Haberler

Aile Dostu Kent Bursa

Font Boyutu

6 ŞUBAT 2014

BASIN BÜLTENİ

Aile Dostu Kent Bursa
- Bursa Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde Aile Dostu Kent Planlama Çalışmaları kapsamında gerçekleştirilen ‘Kent Yoksulluğu ve Aile Dostu Kalkınma Stratejileri Konferansı’na projeleriyle damgasını vurdu.
- Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Aşkın Asan, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Aile Dostu Kent Planlama çalışmalarını ilgi ve takdirle karşıladı.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde Aile Dostu Kent Planlama Çalışmaları kapsamında gerçekleştirilen ‘Kent Yoksulluğu ve Aile Dostu Kalkınma Stratejileri Konferansı’na projeleriyle damgasını vurdu.

Büyükşehir Belediyesi tarafından sürdürülen kentteki kalkınma politikalarının toplumun tüm katmanlarına yayılması, çevre duyarlılığının arttırılması, katılımcı ve şeffaf bir yönetim yapısının oluşturulması konusundaki çalışmaları ulusal ve uluslararası proje ortaklıkları diğer kentlerin de dikkatini çekiyor. Bu çalışmalardan olan ‘Aile Dostu Kent Planlama-AİDKent Projesi’, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı öncülüğünde başlatılan ‘Aile Olmak Projesi’ ve ‘2030 yılı Bursa Çevre Düzeni Planı’nda yer alan 30’un üzerinde proje doğrultusunda Bursa Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı’nın öncülüğünde başlatıldı.
Aile dostu kent planlama yaklaşımı ile özellikle dezavantajlı, örgütsüz grupların problemlerine ilişkin farkındalığın ortaya çıkarılması ve bütüncül yaklaşımları içeren çözüm önerilerinin sunulması önem kazanıyor. Proje, aile dostu politika ve stratejilerin yeni teknoloji desteği ile sosyal ve kentsel mekanda yaygınlaştırılması, mevcut veri tabanının genişletilmesi ve yeni katılımcılık modeli -tasarımcı düşünce modelinin kullanılması hedefleniyor.
Çalışmalar İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı öncülüğünde Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı’yla birlikte oluşturulan çalışma grubu bünyesinde yürütülüyor ve Doç. Dr. Ferhat Karaca, Doç. Dr. Fatih Camcı ve Doç. Dr. Derya Altunbaş’tan da akademik destek sağlanıyor.

Doç. Dr. Asan’dan Bursa’ya özel ilgi
Sürdürülen çalışmaların uluslararası düzeyde bilgi ve tecrübe paylaşımı ile devam edebilmesi için ‘7. Çerceve Programı’ altında yer alan JPI Urban Europe 2013 çağrısında “Kentsel Karmaşanın Yönetişimi” başlığında oturum gerçekleştirildi. Koordinatörlüğünü İtalya ve İngiltere’den iki üniversitenin yaptığı konsorsiyumda Avusturya, Belçika, Norveç ve Türkiye’den Bursa Büyükşehir Belediyesi katıldı. Her ülkenin kendi teması üzerinden çalışılacak projede “Aile Dostu Kent-Toplumsal Sürdürülebilirlik” ana tema olarak belirlendi.
İstanbul Ticaret Üniversitesi ile Uluslararası Kadın ve Aile Derneğinin ortaklaşa düzenledikleri ‘Kent Yoksulluğu ve Aile Dostu Kalkınma Stratejileri’ konulu konferansta ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Aşkın Asan’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Konferansa katılan Bursa Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı Şehir Planlama Şube Müdürlüğü’nden Şehir Plancısı Leyla Doğan, ‘Sürdürülebilir Kentleşme ve Sürdürülebilir Aile’ başlığı altında ‘AİDKent’ ve ‘JPI Proje’ çalışmalarını içeren bir sunum yaptı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Aşkın Asan, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Aile Dostu Kent Planlama çalışmalarını ilgi ve takdirle karşılayarak, konferans sonrası Doğan’dan çalışmalarla ilgili detaylı bilgi aldı. Asan, çalışmaların merkezi ve yerel yönetim işbirliği ile daha etkili sonuçlar elde edilebileceğini vurgulayarak, çalışmaların ilerleyen aşamalarından da bilgi sahibi olmak istediğini vurguladı.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 06.02.2014 | Okunma sayısı:3370

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir