Haberler

AFRİKA ŞEHİRLERİ ZİRVESİNDE TÜRKİYE DAMGASI

Font Boyutu

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe başkanlığındaki Marmara Belediyeler Birliği heyeti, Rabat’taki resmi temaslardan sonra Kazablanka Belediyesi ve Bölge İdaresi ile görüşüp Kazablanka şehrinde yapılan tarihi mirası koruma çalışmaları hakkında detaylı brifing aldı.

 

Kazablanka Belediye Başkanı Muhammed Sajid, Bursa’nın ve Marmara Belediyeler Birliği’nin yöneticilerini ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu söyledi. Kazablanka Bölge İdaresini de ziyaret ederek Fas’taki yerel ve bölgesel yönetim sistemi hakkında bilgi sahibi olan heyet, daha sonra Marakeş şehrine geçerek ‘5. Afrika Şehirleri Zirvesi’ne katıldı. Marakeş Kongre Salonu’nda yapılan toplantıya belediye başkanı, bakan ve birlik temsilcileri olmak üzere toplam 4 bin kişi katıldı.

 

Topbaş, yerel yönetimlere dikkat çekti

Açılış töreninde konuşan Dünya Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı Eş-Başkanı, Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, kalkınmada yerel yönetimlerinin rolünü vurguladı. Özellikle, Afrikalı şehirlerinin gelişimine önümüzdeki dönemde Türk belediyelerinin daha fazla destek vereceğini söyleyen Başkan Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarından da örnekler verdi. Belediye birliklerinin önemine de değinen Topbaş, Türkiye ve Marmara Belediye birliklerinin çalışmalarına atıfta bulundu.

 

Bir haftada iki imza

Organizasyonda ayrıca Kazablanka ve İstanbul Büyükşehir Belediyeleri arasında işbirliği protokolü imzalandı. Bu sayede Bursa ile Rabat arasında imzalanan protokolden sonra iki ülke arasında aynı haftada ikinci önemli işbirliğinin temeli atılmış oldu. Kazablanka Belediye Başkanı Muhammed Sajid, Türk yerel yönetimlerine övgü yağdırdı. Öte yandan heyet, zirvede çeşitli şehirlerin, birliklerin ve kamu kurumlarının stantlarını gezerek, çalışmalar hakkında fikir sahibi de oldu.

 

Tarih: 16.12.2009 | Okunma sayısı:5807

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir