Haberler

Asım'ın nesli salonlara sığmadı

Font Boyutu

Asım'ın nesli salonlara sığmadı

 

 -Bursa’da iki bin edebiyat sever genç, "Asım'ın Nesli Gençlik Buluşmaları" etkinliğinde salonu hınca hınç doldurdu.

 

BURSA  - Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ve Türk edebiyatında önemli yeri olan "Yedi Güzel Adam"dan biri Rasim Özdenören'in konuk olduğu "Asım'ın Nesli Gençlik Buluşmaları" etkinliğine 2 bine yakın genç kaldı.

Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen etkinlikte, Türk edebiyatında önemli yeri bulunan "Yedi Güzel Adam"dan biri olan Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikaları Kurulu Üyesi yazar Rasim Özdenören sevenleriyle buluştu. Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'ın da katıldığı etkinlik, adeta gençlerin akınına uğradı. Salon programdan saatler önce hınca hınç dolarken, Rasim Özdenören, okuma alışkanlığının daha ilkokul öncesinde başladığını anlatarak söze başladı.

Dayısının verdiği kapağı yırtık bir kitabın kendisine okuma sevgisini aşıladığını dile getiren Özdenören, "Her şey bir istidat meselesi. Ressamlık bir istidat meselesi, musikişinaslık bir istidat meselesi. Okumak bizde bir tür hayat tarzı haline geldi. Bir meselen varsa kitap okursun. Bir meselen varsa tiyatro veya sinema oyuncusu olursun, bir meselen varsa beste yaparsın. Mühendislik okuyor arkadaşlar, tıp okuyor, ilahiyat okuyor. Niye bu meslekleri okuyor bunun bir cevabını vermesi lazım. Şayet ben bu alanda geçimimi daha rahat temin ederim diye okuyorsa, geçimini temin etmekle ömrünü doldurabilir. Ama diyorsa ki ben hukuk okuyorum, avukat ya da hakim olmak için değil, hukukun künhüne vakıf olmak için, bu kişi geçimini de temin eder. Her şey insanın bir meselesi olması noktasında düğümleniyor" diye konuştu.

Etkinlikte söz alan Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da gençlerin sürekli kendilerini geliştirmesi gerektiğine dikkat çekerek, "Biz ne kadar iyi mühendisler, doktorlar, bilim adamları ve siyaset adamları yetiştirirsek yetiştirelim, içinde insan sevgisi ve Allah korkusu olmayan insanların hiçbir kıymeti yok" dedi.

Başkan Aktaş, etkinliği sonunda günün anısına Özdenören'e Bursa'nın resmedildiği ipek bir tablo hediye etti.

Tarih: 24.02.2019 | Okunma sayısı:730

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir