Haberler

ADLİYE SARAYI KARAYOLLARI ARAZİSİ'NE YAPILACAK

Font Boyutu

Devlet Bakanı Faruk Çelik, AK Parti Milletvekili Mehmet Emin Tutan, Vali Şahabettin Harput, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Yıldırım Belediye Başkan Vekili Fahreddin Yıldırım, AK Parti İl Başkanı Nagip Vardar, Emniyet Müdürü Zeki Çatalkaya, Bursa Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Er ile çok sayıda protokol üyesi yapılacak arazide incelemelerde bulundu.

Bursa'nın meselelerini çözüme kavuşturduklarını ifade eden Bakan Çelik, "FSM Bulvarı'ndaki arazi meselesi vardı, hastane
olmasıyla alakalı kararı tescil ettirdik. Uludağ'ın kangrenini protokol ile çözüme kavuşturduk" dedi. Adalet Sarayı'nın Bursa'da çokça konuşulan bir konu olduğunu anlatan Çelik, çalışmaların çözüldüğünü belirtti. Bakan Çelik, “Karayolları Bölge Müdürlüğü'ndeki 35 bin metrekarelik alan adalet sarayı yapılması için Milli Emlak Genel Müdürlüğü'nden Adalet Bakanlığı'na tahsis edildi. Burası çok ciddi oranda da yeşil alan içinde inşa edilecek. Bizim mutluluğumuz vaatleri bir bir yerine getirmektir. Bugün tabelayı diktik ve proje çalışmaları başladı. Kaynak meselesi yok. Bursa'ya özgün proje çalışması yapılacak. İnşaatın ne zaman başlayacağı henüz belli değil. Bursalılara hayırlı olsun" diye konuştu.

Osmangazi rahatlayacak

Adalet Sarayı'nın yeri konusunda yapılan açıklamalara son noktayı koyan Bakan Çelik, "Bursa gibi gelişen şehirlerin merkezinde bu kadar büyük arazi bulabilmek çok zor. Burası Bursa değil mi? Uluyol'da adliye oluyor da, Ankara Yolu’nda neden olmuyor? Neden reddediliyor? Ulaşım açısından mesele yok. Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarıyla metronun Kestel'e doğru da devamı sözkonusu. Adliye’nin kapısına metro gelecek. Karşı olmak için karşı olunmaz. İlle karşı olacaklar ise çarşıya gitsinler" dedi.
Bursa'da kamu kurumlarının Osmangazi'de yoğunlaştığını ifade eden Çelik, "Bursa büyük bir il. Maalesef kamu kurumları dengesiz bir şekilde yapılanmış. Genelde Osmangazi ilçemizde yer alan bu yoğunluğu dağıtmamız gerekiyor. Her tarafı bizim olan Bursa'da kamu kurumu binalarının bir kısmını Yıldırım'a da taşıyarak yoğunluğu azaltacağız" dedi.

Tarih: 13.08.2009 | Okunma sayısı:6383

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir