Haberler

ALTIPARMAK’TA DEĞİŞİM BAŞLADI

Font Boyutu

13 EKİM 2010

BASIN BÜLTENİ

ALTIPARMAK’TA DEĞİŞİM BAŞLADI
“BURSA’YI NAKIŞ GİBİ İŞLİYORUZ”
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN BURSA’YA KAZANDIRILAN OSMANGAZİ KAYMAKAMLIK BİNASI ÖNÜNDEKİ ALAN DÜZENLENEN TÖRENLE HALKIN KULLANIMINA AÇILDI.
- ALTIPARMAK’TA GÜZEL BİR KENTSEL TASARIM UYGULANDIĞINI BELİRTEN BAŞKAN ALTEPE, “BURSA’NIN HER KÖŞESİNİ NAKIŞ GİBİ İŞLİYORUZ” DEDİ.
- OSMANGAZİ KAYMAKAMI OSMAN TAŞTAN, CUMHURİYET DÖNEMİNİN İLK MİMARİ ESERLERİNDEN BİRİ OLAN BİNANIN, SEVİMLİ BİR MEYDANLA BÜTÜNLEŞTİĞİNİ VURGULADI.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından çevre duvarları kaldırılarak, yapılan çevre düzenlemesiyle Altıparmak’a meydan olarak kazandırılan Osmangazi Kaymakamlığı bahçesi düzenlenen törenle halkın kullanımına açıldı.

Bursa’yı daha sağlıklı ve yaşanılabilir hale getirmek için Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen, yaya ve araç trafiğinin yoğun olduğu caddelerdeki cephe düzenleme çalışmalarının Altıparmak Caddesi’ndeki ilk basamağı olan kaymakamlık binası önündeki meydan düzenleme çalışmaları tamamlandı. Bahçe duvarları kaldırılarak önü bir meydana çevrilen binanın dış cephesi temizlendiği ve pençeleri de yenilendi. Cumhuriyet döneminin ilk mimari eserlerinden olan ve 1948 yılında yapılan binaya prestij katan meydan, törenle halkın kullanımına açıldı. Kaymakamlık binası önünde düzenlenen törene Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin yanı sıra Osmangazi Kaymakamı Osman Taştan, AK Parti İl Başkanı Sedat Yalçın, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Seyfettin Avşar, Genel Sekreter Yardımcısı Bayram Vardar ile belediye bürokratları ve vatandaşlar katıldı.

“Bursa’yı nakış gibi işliyoruz”
Başkan Altepe törende yaptığı konuşmada, tarihi ve kültürel mirası ayağa kaldırma çalışmaları hızla sürerken, Bursa’nın daha sağlıklı ve yaşanılabilir hale gelmesi için kentin her köşesinde çalışmalarının hızla sürdüğünü söyledi. Bursa’nın yaşayan canlı bir tarih şehri olmasının yanında çağdaş, modern bir Avrupa kenti görünümüne bürünmesi amacıyla ana caddelerdeki cephe sağlıklaştırma çalışmalarının devam ettiğini dile getiren Başkan Altepe, Osmangazi Kaymakamlık binası önünde yaptıkları küçük bir düzenlemenin bile bölgenin çehresini değiştirdiğini kaydetti. Altıparmak Caddesi üzerindeki binalarda cephe düzenleme çalışmalarına da kısa süre içinde başlanacağını kaydeden Başkan Altepe, “1 nolu tramvay hattının geçeceği Altıparmak caddesi yenilenen yüzüyle Bursa’ya ayrı bir değer katacak. Gerek tarihi kültürel miras çalışmaları, gerekse kentsel tasarım çalışmalarıyla Bursa’nın her köşesini nakış gibi işliyoruz” dedi.

Stadyuma görkemli meydan
Stadyumun karşısındaki boşaltılan Sosyal Güvenlik Kurumu binalarının bulunduğu alanın da görkemli bir meydana dönüştürüleceğini diye getiren Başkan Altepe, “Özel İdare mülkiyetindeki binaların Büyükşehir Belediyemize takası ile ilgili işlemler sürüyor. Burası da şelaleleriyle görkemli bir meydan olacak. Uludağ yamaçlarında devam eden düzenleme çalışmalarının tamamlanmasıyla bu bölge Bursa’nın en önemli vitrini olacak” diye konuştu.

“Kaymakam’dan Başkan Altepe’ye teşekkür”
Cumhuriyet döneminin ilk mimari eserlerinden biri olan ve 1948 yılında yapılanan binanın ilkokul ve iktisadi ticari ilimler akademisi olarak hizmet verdiğini ve 1988 yılından beri de Kaymakamlık olarak kullanıldığını dile getiren Osmangazi Kaymakamı Osman Taştan ise binanın bugüne kadar ciddi bir tadilat görmediğini belirtti. Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan çalışmalarla binanın güzel bir meydana kavuştuğunu ve cephesinin temizlendiğini ifade eden Taştan, “Bunun yanında Büyükşehir Belediyemiz bina içinde tadilatlara da destek veriyor. Binamızı kasvetli görüntüden kurtarıp, görkemli bir hale getiren Büyükşehir Belediye Başkanımız Recep Altepe ve ekibine teşekkür ediyorum” dedi.
Başkan Altepe ve protokol üyeleri, konuşmaların ardından kurdele keserek, meydanı halkın kullanımına açtı.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

 

 

 

Tarih: 13.10.2010 | Okunma sayısı:12262

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu