Haberler

ALMAN HEYETTEN DOSTLUK ZİYARETİ

Font Boyutu

27 Mayıs 2010

BASIN BÜLTENİ

ALMAN HEYETTEN DOSTLUK ZİYARETİ
ALMAN ÖĞRENCİLERE BURSASPOR FORMASI
- TOPHANE ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ İLE KULMBACH HANS WİLSDORF MESLEKİ EĞİTİM MERKEZİ 25. KARDEŞLİK YILI NEDENİYLE BURSA’YA GELEN ALMAN HEYET, BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE’Yİ ZİYARET ETTİ.
- BAŞKAN ALTEPE, 25 YILDIR DEVAM EDEN KARDEŞLİK İLİŞKİLERİNİ DESTEKLEDİĞİNİ BELİRTEREK, “ALMANYA BİZİM İÇİN KADERLERİMİZİ PAYLAŞTIĞIMIZ, ÖNEMLİ BİR ÜLKE. 25 YILDIR SÜREN BU DOSTLUĞUN, İKİ TOPLUM ARASINDAKİ SAMİMİYETİ ARTIRACAĞINA İNANIYORUM” DEDİ.
- BAŞKAN ALTEPE, ALMAN HEYETE BURSASPOR KRAVATI VE ÖĞRENCİLERE BURSASPOR FORMASI HEDİYE ETTİ.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Türkiye’nin dünyada yanlış tanındığını belirterek, Türkiye ve Bursa’nın daha iyi tanıtılması için Türkiye ile Almanya arasındaki dostluk ilişkilerinin artarak devam etmesi gerektiğini söyledi.

Bursa Tophane Endüstri Meslek Lisesi’nin Almanya’daki 25 yıllık kardeş okulu Kulmbach Hans Wilsdorf Mesleki Eğitim Merkezi idarecileri, öğretmen ve öğrencileriyle Almanya’dan gelen yerel yöneticilerden oluşan heyet, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’yi Tarihi Belediye Binası’nda ziyaret etti. Alman heyete Bursa ve Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmaları hakkında bilgiler veren Başkan Altepe, Osmanlı Devleti’nin ilk başkenti olan Bursa’nın marka kentler arasında yer almasını sağlamak adına önemli çalışmalar yaptıklarını kaydetti.

“Türkiye yeterince tanınmıyor”
Başkan Altepe, kendisinin de 1976 yılında mezun olduğu Tophane Endüstri Meslek Lisesi ile Kulmbach Hans Wilsdorf Mesleki Eğitim Merkezi’nin 25 yıldır devam eden kardeşlik ilişkilerini desteklediğini belirterek, “Almanya bizim için kaderlerimizi paylaştığımız, önemli bir ülke. 25 yıldır süren bu dostluğun, iki toplum arasındaki samimiyeti arttıracağına inanıyorum. Türkiye’den yurtdışına giden vatandaşlarımızın en yoğun yaşadığı ülke Almanya. Ancak Türkiye, yurtdışında yeterince tanınmıyor ve Arap ülkelerine benzetiliyor. Türk toplumunun ancak bu dostluk ilişkileri sayesinde gerçek anlamda tanınacağını düşünüyorum. Bu işbirliğiyle ülkeler arasındaki mesafenin kaybolacağına ve bu sayede de herkesin uyum içinde yaşayacağına inanıyorum” diye konuştu.
Almanya’da Türkiye’nin belli bir imajı olduğuna değinen Başkan Altepe, bu birlikteliğin gerek yerel yöneticilerin desteğiyle gerekse spor kulüpleri ve sivil toplum kuruluşlarının çalışmalarıyla arttırılması gerektiğini kaydetti.
Bursa’nın değerlerine sahip çıkan bir kent olduğunu kaydeden Başkan Altepe, Büyükşehir Belediyesi olarak Bursa’daki tarihi yapıların restore edildiğini belirtti. Bursa’nın tek takımı Bursaspor’un Süper Lig’de şampiyonluk sevincini kente yaşattığını anlatan Başkan Altepe, konuklarına Bursaspor bayrağı, Bursa kitabı, Bursaspor kravatı ve öğrencilere de Bursaspor forması armağan etti.

Alman konuklar Türk öğrencilerin evinde misafir ediliyor
Bursa Tophane Endüstri Meslek Lisesi Müdürü Rahmi Özyiğit, projenin detaylarını anlattığı ziyarette, Başkan Altepe’ye kendilerine verdiği destekten dolayı teşekkür etti. Özyiğit, bu yıl 25. yılını dolduran dostluğun Alman heyetin Bursa ziyaretiyle pekiştiğini belirterek, “Bursa’ya gelen öğrenciler bizim öğrencilerimizin evlerinde misafir ediliyorlar ve kültürümüzü birebir görme fırsatını buluyorlar” dedi.
İki kültürün tanınmasının önemine dikkat çeken Özyiğit, Kulmbach ve Bursa’daki UNESCO kulüplerinin çalışmalarıyla Cumalıkızık’ta, UNESCO Proje Evi adıyla bir kültür evinin restore edilerek faaliyete açıldığını sözlerine ekledi.
Kulmbach Kaymakamı Klaus Peter Söllner, Belediye Meclis Üyesi Dr Johann Hunger, Charlottenburg Belediye Başkanı Monika Thiemen, İlçe Meclis Üyesi ve UNESCO üyesi Erhard Hildner de projeyi çok önemseyen ve kendilerini destekleyen Başkan Altepe’ye teşekkür ederek çeşitli hediyeler verdi.

“Biz birbirimize aidiz”
Kulmbach Kaymakamı Klaus Peter Söllner, çalışmaların devam etmesinin önemine işaret ederek, gençleri bir araya getiren projenin okullar arasındaki işbirliğini ve dostluğu geliştireceğini yineledi. Bursa’ya 10 yıl önce geldiğini söyleyen Söllner, “Bursa, çok genç nüfusu olan yaşanabilir bir şehir. 10 yılda çok şey değişmiş. Bundan sonraki 10 yılda da Bursa daha çok gelişecek. İki ülke arasındaki dostluk da gelişecek. Biz birbirimize aidiz” dedi.
Heyet, daha sonra Tayyare Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen, Bursa Tophane Endüstri Meslek Lisesi ve Kulmbach Hans Wilsdorf Mesleki Eğitim Merkezi’nin 25. kardeşlik kutlamalarına katıldı.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
 

Tarih: 27.05.2010 | Okunma sayısı:6321

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu