Anasayfa   /    Geri   /    Site İçi Arama   /    Site Haritası  /    English  

Anasayfa > Haberler

AKÇALAR MEZBAHASI BÖLGE EKONOMİSİNE YÖN VERECEK

Sitenizde Yayınlayın...

 18 TEMMUZ 2012

BASIN BÜLTENİ

AKÇALAR MEZBAHASI BÖLGE EKONOMİSİNE YÖN VERECEK
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN MODERNİZE EDİLEREK, YENİDEN HİZMETE AÇILAN AKÇALAR MEZBAHASI, YENİDEN BÖLGE EKONOMİSİNİN CAN DAMARI HALİNE GELİYOR.
- BÖLGE HALKININ BÜYÜK BİR BÖLÜMÜNÜN BESİCİLİKLE GEÇİMİNİ SAĞLADIĞINI BELİRTEN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, AKÇALAR MEZBAHASININ ESKİDEN OLDUĞU GİBİ YENİDEN BÖLGEDE EKONOMİNİN NABZININ ATTIĞI YER OLACAĞINI KAYDETTİ.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından modernize edilerek, yeniden hizmete açılan Akçalar Mezbahası, yeniden bölge ekonomisinin can damarı haline geliyor. Bölge halkının büyük bir bölümünün besicilikle geçimini sağladığını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Akçalar Mezbahasının eskiden olduğu gibi yeniden bölgede ekonominin nabzının attığı yer olacağını kaydetti.

Akçalar’ın yanı sıra Kayapa, Hasanağa ve Çalı bölgesine hizmet veren ve bölge ekonomisinin can damarı konumunda olan Akçalar Mezbahası, Nilüfer Belediyesi’nden Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmesi nedeniyle 21 Aralık 2009’da kapatılmıştı. Büyük bir bölümü hayvancılıkla geçinen bölge halkının ‘mezbahanın biran önce açılması’ yönündeki talepleri üzerine mezbaha ile ilgili devir işlemlerini hızlandıran Büyükşehir Belediyesi, bir taraftan da bakımsız haldeki tesisleri modernize etmek için çalışma başlatmıştı. Yapılan modernizasyon çalışmalarıyla çağdaş bir görünüm ve teknolojik bir sisteme kavuşan Akçalar Mezbahası, düzenlenen törenle yeniden hizmete açıldı.

Sağlıklı et üretiminin merkezi
Bölge halkının talepleri doğrultusunda mezbaha ile ilgili çalışmaları ilk günden başlattıklarını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Akçalar’ın besiciliğin merkezi olduğunu, kasaplığın burada mesleklerin başında geldiğini kaydetti. Bursa’nın tümüyle daha sağlıklı ve çağdaş bir kent olması için çalışmaları sürdürürken, diğer taraftan da her bölgenin ekonomik olarak güçlenmesi için de çaba harcadıklarını ifade eden Başkan Altepe, “Bu mezbaha, Akçalar, Kayapa, Hasanağa ve Çalı başta olmak üzere kentin batı bölümüne hizmet veren önemli bir merkez konumunda. Büyükşehir’e yakışır bir şekilde modernize ettik. Burası sağlıklı et üretimi ve kontrolünün yapıldığı modern bir tesis oldu. Kesimi yapılan etler veteriner kontrolünde hijyenik bir şekilde halkımızın tüketimine sunulacak. Eskiden olduğu gibi burası yeniden bölge ekonomisinin nabzının attığı yer olacak” diye konuştu.
Yaklaşık 2 milyon TL harcanarak modernize edilen tesislerin BESAŞ kontrolünde yöre halkından oluşan uzman bir ekip tarafından işletileceğini ifade eden Başkan Altepe, ihaleyi kazanan Kum Gıda şirketi tarafından yapılacak tüm faaliyetlerin Büyükşehir Belediyesi denetiminde olacağını da sözlerine ekledi.

Kasaplardan teşekkür
Bursa Kasaplar Odası Başkanı Muhsin Yıldız, besiciliğin gelişmesine katkı sağlayacak böyle bir tesisi Akçalar’a yeniden kazandırdıkları için Başkan Altepe’ye teşekkür etti. Özellikle Kurban Bayramlarında belediyelerde kurban kesimlerinde sıkıntılar yaşadıklarını dile getiren Yıldız, “Her kurban bayramı televizyonlarda gördüğümüz kötü görüntülerin ortadan kalkması için böylesi modern ve hijyenik tesislere ihtiyacımız var. Yollarda, sokaklarda, bahçelerde kesim önlenmek isteniyorsa böyle mezbahaların yapılması mutlaka gerekli” dedi.
Akçalar Mahalle Muhtarlığı adına söz alan Kum Gıda Mezbaha Müdürü Uğur Tali, halkı sağlıklı ve hijyenik et ile buluşturmak ve hayvancılığı daha ileri noktalara taşımak için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.
Akçalar eski belediye başkanlarından Hasan Hesapçı da böyle bir tesisi bölgeye kazandırdıkları için Başkan Altepe’ye teşekkür plaketi verdi.
Bursa Kent Konseyi Başkanı Mehmet Semih Pala, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Seyfettin Avşar, AK Parti Nilüfer İlçe Başkanı Alparslan Yıldız, belediye meclis üyeleri ve il genel meclis üyelerinin yanı sıra bölge halkının da yoğun ilgi gösterdiği törende konuşmaların ardından protokol üyeleri tarafından açılış kurdelesi kesildi. Başkan Altepe ve davetliler daha sonra modernize edilen tesisin içini gezdi. Başkan Altepe, daha önceden kesilen büyük ve küçükbaş hayvanlara yapılan işlemleri izledi.
Törende Çalgıcı Mektebi Roman Orkestrası’nın konseri ilgiyle izlenirken, Bursa Kültür ve Sanat Derneği Geleneksel Tiyatro Topluluğu’nun sergilediği gösteri de beğeniyle izlendi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
 


10831_akalar_mezbahas_201207182008.doc
Tüm Ekleri İndir

Haber Yayın Tarihi: 18 Temmuz 2012 Saat 20:05

Okunma Sayısı: 9733

   
< Önceki HaberSonraki Haber >

Diğer Haberler

Bursa Büyükşehir Belediyesi Haber Arşivi

 Sosyal Medya
 E-Bülten Üyeliği
sinema
Bursa Mobil Eğitim Projesi
hal fiyatları
yayınlarımız
merinos akkm
Anasayfa  /    Geri   /   Site İçi Arama   /   Site Haritası   /    İletişim  /   Sık Kullanılanlara Ekle      

Bursa Büyükşehir Belediyesi Zafer Mah. Ankara yolu Caddesi. No: 1 P.K.16270 Osmangazi/BURSA
Tel : 444 16 00
E-Posta: alo153@bursa.bel.tr
Bursa Büyükşehir Belediyesi Basın Halkla İlişkiler Şb.Md. © Tüm Hakları Saklıdır.
www.bursa.bel.tr Haber Ajanslarının resmi abonesidir.
Site Kullanım Şartları