Haberler

Aile yapısı ve geleceği Bursa’da konuşuldu

Font Boyutu

01 KASIM 2013

BASIN BÜLTENİ

Aile yapısı ve geleceği Bursa’da konuşuldu
- Aile müessesesi, Bursa Kent Konseyi (BKK) Koza Çalışma Grubu’nun destekleriyle Türkiye Aile Platformu (Türap) tarafından düzenlenen ‘İstişare Grubu 3. İl Toplantısı’nda konuşuldu.

BURSA - Türkiye´de ve dünya genelinde gün geçtikçe hayati önem kazanan aile müessesesi, Bursa Kent Konseyi (BKK) Koza Çalışma Grubu’nun destekleriyle Türkiye Aile Platformu (TÜRAP) tarafından düzenlenen ‘İstişare grubu 3. İl toplantısı’nda konuşuldu.

Bursa’da 3 gün sürecek olan program, Atatürk Kongre Kültür Merkezi (Merinos AKKM) Başkanlık Salonu’ndaki açılışı töreniyle başladı. Programın moderatörlüğünü üstlenen TÜRAP Genel Koordinatörü Piyale Çitil, yaptıkları çalışmalar hakkında katılımcılara bilgi verdi. Türkiye’de ve dünyada en dikkat edilmesi gereken konunun ‘aile’ olduğunu belirten Çitil, sivil toplum kuruluşlarına bu konuda önemli görevler düştüğünü anlattı. Çitil, TÜRAB çalışmalarında ilerleyen zamanlarda Bursa Kent Konseyi’yle ortak çalışmalar yapabileceklerini söyledi.
BKK Genel Sekreteri Enes Battal Keskin ise, Kent Konseyi’nin yapısından ve çalışmalarından bahsetti. Türkiye’nin ilk kent konseylerinden biri olan BKK’nin kuruluşunun 1995 yılına dayandığını anlattı. Kent konseylerinin, sivil toplumun karar alma mekanizmalarına katılması amacıyla oluşturulan aracı kuruluşlar olduğunu hatırlatan Keskin, BKK bünyesindeki Kadın Meclisi, Gençlik Meclisi gibi yapıların gönüllüleri bir araya getirdiğini ifade etti. Çalışmanın sonucunda kent konseyi bünyesinde Aile Meclisi’nin de oluşturulabileceğini aktaran Keskin, “Türkiye’deki sivil toplumun derdi, zaman ve emek varken kaynağın olmamasıdır. Kent konseyleri bu meseleyi kamu kaynaklarıyla çözme yeteneğine sahip. Toplumun dezavantajlı gruplarını, şehirde aktif rol alsın diye güçlendiriyoruz. Ailenin de dezavantajlı bir hal aldığını göremiyoruz. Bir geçiş döneminde yaşıyoruz. Dünyada artık ailenin hem yapısı, hem de işlevi değişiyor. Bu süreçte aile kavramının, TÜRAP tarafından toplumun gündemine sokulmasını önemsiyoruz. Toplantıya katkı koyan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

BKK Koza Çalışma Grubu Temsilcisi Prof. Dr. Şule Altun da önemli bir topluluğa ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Kent konseylerinin son derece etkili organizasyon kuruluşları olduğunu belirten Altun, Koza Çalışma Grubu’nun da BKK içerisinde yer alan 30 çalışma grubundan biri olduğunu ifade etti. Altun, vatandaşların bulundukları şehirlerde kent konseyleriyle iletişime geçerek istifade etmelerini istedi. BKK Koza Çalışma Grubu üyesi Gülten Aktaş ise, yaklaşık iki buçuk aydır farklı sivil toplum kuruluşlarıyla beraber toplantı için çalıştıklarını dile getirdi. Desteklerinden ötürü BKK Başkanı Semih Pala’ya ve BKK Genel Sekreteri Enes Battal Keskin’e teşekkür eden Aktaş, Aile Haftası’nın okullarda resmi olarak kutlanması gerektiğini ifade etti.
Toplantıya katılan Bursa Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Dr. Sunay Özkul, Bakanlığın kuruluş sürecinden ve yürütülen projeler hakkında bilgi verdi. Konuşmaların ardından TÜRAP tarafından BKK’ye desteklerinden ötürü plaket takdim edildi.
3 gün sürecek olan toplantılarda, madde bağımlılığı konusu ele alınacak. ‘Aile odaklı medya izleme ve değerlendirme projesi’ (AİLEMİZ-P) hakkında bilgi paylaşılacak. Eşcinselliğin hızla artması ve normalleştirme çalışmaları, gençler üzerindeki olumsuz etkileri bağlamında konuşulacak. Üye sivil toplum kuruluşları çalışmalarını anlatacak.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ 

Tarih: 02.11.2013 | Okunma sayısı:2414

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir