Haberler

AMBALAJ ATIKLARINA DİKKAT

Font Boyutu

4 HAZİRAN 2010

BASIN BÜLTENİ

AMBALAJ ATIKLARINA DİKKAT
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN AMBALAJ ATIKLARININ KONTROLÜ YÖNETMELİĞİNİN UYGULANMASI KONUSUNUN ELE ALINDIĞI TOPLANTIDA, HALKIN DAHA ÇOK BİLİNÇLENDİRİLMESİ VE ATIK TOPLAMA ORGANİZASYONUNUN DA ZABITA DESTEĞİ İLE DENETLENMESİ GEREKTİĞİNE DİKKAT ÇEKİLDİ.

BURSA – Bursa’nın sağlıklı bir şehir olması için çalışmalarını sürdüren Büyükşehir Belediyesi, çevre faaliyetleri kapsamında Bursa’da ambalaj atıklarının kontrolü yönetmeliğinin uygulanması noktasına büyük önem veriyor.
Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı tarafından BUSKİ konferans salonunda gerçekleştirilen toplantıda, ambalaj atıklarının kontrolü yönetmeliğinin uygulanması ve uygulamada karşılaşılan sorunlar ile çözüm önerileri değerlendirildi.
Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Cengiz Akyol’un yönetiminde hayata geçirilen toplantıya, İl Çevre ve Orman Müdürlüğü, ÇEVKO, ilçe belediyeleri ve ilçe belediyelerinin anlaşma yaptıkları geri dönüşüm ve toplama ayırma tesisi yetkilileri de katıldı.

“Geri kazanım yaygınlaştırılmalı”
Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Altın, katı atıkların tüm dünyada çevre sorunu haline geldiğini ifade ederek, Büyükşehir Belediyesi’nin çevre konusuna hassasiyetle yaklaştığını belirtti. Bursa’da katı atıklarla ilgili çalışmaların 1995 yılında gönüllülük esasıyla başladığına dikkati çeken Altın, katı atıkların kaynağından, lisans almış özel şirketler aracılığıyla toplanıp ekonomiye kazandırıldığını söyledi. Katı atıkların toplanması konusunda sıkıntılar yaşandığına da işaret eden Altın, bunların giderilmesi gerektiğine işaret etti.
Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Cengiz Akyol’un geri kazanımı yaygınlaştırmak gerektiğini söylediği toplantıda; cam, kağıt, karton, metal ve plastik gibi ambalaj atıklarının konutlardan ve işyerlerinden toplanması ve bu konu ile ilgili yayınlanan mevzuatın uygulanabilirliği konusunda yaşanan sorunlar aktarıldı, ambalaj atıklarının çöpten ayrı olarak biriktirilip, belediyenin anlaşmış olduğu lisanslı firmalara verilmesi konusunda halka daha fazla bilinçlendirme eğitimi yapılması gerektiği vurgulandı. Toplantıda, toplama organizasyonunun da zabıta desteği ile denetlenerek cezai müeyyide uygulanması sonucuna da varıldı.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 04.06.2010 | Okunma sayısı:7697

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir