Haberler

‘ALTIN KARAGÖZ’ GÜRCİSTAN’A GİTTİ

Font Boyutu

13 TEMMUZ 2011

BASIN BÜLTENİ

‘ALTIN KARAGÖZ’ GÜRCİSTAN’A GİTTİ
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN DÜZENLENEN ’25. ULUSLARARASI ALTIN KARAGÖZ HALK DANSLARI YARIŞMASI´NDA GÜRCİSTAN EKİBİ, NEFES KESEN PERFORMANSIYLA BİRİNCİ OLARAK ‘ALTIN KARAGÖZ’ ÖDÜLÜNÜ KAZANDI.
- BURSA’DAN DÜNYAYA BARIŞ MESAJLARI GÖNDERİLEN YARIŞMADA YUNANİSTAN İKİNCİ, RUSYA HALK DANSLARI EKİBİ İSE ÜÇÜNCÜ OLDU.

BURSA – Büyükşehir Belediyesi Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı (BKSTV) tarafından gerçekleştirilen ´25. Uluslararası Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması´, coşkulu bir kapanış töreniyle son buldu. Yarışmada başarılı performanslarıyla dikkati çeken Gürcistan ekibi, birinciliğe hak kazanarak ‘Altın Karagöz’ ödülünün de sahibi oldu.

Bursa’ya 35 farklı ülkeden gelen halk dansları ekiplerini aynı sahnede buluşturan ‘25. Uluslararası Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması’, tüm dünyaya dostluk ve barış mesajları gönderdi. Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu’nda 35 ülkeden gelen 1200 dansçı ve müzisyenin gösterilerini sunduğu yarışmada finale kalan 15 gruptan, Gürcistan ekibi birinci ve Yunanistan ekibi ikinci olurken; üçüncülüğü de Rusya ekibi kazandı.
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, dereceye giren ekiplere ödüllerini takdim ederek, Bursa’da 25 yıldır dünya ülkelerini buluşturan ‘Uluslararası Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması’nda dünyanın bütün renklerinin bir araya geldiğini, dostluk, kardeşlik ve barış mesajlarının da Bursa’dan dünyaya verildiğini kaydetti.

Ödüller sahibini buldu
Yarışmanın birincisi olan Gürcistan ekibine ‘Altın Karagöz’ ile 5 bin Euro para ödülünü veren Başkan Altepe, Yunanistan’a ‘Gümüş Karagöz’ ile 3 bin Euro para ödülünü ve Rusya Federasyonu’na da üçüncülük ödülü olan ‘Bronz Karagöz’ ile 2 bin Euro para ödülünü takdim etti. BKSTV Genel Sekreteri Ahmet Erdönmez de mansiyon kazanan Romanya, Slovakya ve Endonezya ekiplerine biner dolarlık para ödüllerini verdi.
Ödül töreninin ardından Gürcistan ekibi büyük ilgi gören gösterisini bir kez daha sahneledi. Bursalılar da yarışmanın şampiyonu olan dansçıları ayakta alkışladı.
Büyükşehir Belediyesi Karagöz Halk Dansları Topluluğu’nun özel bir gösteriyle renk kattığı yarışmada Azerbaycan, Bosna Hersek, Bulgaristan, Cibuti, Çeçenistan, Çin, Çuvaşistan, Endonezya, Fransa, Gürcistan, Hırvatistan, Hindistan, İrlanda, İskoçya, Karadağ, Kazakistan, Kosova, Kosta Rika, KKTC, Letonya, Litvanya, Macaristan, Makedonya, Meksika, Mısır, Nijerya, Polonya, Romanya, Rusya Federasyonu, Senegal, Slovakya, Slovenya, Tayland, Venezuela ve Yunanistan’dan gelen halk dansları ekipleri de ‘Altın Karagöz’ için yeteneklerini yarıştırdı.

Tüm ekiplere 50. yıl anahtarı armağan edildi
Heyecanlı saatlerin yaşandığı finalde, Uluslararası Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması Genel Koordinatörü ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Sanatçısı Şinasi Pala ile alanlarında uzman jüri üyeleri Hironobu Senzaki, Andrea Vincze, Janos Mucsi, Nino Lauretta, Dieter Wagner ve Daniela Ivanova ile Devlet Sanatçısı Mustafa Turan’ın jüri başkanlığında yarışmacı ülkelerin performanslarını değerlendirdi.
Finalde yarışmaya katılan tüm ekiplere katılım belgeleri ile Altın Karagöz 50. yıl anahtarları armağan edildi. Halk danslarına gönül veren çok sayıda vatandaşın ilgiyle izlediği yarışma, müzikle ritmin coşkulu buluşmasına ev sahipliği yaptı.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
 

Tarih: 13.07.2011 | Okunma sayısı:7339

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu