Haberler

‘Asım’ın Nesli’ programının konuğu: İbrahim Kalın

Font Boyutu

17 Mart 2019

BASIN BÜLTENİ

 

‘Asım’ın Nesli’ programının konuğu: İbrahim Kalın

 

BURSA - Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin organize ettiği Asım’ın Nesli Gençlik Buluşmaları’nın konuğu Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi İbrahim Kalın oldu. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi Kalın, Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde (Merinos AKKM) gerçekleştirilen programda, Bursalılara kendisinin yazdığı ‘Barbar Modern Medeni’ isimli kitabın içeriği hakkında bilgiler vererek güncel konulardaki düşüncelerini açıkladı. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi İbrahim Kalın, Batı dünyasının medeniyet kavramı üzerinden toplumları 300 yıldır sömürdüğünü hatırlatarak, bugüne kadar oldukça hırpalanan bu kavramı kendi manevi değerlerimiz üzerinden yeniden inşa etmek gerektiğini dile getirdi.

 

Çoğunluğunu gençlerin oluşturduğu yüzlerce Bursalı, Asım’ın Nesli Gençlik Buluşmaları çerçevesinde bu sefer Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi İbrahim Kalın’ı ağırladı. Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Şube Müdürlüğü tarafından organize edilen etkinlik, Merinos AKKM Orhangazi Salonu’nda düzenlendi. Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ile İçişleri eski Bakanı Efkan Ala’nın da izlediği programda davetliler, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi İbrahim Kalın’ın perspektifi ile güncel konulara farklı açıdan baktı, Batı medeniyetinin hali ile İslam dünyasının içerisinde bulunduğu durum hakkında bilgi sahibi oldu.

 

Batı tükenmek üzere, İslam dünyası arayış içerisinde

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi İbrahim Kalın, ‘Barbar Modern Medeni’ isimli kitabında medeniyet kavramını masaya yatırdığını söyledi. Batı toplumlarının medeniyet hakkındaki sözlerinin tükenmek üzere olduğunu, İslam dünyasının ise söyleyecek sözü aradığını ve kitabında bu arayışın istikameti ile referansının neler olabileceği üzerinde durduğunu belirten Kalın, medeniyeti emperyalist sömürgeci tonlarından kurtarıp, ‘Kendimize ait bir medeniyet tasavvurunu nasıl inşa edebiliriz?’ sorusuna cevap aradığını ifade etti. Kalın, “Bunun için varlık, bilgi, ahlak, estetik tasavvurumuzu, şehir ve insan anlayışımızı bir elden geçirmemiz gerekiyor. Kitapta felsefi olarak bu konulara eğilmeye çalıştık” dedi.

 

“Medeniyet kavramını yeniden tanımlamamız gerekiyor”

Batı’nın dini referansları bir kenara bırakarak medeniyet kavramı üzerinden fikir, sanat, eğitim, bilim ve düşünce kavramları üretip yeni bir dünya inşa ettiğini söyleyen Kalın, “Bugüne kadar medeniyet kavramını istismar ederek yola çıkan Batı ülkeleri, Hindistan ya da Afrika’ya medeniyet götürdüğünü iddia ederek buradaki toplumları sömürmüştür. Bu insanların ellerindeki doğal kaynakları ele geçirmeden önce onların ruhlarını, rüyalarını, hayallerini esir almışlardır. Sömürgeciliğe karşı önce rüyalarımızı, hayallerimizi kurtarmamız lazım. Bunun için de bir medeniyet yolculuğuna çıkmamız gerekiyor. Medeniyet kavramını bütün bu kötüye kullanılmış-hırpalanmış anlamlarından arındırarak, onun asli manasını ortaya koyacak bir çaba içerisinde olmamız gerekiyor. Bunun için de varlıkla ilişkimizi yeniden tanımlamamız, bilgi tasavvurumuzu yeniden inşa etmemiz, güzellik ilmini yeniden keşfetmemiz ve medeniyetin şehirde yaşanan bir şey olduğunu ispat etmemiz gerekiyor” diye konuştu.

 

Başkan Aktaş da programında Kalın’ı yalnız bırakmadı

Programda, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi İbrahim Kalın’ı Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da yalnız bırakmadı. Kalın’a Büyükşehir Belediyesi’nin davetini kırmadığı ve geldiği için teşekkür eden Başkan Aktaş, nüfusu 3 milyon kişi olan Bursa’da 14-29 yaş aralığı arasında 700 bin gencin yaşadığını ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yönlendirmesiyle birlikte Bursa’da gençlere yönelik ne yapılabileceği konusunda ekip arkadaşlarıyla yoğun bir çaba sarf ettiklerini belirten Başkan Aktaş, 50 bine yakın öğrencinin yaşadığı Görükle’de 5 yıldızlı otel standartlarında gençlik merkezini hizmete aldıklarını, Bursa’daki ilk Millet Kıraathanesi’ni yine bu bölgede öğrencilerin kullanımına sunduklarını anlattı. Bunlarla yetinmediklerini, 24 saat açık kütüphane oluşturduklarını, Setbaşı Kütüphanesi’ni revize ettiklerini, dağ-deniz gençlik kamplarını yaz-­kış sürdürdüklerini vurgulayan Başkan Aktaş, “Bunlar tabii ki devam ettirilecek fakat konularında deneyim sahibi isimleri sizlerle buluşturmak bizim en büyük hayalimiz ve arzumuz. O yüzden, günümüz dünyasında fotoğrafın bütününü iyi resmeden bir kişi olarak İbrahim Kalın bey sizlerle” şeklinde konuştu.

 

Bu arada Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi İbrahim Kalın, program öncesinde Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ı makamında ziyaret etti. Binted başkanlık yerleşkesinde gerçekleşen ve AK Parti Bursa Milletvekilleri Emine Yavuz Gözgeç ile Vildan Yılmaz Gürel’in de katıldığı görüşmede Başkan Aktaş, Kalın’a üzerinde Yeşil Türbe işlemesi bulunan ipek halı hediye etti. Kalın da Başkan Aktaş’a ‘Barbar Modern Medeni’ isimli kitabını takdim etti.

 

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

BASIN YAYIN VE HALKLA İLİŞKİLER DAİRESİ BAŞKANLIĞI

Tarih: 17.03.2019 | Okunma sayısı:982

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir