Haberler

ALMANYA’DAN BURSA’YA İŞBİRLİĞİ ÇAĞRISI

Font Boyutu

26 TEMMUZ 2011

BASIN BÜLTENİ

ALMANYA’DAN BURSA’YA İŞBİRLİĞİ ÇAĞRISI
- ALMANYA’DAN GELEN AACHEN BELEDİYE BAŞKANI PHILIPP MARCEL VE ALMAN İŞADAMLARI, BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE’Yİ ZİYARET ETTİ.
- ALMAN BAŞKAN MARCEL, TÜRKİYE İLE ALMANYA ARASINDAKİ DOSTLUK VE TİCARİ İLİŞKİLERİN GELİŞTİRİLMESİNİ İSTEDİKLERİNİ BELİRTTİ.
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE: “TÜRKİYE İLE ALMANYA, İKİ DOST ÜLKE. BU DOSTLUĞUN SÜRECEĞİNE İNANIYORUM. İLİŞKİLERİN GELİŞTİRİLMESİ KONUSUNDA ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPMAYA HAZIRIZ.”

BURSA – Almanya’nın Aachen kentinden gelen Aachen Belediye Başkanı Philipp Marcel ve Alman işadamları, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’yi ziyaret ederek, iki kent arasındaki kardeşlik bağlarını ve ticari ilişkileri geliştirmek istediklerini söyledi.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Aachen Belediye Başkanı Philipp Marcel ile belediye yetkilileri, Aachen Ticaret ve Sanayi Odası temsilcileri, Eurotürk Alman –Türk Dostluk Derneği ve Aachen Ekonomik Kalkınma Bölümü temsilcileri ile Alman işadamlarını BURULAŞ’taki makamında ağırladı.
Aachen Belediye Başkanı Philipp Marcel, Bursa’nın dinamik bir şehir olduğunu gözlemlediklerini ve Bursa’da çok güzel ağırlandıklarını anlattı. Marcel, Aachen kentindeki yaşam şartlarını anlattığı açıklamasında, Aachen’in araştırmaların yapıldığı, otomasyon, elektrik, otomotiv ve ulaştırma alanlarında çalışılan bir kent olduğunu belirtti. Daha önce tekstil kenti olarak önem taşıyan Aachen’in zamanla bu özelliğini yitirdiğini ifade eden Marcel, “Aachen ile Bursa arasında işbirliği halindeyiz, yoğun çalışmalarımız mevcut. Bu ilişkileri daha iyi noktalara taşımayı hedefliyoruz” diyerek, Bursa ziyaretlerinin amacını aktardı. Marcel, eğitim konusunda ve ticari ilişkilerde Türkiye ve Bursa ile işbirliği yapmak istediklerini vurgulayarak, bu sayede dostluk bağlarını daha da kuvvetlendirmeyi hedeflediklerinin altını çizdi. Marcel, Aachen bölgesinde sahibi Türk olan 1000 şirketin bulunduğunu sözlerine ekleyerek, küresel işbirliği çağrısında bulundu.

“Bursa, bir üretim şehri”
Başkan Altepe de Alman konuklarına Bursa ile ilgili bilgiler verdi. Büyükşehir Belediyesi olarak Bursa’yı ulaşılabilir ve sağlıklı bir ulaşıma kavuşturmak amacıyla bu konuda yoğun bir şekilde çalıştıklarını söyleyen Başkan Altepe, “Ulaşımda rahata kavuşmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Hafif raylı sisteme önem veriyoruz, aynı zamanda kendi vagonlarımızın da üretimiyle ilgili çalışmalar yapıyoruz” dedi.
Başkan Altepe, nüfusu her yıl 60 bin kişi artan Bursa’nın çok yönlü bir üretim şehri olduğunu vurgulayarak, “Bursa özellikle otomotivde önemli bir yerde. Yaklaşık 300 yabancı şirketin bulunduğu Bursa, parça olarak da tüm dünyaya mal satıyor. Otomotiv ve makine sanayide önemli bir şehir olan Bursa’da günde 3 bin otomobil üretiliyor. 13’ü organize olmak üzere 25 sanayi bölgesi olan Bursa, üretiminin yüzde 80’ine yakınını Amerika ve Avrupa’ya satıyor” diyerek, yapılan üretimin kente ilgiyi de arttırdığını ifade etti.

“Türkiye ile Almanya arasındaki ilişkiler gelişiyor”
Büyükşehir Belediyesi’nin Bursa’yı turizm değerleriyle de öne çıkarmayı hedeflediğini bildiren Başkan Altepe, termal kaynakların Bursa’nın turizmine katkı sağladığına işaret etti. Türkiye ve Almanya arasındaki ilişkilerin önemine de değinen Başkan Altepe, “Türkiye ile Almanya, tarihten beri iki dost ülke. Bu dostluğun bundan sonra da süreceğine inanıyorum. Biz ne kadar AB üyesi olmasak da AB ülkeleriyle ilişkileri en iyi olan şehir Bursa. Bu ziyaretlerle bu ilişkiler daha da geliştirilebilir. İlişkilerin geliştirilmesi konusunda üzerimize düşeni yapmaya hazırız ve bu konuda gereken desteği de sağlarız” diye konuştu.
Başkan Altepe, Türkiye’de ve Bursa’da donanımlı bireylerin bulunduğuna işaret ederek, iki ülke arasında ortak çalışma yapılabilecek birçok konu olduğunu söyledi ve Büyükşehir Belediyesi’nin hafif raylı sistem çalışmalarından örnekler verdi.
Aachen’den gelen kardeşlik ve ticari işbirliği talebine sıcak bakan Başkan Altepe, ziyaretin sonunda konuklarına Bursa’ya özgü hediyeler verdi. Marcel de Başkan Altepe’ye lazer ışınlarıyla yapılmış tarihi bir figürü armağan etti. Alman heyet, daha sonra eğitim alanında yapılabilecek işbirliği için Uludağ Üniversitesi’nde incelemelerde bulundu.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

 

Tarih: 26.07.2011 | Okunma sayısı:4054

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu