Haberler

ADLİYE YERİNE BÜYÜKŞEHİR ÇÖZÜMÜ

Font Boyutu

29 TEMMUZ 2011

BASIN BÜLTENİ

ADLİYE YERİNE BÜYÜKŞEHİR ÇÖZÜMÜ
- UZUN SÜREDİR YENİ YAPILACAK ADLİYE BİNASI İÇİN SÜRDÜRÜLEN YER ARAYIŞLARI BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN GAYRETLERİYLE SONUÇLANDI.
- BURSA’YA YAKIŞACAK YENİ ADLİYE BİNASI BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN TÜYAP FUAR ALANININ ARKASINDAKİ 130 DÖNÜMLÜK ARAZİSİNE YAPILACAK.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin de girişimleriyle kentin yeni adliye binasının, BUTTİM’in arkasındaki Tüyap Fuar Alanı’nın yanında bulunan 130 dönümlük Büyükşehir Belediyesi arazisine yapılmasına karar verildi.
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Cumhuriyet Başsavcısı Namık Yılmaz, Başsavcıvekili Mehmet Dalgalı, Büyükşehir Belediyesi Hukuk Danışmanı Osman Orhan ve Genel Sekreter Seyfettin Avşar’la birlikte Adalet Bakanlığı’na devri yapılacak arazide incelemelerde bulundu.

Kentin her sıkıntısına el atıyoruz
Başkan Recep Altepe, Bursa’nın tüm sorunlarını çözme noktasında gayret sarf ettiklerini belirterek, en önemli sıkıntılarından birinin de adliye binası olduğunu hatırlattı. Mevcut adliye binasının yetersiz olması sebebiyle uzun süredir yeni yer arayışlarının sürdüğüne işaret eden Başkan Altepe, “Adalet Bakanlığı ve Başsavcılığın talebi doğrultusunda yeni adliye binası için çalışma başlattık. Çalışmalarımız sonucunda Bursa’nın en güzel yerinde, Yakın Çevre Yolu’nun hemen yanında Hilton Otel’in doğusundaki, Büyükşehir Belediyesi’ni ait 130 dönümlük arazinin bu sorunu çözeceğine karar verdik” dedi.

İmar Komisyonu’ndan karar çıktı, sıra mecliste
Daha önce Ankara Yolu’nda belirlenen alanın küçük olması sebebiyle, Adalet Bakanlığı’nın o alandan vazgeçtiğini hatırlatan Başkan Altepe, “Yeni belirlenen Tüyap Fuar Alanı’nın hemen arkasında bulunan Büyükşehir Belediyesi’ne ait arazi Yakın Çevre Yolu yanında olmasından dolayı oldukça ulaşılabilir bir alanda. Ayrıca Bursa’nın en merkezi bölgesinde yer alıyor. İmar Komisyonu 5000 bin ölçekli ve 1000 ölçekli planlarda araziyi adliye sarayı yeri olarak belirledi. Karar Büyükşehir Belediye Meclisi’nde de onaylandıktan sonra çalışmalar başlayacak. Kısa zamanda Bursa’ya ve bölgeye yetecek, bir adliye sarayı kazandıracağız. Şimdiden tüm adalet camiasına ve Bursa’ya hayırlı olsun” diye konuştu.

Yıldırım’daki alana hastane yapılacak
Bu arada Başkan Altepe, daha önce adliye binası yeri olarak belirlenen ancak Adalet Bakanlığı tarafından yetersiz geldiği için uygun bulunmayan Ankara Yolu üzerindeki arazinin ise hastane alanı olarak değerlendirileceğini müjdeledi. Ankara Yolu’ndaki araziye Yıldırım’ın ve Bursa’nın ihtiyaçlarına yanıt verecek bir hastane yapmayı planladıklarını belirten Başkan Altepe, “Büyükşehir Belediyesi olarak kentin her alandaki ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyoruz. Yeni adalet sarayı için 130 dönümlük araziyi adliye camiasına tahsis ederken, Ankara Yolu’ndaki araziye de Devlet Hastanesi yapılması için çalışmalarımızı başlattık. Şimdiden her iki projemiz Bursa’ya hayırlı olsun” şeklinde konuştu.
Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür
Bursa Cumhuriyet Başsavcısı Namık Yılmaz da adalet camiasına verdiği değeri yeni adliye binası için tahsis ettiği 130 dönümlük arazi ile bir kez daha gösteren Büyükşehir Belediyesi’ne ve Başkan Recep Altepe’ye teşekkür etti. Yeni adalet sarayı için uzun yıllardır yer arayışlarının sürdüğüne dikkati çeken Başsavcı Yılmaz, “Büyükşehir Belediyesi’nin şehrin en güzel yerindeki bu araziyi adalet camiasına devretmesiyle büyük bir problem çözüme kavuşmuş oldu. Bu çalışmadan ve gayretten dolayı başta Başkan Altepe olmak üzere tüm çalışma arkadaşlarına teşekkür ediyorum. Tahsis işlemlerinin tamamlanmasının ardından kısa zamanda Bursa’ya yeni adliye binasını kazandırmak istiyoruz” dedi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
 

Tarih: 29.07.2011 | Okunma sayısı:11592

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu