Haberler

ALIŞVERİŞ ŞENLİĞİ BAŞLADI

Font Boyutu

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) tarafından 1- 20 Eylül tarihleri arasında, bu yıl 5.’si düzenlenen Alışveriş Şenliği’nde, Bursa’nın ekonomisinin canlandıracak faaliyetlerin kente ivme kazandıracağını söyledi.

 

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) tarafından gerçekleştirilen ‘5. Alışveriş Şenliği’, törenle başladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’da ticareti canlandırması ve insanları alışverişe teşvik etmesi bakımından şenliğin ekonomiyi layık olduğu yere taşıyacağını bildirdi. Başkan Altepe, “Bursa, tüm gücünü kullanıyor. Bursa sadece dışarıdan yardım beklemiyor. BTSO, ‘Hafta sonu Bursa’ya’ projesinde de olduğu gibi örnek çalışmalarıyla Bursa’ya önemli kazanımlar sağlıyor. Bu gibi etkinlik zinciriyle kazanan Bursa olacaktır” şeklinde konuştu.

 

“Bursa’daki çalışmalar diğer illere model oluyor”

Başkan Altepe, esnafın yüzünün gülmesi ve daha fazla kazanç temin edebilmeleri amacıyla bu tarz projelerin desteklenmesi gerektiğini ifade etti. Bursa’nın tarihinden turizmine kadar tüm değerleriyle örnek bir kent olduğunu kaydeden Altepe, “Onarılan hanlar ve hamamlar, restore edilen tarihi eserler, Bursa’nın yaşayan bir kent olması için belediyelerimiz örnek çalışmalar yapıyorlar. Diğer iller de Bursa’da yapılan pek çok çalışmayı model alarak kendi şehirlerinde uyguluyorlar” dedi.

Merinos’taki Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nin 4 – 5 ay gibi bir sürede tamamlanarak kullanıma açılacağını ifade eden Başkan Altepe, “Bursa eski avantajlarının üzerine yenilerini katsın istiyoruz. Bunu hep birlikte, el ele yapabiliriz” diye konuştu. Ramazan ayının bereket ayı olduğunu belirten Altepe, “Alışveriş şenliğinin ekonomiye ve çarşıya can vermesini, nakit akışını artırmasını ve insanların yüzünü güldürmesini diliyorum” açıklamasını yaptı.

 

“Bursa’nın geleceği parlak”

Bursa Valisi Şahabettin Harput, bir araştırmada Türkiye’nin global ekonomik krizden çıkması noktasında yapılan çalışmalarla ilgili olarak ilk sırada Bursa’nın yer aldığını belirtti. Krizden çıkma konusunda moralin önemli olduğuna değinen Harput, “Krizden, “battık, bittik” demek yerine “çıkıyoruz” demek önemli. Bursa, ekonomik hayatın canlanmasında önemli bir işlev üstlenmiştir. Esnafıyla memuruyla sanayisiyle bu krizi hep birlikte aşacağız” dedi. Bursa’da yapılan istihdam örneklerine de konuşmasında yer veren Vali Harput, “Bursa’nın geleceği fevkalade parlaktır. Hedefimiz, Bursa’nın zenginliğini kalkınmaya dönüştürmektir. Bunun için çalışıyoruz” dedi.

 

BTSO’dan örnek proje

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Celal Sönmez de bu yıl 5.’si gerçekleştirilen alışveriş şenliği ile küresel kaynaklı finansal krizde Bursa’nın ekonomisini canlandırmayı hedeflediklerini belirtti. Sönmez, “Alışveriş şenliğinin, ticari hayata kattığı dinamizm kadar ortak faydayı arttırdığını düşünüyoruz. Bu anlamda örnek bir projeyi hayata geçiriyoruz” dedi. Ortak akılla ve ortak paydalarla gerçekleştirilen şenlikle iç piyasanın hareketlendiğine dikkat çeken Sönmez, “Bursalıların indirimli alışveriş yapabileceği şenliğimizde hediye çekilişlerinden sokak gösterilerine kadar pek çok aktivite yer alacak. Bu yıl BTSO’nun kuruluşunun da 120. yılı olması sebebiyle “120. yılda 120 hediye“ başlığıyla harekete geçtik” dedi. “Alışveriş yaparken gülümseyin, çünkü Bursa dasınız” sloganıyla startı verilen şenlikte mehter takımından konsere kadar bir dizi etkinliğin yapılacağını dile getiren Sönmez, “Şenliğin gücüne güç katarak büyümesini arzuluyoruz” ifadesini kullandı.

Bursa Milletvekilleri Canan Candemir Çelik, Ali Kul ve Kemal Demirel, Bursa Emniyet Müdürü Zeki Çatalkaya ve BTSO Meclis Başkanı İlhan Parseker’in yanı sıra iş adamları ile vatandaşlar da alışveriş şenliğinin açılışında hazır bulundu. Törende butona basarak şenliği başlatan Vali Harput, Başkan Altepe, Sönmez ve Parseker ile milletvekilleri, davulcu eşliğinde gezdikleri Uzun Çarşı’da alışveriş yaptı.

 

Candan Erçetin konseri 27 Eylül’de

Her 50 TL’lik alışverişe çekiliş kuponu verilecek olan alışveriş şenliğinde otomobilden, dizüstü bilgisayara, çamaşır makinesinden telsiz telefona ve LCD televizyona kadar 120 adet ürün sahibini bulacak. Bursalılar, 1 – 20 Eylül tarihleri arasında yapılacak şenlik kapsamında her 50 TL’lik alışverişle de 27 Eylül Pazar günü AS Merkez’de gerçekleştirilecek konserde usta sanatçı Candan Erçetin’i izleyebilecekler.

Tarih: 01.09.2009 | Okunma sayısı:5116

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir