Haberler

ACEMLER NEFES ALACAK

Font Boyutu

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından trafik akışının seri ve güvenli hale getirilmesi için sürdürülen çalışmalara, Acemler Kavşağı Yolu ve Nilüfer Köprüsü şerit genişletme çalışmalarının temel atma töreni ile bir yenisi daha eklendi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Nilüfer Köprüsü yanında gerçekleştirilen temel atma töreninde, Bursa’nın daha ulaşılabilir bir kent olması için çalışmalarına hız verdiklerini belirtti.

 

“Bursa’yı ayağa kaldıracağız”

Bursa’da özellikle ulaşıma nefes aldıracak projelere ağırlık verdiklerini bildiren Başkan Altepe, “Dünya’nın cennet köşesi Bursamız’ı tarihiyle ve turizmiyle ayağa kaldıracağız. Bursa, yapılan çalışmalarla Türkiye’de örnek olmaya devam edecek. Kent merkezinde olduğu gibi 7 merkez ilçemizde de çalışmalara destek vermeye devam edeceğiz. Bursa’da köklü projelere ihtiyaç duyulan ulaşım konusuna özellikle ağırlık veriyoruz” dedi. Göreve geldikleri günden bugüne kadar geçen 6 ayda, 7 ilçede 115 bin ton asfalt döküldüğünü ve 70 km yol düzenlemesi yapıldığını belirten Altepe, ‘ulaşım ana planı şartnamesi’nin hazırlandığını da bildirdi. İnşaat çalışmaları devam eden BursaRay Görükle hattının tasarrufuyla Mudanya Yolu’nda Emek’e kadar eksik kalan 2 istasyonun da tamamlanacağını kaydeden Başkan Altepe, “Halen devam eden çalışmalarımız kapsamında Alaaddinbey – Özlüce Kavşağı’nın projesi hazırlanıyor, Gürsu kavşağı tamamlanmak üzere. Beşevler Kavşağı’nın eksik bölümü tamamlandı, Merinos kavşağı U dönüşü ilavesi yapıldı ve Veledrom – Acemler çıkışında düzenleme yapıldı. Filament (OSB) Kavşağı Akpınar dönüşü, Esentepe Kavşağı Fethiye girişine düzenlemeler yapıldı, Namık Kemal Caddesi’nde (Eski Sebze Hali altı) 50 yıllık yol ve altyapı çilesi sona erdi” diye konuştu. Aynı zamanda Mimar Sinan Bulvarı’nın da açıldığını dile getiren Altepe, Ankara – İzmir Yolu’nun 30 km’lik yol için kamulaştırma başlatıldığını da ifade ederek, Karıncadere – Yenimahalle – Piremir Yolu ile Çalı Kayapa Yolu ve çevresi projesinin hazırlanırken, Güney Çevre Yolu proje çalışmalarının ise devam ettiğini,
projeler hazırlandığını ve Vişne Caddesi’nde kamulaştırma çalışmalarının başlatıldığını dile getirdi.

 

Acemler Yolu dört şeride çıkıyor

Acemler Kavşağı Yolu ve Nilüfer Köprüsü civarının kentin en sıkıntılı noktalarından olduğunu dile getiren Başkan Altepe, bölgede yapılacak Acemler Kavşağı Yolu vre Nilüfer Köprüsü şerit genişletme çalışması ile Acemler Köprülü Kavşağı – Mudanya Yolu arasında, Bursa – İzmir, Mudanya ve İzmir – Bursa güzergahına 1 şerit ilave edilerek 3 şerit olan yolun 4 şerite çıkarılacağını söyledi. “Bu çalışmalarla trafik akışı kesintisiz bir hale gelecek” diyen Başkan Altepe, temeli atılan ve bugün itibariyle yüzde 15’i tamamlanmış olan inşaatın 110 günde bitirileceğini anlattı. Çalışmaları detaylıca aktaran Başkan Altepe, “Çalışmalar, 1800 metre gidiş ve 1800 metre geliş olmak üzere toplam 3600 metrelik bölümde gerçekleştirilecek. Genişletme yapılacak Nilüfer Köprüsü 5 açıklıklıdır. Burada da 7.70 metrelik bir genişletme çalışması uygulanacak. Acemler BursaRay yaya üst geçidi ve Nilüfer Köprüsü alt geçidi’nin yenileneceği çalışmalarda Acemler Kavşağı ve Nilüfer Köprüsü arasında yolun sağ ve solunda olmak üzere 400 metre uzunluğunda istinat duvarı yapılacak” şeklinde konuştu. Başkan Altepe, Acemler Kavşağı – Mudanya ve İzmir yolları iyileştirme inşaatı kapsamında 14 bin metreküp kazı, 2500 metreküp beton, 700 ton demir
9500 metre bordür imalatı, aydınlatma, drenaj, peyzaj ve alt yapı deplaseleri çalışmalarının da yapılacağını belirterek; inşaatın toplamda yaklaşık 3,5 milyon TL’ye mal olacağını açıkladı. Başkan Altepe, inşaatın yapımını müteahhit firma Danış Yapı’nın üstlendiğini de sözlerine ekledi.

 

“Bursa artık başıboş bırakılmayacak”

AK Parti Bursa Milletvekili Mehmet Altan Karapaşaoğlu ise Bursa’da bugüne kadar sorunların yüzeysel olarak çözüldüğünden yakındı. Bundan sonra her yapılan işin doğru yapılmasına dikkat edeceklerini ifade eden Karapaşaoğlu, “Bursa’nın her karışına müdahil olacağız. Bursa artık başıboş bırakılmayacak. Bursa, sadece Türkiye’nin değil dünyanın da kenti oluyor. Bursa’yı Türkiye ile bütünleştirip, dünya ile bağdaştıracağız” dedi. Karapaşaoğlu, seçim döneminde verdiği sözleri tutarak seçimin akabinde kentin en büyük sıkıntılarına el atan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’ye gayretinden dolayı teşekkür etti.

Başkan Altepe’nin Bursa’da ve merkez ilçelerde başarılı işler yaptığını söyleyen Vali Yardımcısı Gazi Kaya’nın yanı sıra törende, AK Parti Bursa Milletvekilleri Sedat Kızılcıklı ve Ali Kul, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Kestel Belediye Başkanı Yener Acar, AK Parti İl Başkanı Nagip Vardar, Yıldırım Belediyesi B????????????????????????’?’???????????????????????? ?aşkanvekili Fahreddin Yıldırım, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (BTSO) Meclis Başkanı İlhan Parseker ile meclis üyeleri, partililer ve çok sayıda vatandaş hazır bulundu. Konuşmaların ardından Başkan Altepe, Bursa protokolu ile birlikte butona basarak Acemler Kavşağı Yolu ve Nilüfer Köprüsü şerit genişletme çalışmalarının temelini attı.

Tarih: 29.09.2009 | Okunma sayısı:8246

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir