Anasayfa   /    Geri   /    Site İçi Arama   /    Site Haritası  /    English  

Anasayfa > Haberler

KURŞUNLU ÇİLEĞİ ÜNLENİYOR

Bursa´nın İnegöl ilçesinde bağlı Kurşunlu beldesinde toprağın artık sebze üretimine elverişsiz hale gelmesi üzerine çiftçiler çileğe yöneldi. Çilek sezonunun 1,8 liradan açılması çiftçinin yüzünü güldürdü.
Sebzesiyle ünlü beldede toprağın veriminin düşmesi üzerine fasulye ve domates ekmekten vazgeçeden çiftçiler, son 2 yıldır çilek yetiştiriyor. Bu yıl yaklaşık 2 bin dönüm çilek eken yapan çiftçiler, ihracat yapmayı hedefliyor. İnegöl Ziraat Odası Başkanı Sezai Çelik, Kurşunlu´ya giderek, çilek tarlalarını gezdi. Çelik, Kurşunlu´nun zirai bakımdan İnegöl´ün önemli bölgelerinden olduğuna işaret ederek, "Sebze üretiminde son yıllarda önemli ölçüde verim kaybı olan Kurşunlu´da, yaklaşık iki yıldan beri çilek üretimine ağırlık veriliyor. Kurşunlu bölgesi çiftçilerimiz tarafından bu sene yaklaşık 2 bin dönüm çilek ekildi. Bu aylarda ürün hasadına başlandı. Çilek fiyatları bugün için tatmin edicidir. Kurşunlu eskiden Marmara bölgesinin fasulye deposuydu. Bundan itibaren Kurşunlu´nun çilek üretiminde Marmara bölgesinin deposu olacağına inanıyorum" dedi.
İnegöl Ziraat Odası Meclis Üyesi Ali Satılmış ise, 2008 yılına kadar Kurşunlu´da fasulye yetiştirildiğini, beldenin fasulyede çevrede bir numara olduğunu belirterek, "Toprakların bu yöndeki verimini yitirmesiyle fasulye üretimi önemli ölçüde azaldı. Daha önce fasulyenin haricinde az da olsa yer çileği de üretiyorduk. Artık çilek üretimini profesyonel olarak yapmaktayız. Bu seneki üretimden ve fiyatlardan memnunuz. Çilek sezonu 1.8 TL´den açıldı. Şu anda fiyatlar 1.3 TL civarlarında seyrediyor" diye konuştu.
 


Tüm Ekleri İndir

Haber Yayın Tarihi: 14 Mayıs 2010 Saat 14:59

Okunma Sayısı: 5193

 
< Önceki HaberSonraki Haber >

Diğer Haberler

Bursa Büyükşehir Belediyesi Haber Arşivi

 Sosyal Medya
 E-Bülten Üyeliği
sinema
Bursa Mobil Eğitim Projesi
hal fiyatları
yayınlarımız
merinos akkm
Anasayfa  /    Geri   /   Site İçi Arama   /   Site Haritası   /    İletişim  /   Sık Kullanılanlara Ekle      

Bursa Büyükşehir Belediyesi Zafer Mah. Ankara yolu Caddesi. No: 1 P.K.16270 Osmangazi/BURSA
Tel : 444 16 00
E-Posta: alo153@bursa.bel.tr
Bursa Büyükşehir Belediyesi Basın Halkla İlişkiler Şb.Md. © Tüm Hakları Saklıdır.
www.bursa.bel.tr Haber Ajanslarının resmi abonesidir.
Site Kullanım Şartları