Haberler

ASIRLIK EĞİTİM ÇINARI KİTAPLAŞTIRILDI

Font Boyutu

 6 HAZİRAN 2011

BASIN BÜLTENİ

ASIRLIK EĞİTİM ÇINARI KİTAPLAŞTIRILDI
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ 1868’DE ISLAHANE OLARAK KURULAN VE EĞİTİM HAYATINDA 143’ÜNCÜ YILINI KUTLAYAN TOPHANE TEKNİK VE ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ’Nİ DE KİTAPLAŞTIRARAK BURSA BELGELİĞİNE KAZANDIRDI.
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, ÖĞRENCİSİ OLDUĞU OKULUN TARİHE IŞIK TUTAN ESERİ KENTE KAZANDIRMANIN MUTLULUĞUNU YAŞADIKLARINI SÖYLEDİ.

BURSA – Bursa’nın tarihi ve kültürel mirasını ayağa kaldırmak amacıyla yoğun çaba harcayan Büyükşehir Belediyesi soyut miras çalışmaları kapsamında eğitim asırlık çınarı Tophane Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’ni de kitaplaştırdı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin soyut kültürel miras çalışmaları kapsamında Bursa Araştırmaları Merkezi ile birlikte yürüttüğü “Bursa’nın köklü eğitim kurumları” serisine Ziraat Mektebi ve Erkek Lisesi’nin ardından Tophane Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’ni de ekledi. 1868 yılında yoksul ve kimsesiz çocukları korumak amacıyla ıslahhane olarak açılan, zamanla Hamidiye Sanayi Mektebi, Bursa Erkek Sanat Enstitüsü, Bursa Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi ve Tophane Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi adlarıyla 143 yıldır Bursa’da eğitim hayatına yön veren okulun tarihi, Bursa belgeliğine kazandırılmış oldu.

Sanayinin gelişimine katkı sağladı
Tophane Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi kitabı, okulun 143’üncü kuruluş yıldönümünün kutlandığı geleneksel pilav gününde tanıtıldı. Okul bahçesinde düzenlenen ve eski mezunların da yoğun ilgi gösterdiği geceye katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, öğrencisi olduğu okulun tarihine ışık tutan bir eseri Bursa’ya kazandırmanın gururunu yaşadıklarını söyledi. Bu okulda güzel anıları olduğunu hatırlatan Başkan Altepe, “Burası bizim de yoğrulduğumuz bir mekan. En güzel günlerimizi bu okulda geçti. Okulumuz Bursa’da sanayinin gelişimine her zaman katkı sağladı. Büyükşehir Belediyesi olarak üzerinde çalıştığımız yerli tramvay projemizde de bu okulun mezunu olan arkadaşlarımız görev alıyor. Bursa’da eğitime ve sanayiye büyük hizmetleri bulunan okulumuzla ilgili belgeler, bilgiler toplanarak kitaplaştırıldı. Kitabımızı okulumuza armağan ediyoruz” diye konuştu.

Köklü eğitim kurumu
Okul Müdürü Faik Kaymaz ise 1868’de 24 öğrenci ile eğitime başlayan okulun bugün 3560 öğrenci, 264 öğretmen ve 40 binden fazla mezun verdiğini belirterek, okulun köklü tarihine ışık tutan böyle bir eserin hazırlanmasına emeği geçenlere teşekkür etti. Kaymak, okula katkıları nedeniyle Başkan Altepe’ye teşekkür plaketi verdi.
Gecede okulun eski mezunlarına da anı belgesi ve Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan kitap hediye edildi. Okulun 1960 yılı mezunları belge ve hediyelerini Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin elinden aldı.

BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI
BASIN VE HALKLA İLIŞKILER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

 

Tarih: 06.06.2011 | Okunma sayısı:7536

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu