Haberler

ARKEOPARK AVRUPA'YA ÖRNEK OLACAK

Font Boyutu

Bursa Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde çalışmalarına başlanan Türkiye’nin ilk arkeoloji parkı Arkeopark, Avrupa’ya örnek olacak.

İstanbul   Üniversitesi tarafından 2004 yılından bu yana Akçalar Aktopraklık Mevkii’nde ‘Güney Marmara Arkeoloji Projesi’ kapsamında yürütülen kazıların yapıldığı bölge açık hava müzesine dönüştürülecek. Kazı Başkanı ve İstanbul  Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Necmi Kurul, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile bir araya gelerek, çalışmalarla ilgili bilgi verdi. Kurul, Aktopraklık Mevkii’nde 5 yıldır arkeolojik kazı, değerlendirme ve çevre araştırmalarının yapıldığı bölgenin arkeoloji parkı haline dönüştürülmesiyle ilgili heyecanlı olduklarını söyledi. Kurul, Büyükşehir Belediyesi’nin Bursa’nın tarihini ayağa kaldıracak projelerine ciddi katkı sağlayacak olan çalışma tamamlandığında yalnızca Türkiye’ye değil Avrupa’ya da örnek olacağını ifade etti.

Türkiye’de bir ilke imza atılacak
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, tarih başkenti Bursa’nın her konuda diğer kentlere ve ülkelere örnek olması gerektiğinin altını çizerek, “Avrupa ülkeleri 80-100 yıllık tarihi miraslarıyla dünya vitrinine çıkıyorlar. Bursa ise tarihin her döneminin izlerine sahip olan bir şehir. Bundan dolayı ‘Yaşayan Müze Kent Bursa’ hedefimiz kuru bir söylem değil. Bursa’nın her köşesinde unutulmuş değerlerimizi açığa çıkarıyoruz” dedi. Başkan Altepe, Aktopraklık’ta yapılan kazılarda yaklaşık M.Ö. 7000 yıl öncesine dayanan yerleşik alanın ortaya çıktığına işaret ederek, Arkeopark projesinin Bursa’nın yanı sıra Anadolu’nun tarihine de ışık tutacağını belirtti. Başkan Altepe, “Arkeopark projesini İstanbul  Üniversitesi’nin çalışmaları doğrultusunda hayata geçiriyoruz. Türkiye’de bir ilke imza atacak olmanın heyecanını yaşıyoruz. Projenin Bursa’nın kültürel birikimine ve turizmine önemli ölçüde katkı sağlayacağını düşünüyorum” diye konuştu. Altepe, Doç.Dr. Nemci Kurul ile çalışma ekibini 5 yıldır gösterdikleri sabır ve özverili çalışmalarından dolayı kutladı.

Proje uygulama aşamasında
Aktopraklık bölgesinin özellikle ilk çiftçi toplulukların ortaya çıkışı ve Anadolu’dan Avrupa’ya yayılımı konusunda önem taşıdığının altını çizen Doç. Dr. Necmi Kurul, “Büyükşehir Belediyesi, açık hava müzesi hedefini destekleyen bir projeye destek verecek. 5 yıldır yapılan kazılar neticesinde Bursa’ya kazandırılacak tarih öncesi dönemlere ilişkin bir ‘arkeopark’ projesi, şu anda uygulama aşamasına gelmiş durumda. Büyükşehir Belediye Başkanımız Recep Altepe ile de detayları paylaşıyoruz. Bu yıl içinde projenin önemli bir kısmını tamamlamayı hedefliyoruz. Bu yıl ve gelecek yıllarla ilgili protokol hazırlığındayız. Gelecek yıl tümü olmasa da, kazı yapılan alanı insanların gezebileceği ve bilgi edinebileceği bir yer haline getireceğiz” şeklinde konuştu.

Başkan Altepe’ye teşekkür
Arkeopark’ın müzenin yanı sıra ziyaretçilerine interaktif bir eğitim olanağı sunacağını da belirten Kurul, “Bu proje çok ayaklı olacak. Geleneksel mimariyi veren eski Kızık köylerinden örneklerin yer alması için Bursa Valiliği ve ilçe belediyeleriyle de görüştük. Ana lokomotif Büyükşehir Belediyesi’nin önderliğinde olacak. Biz burada hem bilgiyi paylaşmak hem de yönlendirmek konusunda sorumluluk aldık. Proje detaylarını protokol öncesinde hazırlık yapıyoruz” dedi. Kurul ayrıca, yapılan kazılarda tarih öncesi yerleşimin daha iyi anlaşılması amacıyla izleme kulelerinin kurulmasının da planlandığını belirterek, kendilerine destek olan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’ye teşekkür etti.

Tarih: 14.08.2009 | Okunma sayısı:9086

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir