Haberler

ANTAKYA’NIN KENT KİMLİĞİNE BURSA İMZASI

Font Boyutu

25 HAZİRAN 2011

BASIN BÜLTENİ

ANTAKYA’NIN KENT KİMLİĞİNE BURSA İMZASI
- TARİHİ VE KÜLTÜREL MİRAS ÇALIŞMALARI KAPSAMINDA TÜRKİYE GENELİNDE ÖRNEK PROJELERE İMZA ATAN BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, ANTAKYA’NIN TARİHİ KENT KİMLİĞİNİ ORTAYA ÇIKARACAK SOKAK SAĞLIKLAŞTIRMA PROJESİNİ TAMAMLADI.
- BAŞKAN ALTEPE, BURSA’DA HAYATA GEÇİRDİKLERİ PROJELERİN VERDİĞİ BİRİKİMLE, ANTAKYA’NIN ÖZGÜN KENT KİMLİĞİNİ DE ORTAYA ÇIKACAK ÇALIŞMALARDA SONA GELDİKLERİNİ SÖYLEDİ.
- ANTAKYA BELEDİYE BAŞKANI DOÇ.DR. LÜTFÜ SAVAŞ, TARİHİ VE KÜLTÜREL BİRİKİMİN GELECEK KUŞAKLARA TAŞINMASI KONUSUNDA VERDİKLERİ DESTEKLER NEDENİYLE BAŞKAN ALTEPE’YE TEŞEKKÜR ETTİ.


BURSA – Tarihi ve kültürel mirasın ayağa kaldırılması konusunda Türkiye’ye örnek birçok projeyi hayata geçiren Bursa Büyükşehir Belediyesi, kardeşlik ilişkileri kapsamında Hatay’ın Antakya ilçesi için hazırladığı sokak sağlıklaştırma projesini tamamlandı. Projelerin onay aşamasına geldiğini ifade eden Başkan Altepe, Bursa’nın bu alandaki bilgi birikimini Antakya’ya yansıtmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan Suriyelilere yardım götürmek amacıyla Hatay’a giden Başkan Altepe, burada Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş ile bir araya geldi. Antakya’nın özgün kent kimliğine kavuşturulması amacıyla Bursa Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından sürdürülen sokak sağlıklaştırma çalışmalarının yapılacağı bölgeyi gezen Başkan Altepe, Genel Sekreter Yardımcısı Bayram Vardar’dan projenin teknik detayları hakkında bilgi aldı.

Örnek bir proje
Kardeş belediye ilişkileri kapsamında Muş, Ardahan, Kars gibi doğu illerinde önemli çalışmaları hayata geçirdiklerini hatırlatan Başkan Altepe, Antakya için üzerinde çalıştıkları sokak sağlıklaştırma çalışmalarında da son aşamaya geldiklerini kaydetti. Proje kapsamında Antakya’nın Zenginler Mahallesi’ndeki 40 asırlık Türk Yurdu Caddesi’nin özgün kimliğine kavuşturulacağını dile getiren Başkan Altepe, “Antakya’nın kalbinde yer alan bu bölgedeki tarihi ve kültürel mirası ayağa kaldırmak için Antakya Belediyesi ile örnek bir projeye imza atıyoruz. Hazırladığımız proje onay aşamasına geldi. Kurul’dan onay alındıktan sonra çalışmaların startını vereceğiz. Bursa’daki uygulamalarımızdan edindiğimiz birimi burada da en iyi şekilde sergileyeceğiz. Hedefimiz projeyi bir önce tamamlayıp, iki tarihi kente yakışır örnek bir çalışmayı ortaya çıkarmak” diye konuştu.

Başkan Altepe’ye teşekkür
Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş ise tarihi ve kültürel dokunun gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla hayata geçirilen projeye verdikleri destek nedeniyle Başkan Altepe ve ekibine teşekkür etti. Osmanlı başkenti olan Bursa gibi Antakya’nın da tarihi önemi olan ender kentlerden biri olduğunu hatırlatan Savaş, “7500 yıllık önemli medeniyetlere ev sahipliği yapan kentimizin tarihi ve kültürel birikimini geleceğe taşımak için hazırlanan proje bizim için çok önemli” dedi.
Antakya Belediye Başkanı Savaş, destekleri nedeniyle Başkan Altepe’ye teşekkür plaketi verdi.

BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI
BASIN VE HALKLA İLIŞKILER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

 

 

Tarih: 25.06.2011 | Okunma sayısı:5930

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu