bina ve barakalardan ibaret olan tesisatla 1962 yılına kadar idare edilmiştir. 1962 yılında ihalesi yapılan yeni binalar 1964-1965 öğretim yılında hizmete girmiştir. Böylece 1965 yılında muntazam bir idare kısmını içeren bir müessese kurulmuş, her türlü ihtiyacı karşılayacak Enstitü sitesi haline gelmiştir.
1963-1964 öğretim yıllarına kadar ilkokuldan sonra beş yıllık enstitüler şeklinde eğitim öğretime devam eden okulumuz bu tarihten sonra ortaokul mezunlarına 3 yıllık bir eğitimle sanat dallarını sürdürmeye başlamıştır. 1964-1965 öğretim yılında enstitü içinde Uygulama Anaokulu açılmıştır. 1966-1967 öğretim yılında konferans salonu ve anaokulu, 1975-1976 yılında "Pratik Kız Sanat Okulu " binaları eklenmiştir.
1974-1975 yıllarında Meslek Lisesi´ne dönüştürülmüş ve böylece okulumuz "Necatibey Kız Meslek Lisesi " adını almıştır. 1991-1992 öğretim yılında bünyesinde Teknik Lise, 1994-1995 öğretim yılında ise Anadolu Meslek Lisesi açılmıştır.
Ayrıca 1995-1996 öğretim yılından itibaren de okulumuza erkek öğrenci alınmaktadır. Karma eğitime geçtiği için "Necatibey Meslek Lisesi" olarak eğitime devam etmektedir. Okul, 1996- 1997 öğretim yılında Olgunlaşma Enstitüsü´nü de bünyesine katarak eğitime devam etmektedir.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 19.06.2012 | Okunma sayısı:7600

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu