Haberler

ALAATTİN BEY- ÖZLÜCE KAVŞAĞI TRAFİĞE AÇILDI

Font Boyutu

26 MAYIS 2011

BASIN BÜLTENİ

BURSA

ALAATTİN BEY- ÖZLÜCE KAVŞAĞI TRAFİĞE AÇILDI
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN YAPTIRILAN VE İZMİR YOLU ÜZERİNDEKİ AĞIR TONAJLI ARAÇ TRAFİĞİNİ ÖNEMLİ ÖLÇÜDE AZALTACAK OLAN ALAATTİN BEY – ÖZLÜCE KAVŞAĞI TÖRENLE TRAFİĞE AÇILDI.
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, BURSA’NIN ULAŞIM SORUNUNU ORTADAN KALDIRMAK AMACIYLA YATIRIM BÜTÇESİNİN YÜZDE 70’İNİ ULAŞIM YATIRIMLARINA AYIRDIKLARINI HATIRLATTI.
- BAŞKAN ALTEPE, ÖZLÜCE İLE GEÇİT’İ, MİNARELİ ÇAVUŞ ÜZERİNDEN BİRBİRİNE BAĞLAYAN YOLUN DEVREYE GİRMESİYLE AĞIR TONAJLI ARAÇLARIN KENT MERKEZİNE GİRMEDEN YENİ AÇILAN KAVŞAKLA ÇEVRE YOLUNA GİREBİLECEKLERİNİ VURGULADI.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Alaattin Bey – Özlüce kavşağı törenle trafiğe açıldı. Törende konuşan Başkan Altepe, Bursa’da ulaşımın sorun olmaktan çıkması için yatırım bütçesinin yüzde 70’ini ulaşım projelerine ayırdıklarını söyledi.

Bursa’da ulaşım sorunu ortadan kaldırmak amacıyla raylı sistem yatırımları ve yeni yol açma çalışmalarına hız veren Büyükşehir Belediyesi, ulaşımda hizmet halkalarına Alaattin Bey – Özlüce Kavşağını da ekledi. Bursa İzmir karayolu üzerindeki trafik yükünü önemli ölçüde azaltacak olan kavşak, Bursa Milletvekilleri Mehmet Tunçak, Ali Koyuncu ve Ali Kul, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Mudanya Belediye Başkanı Hasan Aktürk ve çok sayıda vatandaşın katıldığı törenle hizmete açıldı.

Trafik yüzlerinden arınıyor
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, temeli 27 Ekim’de atılan kavşağın özellikle İzmir yolu trafiğini rahatlatması açısından Bursa için büyük önem taşıdığını söyledi. Başkan Altepe, sanayi bölgeleri ve çevre yoluna ulaşım konusunda kilit bir noktada bulunan Özlüce Kavşağı’nın açılmasıyla birlikte sanayi bölgelerine gelen ağır tonajlı araçların kent merkezine girmesine gerek kalmayacağını vurguladı. Özlüce ile Geçit’i, Minareli Çavuş üzerinden birbirine bağlayan yolun devreye girmesiyle İzmir yolu Özlüce Kavşağı ile Mudanya yolu Geçit Kavşağı birbirine bağlanacağını hatırlatan Başkan Altepe, sanayi bölgelerinden çıkan ağır tonajlı araçların çevre yoluna bağlanmaları için alternatif bir güzergâh oluşturulacağını kaydetti. Bu sayede ağır tonajlı araçların kent merkezine girmeden Özlüce Kavşağı’ndan sanayi bölgelerine ve çevre yoluna ulaşabileceğini hatırlatan Başkan Altepe, bağlantı yolları ile birlikte 16 milyon TL’ye mal olan kavşağın, Bursa trafiği açısından önem taşıdığını da sözlerine ekledi. Başkan Altepe, sadece raylı sisteme yılda 200 milyon TL kaynak aktardıklarını, kavşak ve yol açma çalışmalarıyla yıllık ulaşım yatırımının 250 milyon TL’yi bulduğunu vurguladı.

“Hizmette sınır tanımıyoruz”
Sadece Nilüfer’de değil, Bursa’nın her köşesinde ulaşımdan çevreye, altyapıdan tarihi ve kültürel mirasa kadar yoğun bir çalışma içinde olduklarını dile getiren Başkan Altepe, nerede hizmet eksikliği varsa o bölgede olmaya devam edeceklerini kaydetti. Büyükşehir sınırlarında olmamasına rağmen Uluabat’ı Karacabey’e bağlayacak olan kanal projesinin de Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirileceğini ifade eden Başkan Altepe, “Yani hizmette sınır tanımıyoruz. Bursa’nın ayağa kaldırılması gereken değeri neredeyse gidip, sahip çıkıyoruz. Dağından ovasına, sahilinden tarihi eserine kadar her şeye sahip çıkıyoruz” dedi. Başkan Altepe, sadece Nilüfer’de altyapı yatırımlarına 46 milyon TL harcadıklarını hatırlatarak, yaşanabilir sağlıklı bir kent hedefi doğrultusunda her alanda yoğun bir çalışma içinde olduklarını kaydetti.

Dev yatırımlar start alıyor
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 50 milyon TL destek sözü verdiği yeni stadyumun temelini Çarşamba günü atacaklarını hatırlatan Başkan Altepe, Büyükşehir Belediye Hizmet Binası’nın ihale sürecinin tamamlandığını bu yatırımın temelinin de önümüzdeki günlerde atılacağını hatırlattı. Tek başına iktidar olmanın avantajlarını Bursa’da en iyi şekilde kullandıklarının altını çizen Başkan Altepe, “Tekel binasının yıkımını tamamladık ve bölgeye modern meydan kazandırma çalışmalarımız başlıyor. Bunun yanında Altıparmak’ta 10 binanın yıkımı bitti çalışmalar sürüyor. Devlete ait binalar kalkıyor, yeni yaşam alanları olarak geri dönüyor” diye konuştu.

Tarih yazılacak 4 yıl bizi bekliyor
Törende söz alan Bursa Milletvekili Mehmet Tunçak ise, bir çok kişinin laf ürettiği ortamların geride kaldığını son 8,5 – 9 yıldır Türkiye gündeme iş yapma kavramının getirildiğini söyledi. Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeleri, özel idare tarafından önemli yatırımlar yapıldığını hatırlatan Tunçak, “Bursa’nın 4,5- 5 yıl sonrasını hayal edin. Pazar günü BESOB sanayi sitesinin temelini atıyoruz. 700 - 800 milyon TL’lik bir proje. Yine sağlık kompleksi, Fatih Sultan Mehmet Bulvarı’na yapılacak 200 yataklı hastane, Mudanya, Karacabey, Mustafakemalpaşa, Orhaneli Devlet hastanesi. Adliye sarayları, hızlı tren, İstanbul- Bursa- İzmir otoyolu. Bu devasa projelerin hizmete alınacağı, bir tarih yazılacak 4 yıl bizi bekliyor” dedi.

Tek gayemiz insana hizmet
Milletvekili Ali Kul da Türkiye genelindeki değişimin tüm kentlerde hissedildiğini belirterek, tek gayelerinin insana hizmet olduğunu kaydetti. Başbakan’ın, bakanların, milletvekillerinin ve belediye başkanlarının gecesini gündüzüne katarak çalıştığının altını çizen Kul, “Atatürk’ün hedef gösterdiği muasır medeniyet seviyesine ulaşmak lafla olmaz, çalışmakla olur. Dünyanın 26 ülkesi arasında 17’inci ülkesi, Avrupa’nın 6’ıncı büyük ekonomisi arasındaysak bu çalışmakla gerçekleşti” dedi.
Konuşmaların ardından Başkan Altepe ve protokol üyeleri, kurdele keserek kavşağı trafiğe açtı.

BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

 

 

Tarih: 26.05.2011 | Okunma sayısı:9722

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu