ENGELLİ HİZMETLERİ BİRİMİ

İletişim: 444 16 00

 Bilgilendirme: Engelli vatandaşlarımızın kentsel hizmetlerden faydalanmalarını sağlamak amacıyla sosyal, sağlık, eğitim, psikolojik, fiziksel mekan, alan ve kullanım alanlarında çalışmalar yürütmektedir.
1. Sevgi Çipi: Büyükşehir Belediyesinin engellilere yönelik hizmetlerinin başında Türkiye’de bir ilk olan Alzheimer ve zihinsel engelli kişilerin elektronik takiplerini sağlayan “Sevgi Çipi” uygulamasıdır. 2016 yılından bu güne 700 kişiye sevgi çipi verilmiştir.
2. Engelli Araç Bakım Atölyesi: Engelli araçlarının bakım ve onarımlarının ücretsiz olarak yapıldığı, akü alım ve takım işleri, manuel ve akülü araç temininin sağlandığı hizmet noktasıdır.
3. Psikolojik Rehber ve Danışmanlık Hizmetleri: Engelli bireyler ve ailelerine yönelik psikoloğumuz eşliğinde yapılan sosyo-psikolojik destek çalışmaları yürütülmektedir.
4. Akü Şarj Dolum İstasyonu: Şehreküstü metro istasyonuna akülü araçları ile seyahat eden vatandaşlara akü şarj dolum istasyonu kurulmuştur. Diğer tüm Bursaray istasyonlarında da kurulması hedeflenmektedir.
5. Belediye Engelli Envanteri: Engellilerin tespiti ve durumlarının kayıt altına alınarak hizmetlerin ivedilikle ulaştırılması amacıyla oluşturulmuştur. 2012-2017 yılı Toplam kayıtlı engelli sayımız 30.197 ‘dir.
6. Fiziki Alan Çevre İnceleme Çalışmaları: Kentte erişilebilirlik çalışmaları yol ve kaldırım yönlendirmeleri ile çeşitli sosyal kalkınma projeleri yapma ve izleme çalışmaları yürütülmektedir.
7. Evde Temizlik Hizmetleri: Engelli, yaşlı ve hastalara yönelik hizmetimiz 17 ilçede uygulanmaktadır.
8. Bebek Emzirme ve Bakım Üniteleri: Şehrin 12 noktasında hizmet veren engelli ATM’lerini de içermektedir.