Haberler

Acemler düğümü ilave şeritle çözüldü

Font Boyutu

23 OCAK 2018

 

BASIN BÜLTENİ

 

Acemler düğümü ilave şeritle çözüldü

Acemler kavşağındaki trafik yoğunluğunun önüne geçmek amacıyla Bursa geliş istikametine ilave bir şerit kazandıran Büyükşehir Belediyesi, köprü altını ise Bursa’nın tarihi siluetini yansıtan görsellerle daha estetik hale getirdi.
Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan çalışmalarla bir taraftan Acemler Kavşağı’nda trafik akışı hızlanırken, diğer taraftan da güzergah göze hitap eder hale getirildi.

 

BURSA – Acemler kavşağındaki trafik yoğunluğunun önüne geçmek amacıyla Bursa geliş istikametine ilave bir şerit kazandıran Büyükşehir Belediyesi, köprü altını ise Bursa’nın tarihi siluetini yansıtan görsellerle daha estetik hale getirdi. Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan çalışmalarla bir taraftan Acemler Kavşağı’nda trafik akışı hızlanırken, diğer taraftan da güzergah göze hitap eder hale getirildi.

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın talimatları doğrultusunda öncelikle kent içi ulaşımda yaşanan sorunların çözümüne yönelik acil eylem planı hazırlanmıştı. Plana göre; Küçük Sanayi Gül Kavşağı, Mudanya Kavşağı ile Orhaneli Kavşağı arası ile Acemler Kavşağı’nda şerit genişletmesi yapılması kararlaştırılmıştı. Bunun yanında Beşevler Kavşağı, Otosansit Kavşağı, Esentepe Kavşağı, Tuna Caddesi Kavşağı, İhtisas Kavşağı ve Emek Kavşağı’nda orta dönel ada kaldırılarak akıllı kavşak uygulamasına geçilecek. Gökdere Kavşağına şerit genişletmesi yapılarak araç geçiş kapasitesi artırılacak. Mudanya Köprülü Kavşağı’na İzmir dönüş kolu yapılacak böylelikle Orhaneli Kavşağındaki trafik yükü azaltılacak. Beşyol ve Panayır Köprülü Kavşakları ile bağlantı yolları kısa sürede tamamlanarak, İstanbul Caddesi’nin her iki yönde de 3 şeride çıkarılması sağlanacak.

 

İlk uygulama Acemler’de

Günler süren çalışmalar yerine kısa zamanda tamamlanıp, kalıcı çözümler üretecek küçük dokunuşları kapsayan çalışmalara start veren Ulaşım Dairesi Başkanlığı ekipleri, işe Acemler Kavşağı’ndan başladı. Çalışmalar kapsamında Emniyet Müdürlüğü’ne ait binanın yıkıldığı kavşak lupunda viyadük daraltmasına gidilerek, ilave bir şerit kazandırıldı.

Böylelikle Yakın Doğu Çevre Yolu istikametinden gelen araçların Bursa istikametinde ana yola inişleri daha da hızlanırken, bunun yanında İzmir istikametinden gelen araçların Yakın Doğu Çevre Yolu’na dönüşlerinde yaşanan yoğunluk da hafifledi. Yaklaşık 250 metre uzunluğundaki ilave şerit uygulaması tamamlandı.

 

Göze hitap ediyor

Bunun yanında Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın belirlediği “daha yeşil ve daha estetik bir Bursa” hedefi doğrultusunda yine Acemler Kavşağı’ndaki köprü altında göze hitap edecek uygulamalara başlandı. Bursa’nın tarihi dokusunu yansıtan duvar paneli uygulaması Kent Estetiği Şube Müdürlüğü tarafından ilk olarak Acemler Köprülü Kavşağı altında yapıldı.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

BASIN YAYIN VE HALKLA İLİŞKİLER DAİRESİ BAŞKANLIĞI

Tarih: 23.01.2018 | Okunma sayısı:2410

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir