Haberler

ALEV SAVAŞÇISI OLABİLMEK İÇİN TER DÖKTÜLER

Font Boyutu

- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ 24 YIL ARADAN SONRA TOPLU İTFAİYE ERİ ALIMI İÇİN SINAV AÇTI, 150 ADAY İLK 50’YE GİREBİLMEK İÇİN ZORLU PARKURDA DAYANIKLILIK SINAVINDAN GEÇTİ.
- SLALOM KOŞU YAPAN ADAYLAR, HORTUM ATMA, SU PÜSKÜRTME, 15 METRELİK MERDİVENE TIRMANMA GİBİ TESTLERDEN GEÇTİ.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi, 1986 yılından buyana ilk kez toplu itfaiye eri alımı için sınav açarken, alınacak 50 personelin seçilmesi için dayanıklılık testi düzenlendi. İtfaiyenin AKOM’daki merkezinde yapılan sınavda 150 aday, slalom koşu, hortum atma ve su püskürtme gibi zorlu bir etabı tamamlamak için ter döktü.

Büyükşehir Belediyesi, hizmet ağının gelişmesine paralel olarak yaşanan personel açığını gidermek amacıyla İtfaiye Daire Başkanlığı bünyesinde görevlendirmek üzere 50 itfaiye eri alımı için sınav açtı. Son olarak 1986 yılında toplu itfaiye eri alımı yapan Büyükşehir Belediyesi’nin 24 yıl sonra açtığı sınava 814 kişi başvurdu. Başvuruları değerlendiren Büyükşehir Belediyesi, yönetmelik gereği alınacak kişi sayısının üç katı olan 150 kişiyi dayanıklılık testine tabi tuttu.

Zamanla yarış
İtfaiyenin AKOM’daki merkezinde yapılan sınavda adaylar ilk olarak 50 metrelik slalom parkurda koştu. Bunun ardından hortumu doğru şekilde atmaya çalışan adaylar ardından da hedefe su sıkmaya çalıştı. Bir taraftan zamanla da yarışan adaylar daha sonra 15 metrelik itfaiye merdivenine tırmanarak, daha sonra tahliye tünelinden aşağı indi. Son olarak 10 şınav ve 10 mekik çeken adaylar zorlu parkuru en kısa zamanda tamamlamaya çalıştı. İlk arasında yer almak için yoğun çaba harcayan adaylar, kolay görünen etabın aslında uygulamada zor olduğunu söyledi.

Heyecan ve dayanıklılığı ölçüyoruz
Sınav komisyonu başkanı olan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Necmettin Şenocak, 24 yıl aradan sonra ilk kez toplu itfaiye eri alımı yapıldığına dikkat çekti. Alınacak adayların dayanıklılık testinden geçirildiğine dikkat çeken Şenocak, “Öncelikle adayların heyecanlı olmamalı ve yükseklik korkularının bulunmaması gerekli. Biz burada bir taraftan bunları test ederken, bir taraftan da adayların dayanıklılıklarını test ediyoruz. KPSS sınavından geçmiş 814 kişi bize başvurdu. Yasa gereği alacağımız kişinin üç katı olan 150 kişiyi davet ettik. Bu dayanıklılık testinin ardından yapılacak mülakatla Büyükşehir Belediyesi bünyesine katılacak personeli belirlemiş olacağız” diye konuştu.


 

Tarih: 05.05.2010 | Okunma sayısı:13602

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu