Anasayfa   /    Geri   /    Site İçi Arama   /    Site Haritası  /    English  

Anasayfa > Haberler

Kırsala destek sürüyor

Sitenizde Yayınlayın...

 25 HAZİRAN 2015

BASIN BÜLTENİ

KIRSALA DESTEK SÜRÜYOR

-          BURSA’NIN BİR BÜTÜN HALİNDE KALKINMASI İÇİN HER TÜRLÜ İMKANINI SEFERBER EDEN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, 450 ARI YETİŞTİRİCİSİNE BOŞ KOVAN DAĞITTI.

-          ÜCRETSİZ VERİLEN KOVANLARI ÜRETİCİYE TESLİM EDEN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, BURSA’DA KIRSAL KALKINMAYI TAM ANLAMIYLA SAĞLAYIP KÖYDEN KENTE OLAN GÖÇÜ BİTİRMEK İSTEDİKLERİNİ SÖYLEDİ.

BURSA - Bursa’nın bir bütün halinde kalkınması için her türlü imkanını seferber eden Büyükşehir Belediyesi, 450 arı yetiştiricisine boş kovan dağıttı. Ücretsiz verilen kovanları üreticiye teslim eden Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’da kırsal kalkınmayı tam anlamıyla sağlayıp köyden kente olan göçü bitirmek istediklerini söyledi.

Büyükşehir Belediyesi, Bursa Arı Yetiştiricileri Birliği üyesi 450 yetiştiriciye arı kovanı dağıttı. Arabayatağı’ndaki belediye yerleşkesinde düzenlenen törene; Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun, Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, Yıldırım Kaymakamı Mehmet Aydın, Bursa Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Selami Sezgin, üreticiler ve vatandaşlar katıldı.

“Hayırlı uğurlu olsun”

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’da tarım ve hayvancılığın gelişmesi için 17 ilçede eşzamanlı yatırımlar yaptıklarını, çiftçi ya da yetiştiriciye ihtiyacı olan her türlü desteği verdiklerini söyledi. Coğrafi özellikleri ve stratejik konumuyla öne çıkan Bursa’nın tüm ilçeleriyle birlikte kırsal kalkınmayı hak ettiğini, kurdukları Tarım AŞ ve Kırsal Kalkınma Daire Başkanlığı’yla ezelden var olan imkanları değerlendirmeyi öncelikli hedef bildiklerini kaydeden Başkan Altepe, “Bütünşehir uygulamasıyla birlikte şehrin bir bütün olarak canlanması, 17 ilçede aynı güzelliğin yaşanması, göç veren bölgelerin göç vermemesi, yeterli üretimi yapamayanların üretim konusunda tam destek almaları ve şehrimizin geleceğe taşınması temel anlayışımızdır. İşte o çalışmalardan birini de bugün burada gerçekleştiriyor, arı üreticilerini 450 adet kovanla buluşturuyoruz. Toplamı 1800 kovan fakat ilk parti olan 450’sini bugün dağıtıyoruz. Sırayla bu dağıtımlar devam edecek. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Hedef: Sürdürülebilir kalkınma

Başkan Altepe, kovan dağıtımının Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı’nca yürütülen ‘Arıcılık İşletmelerinin Kapasitesinin Artırılması’ projesi kapsamında gerçekleştirildiğini hatırlattı. Bursa’da arıcılığın geliştirilmesi ve sürdürülebilir kalkınma kapsamında çiftçinin geliri ile istihdam düzeyini artırmak istediklerini kaydeden Başkan Altepe, “Proje kapsamında; Bursa Arı Yetiştiricileri Birliği’ne üye ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın desteğinden yararlanmış olan üreticiler içinde en az kovana sahip olandan başlayarak kovanların dağıtımını sürdüreceğiz. Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığımız ve İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün yıllık destekleme kontrollerinde bu kovanlar görülecektir. Projeden yararlanan üreticiler, 5 yıl süreyle bu kovanları satışa konu edemeyecek. Aksi takdirde kovan bedeli üreticiden tahsil edilecek” diye konuştu.

Bursa, yatırımlarıyla dünyaya örnek

Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali ise, Büyükşehir Belediyesi’nin sağladığı destekler ve yaptığı yatırımlarla kırsal kesim üreticilerini cesaretlendirdiğini ifade etti. Arı yetiştiricilerine kovan dağıtılmasının da bu çalışmalardan biri olduğunu kaydeden Edebali, Bursa’da sergilenen başarılı yerel yönetim uygulamalarının birçok konuda Türkiye ve dünyaya örnek olduğunu dile getirdi.

Yıldırım Kaymakamı Mehmet Aydın da, yetki artışıyla birlikte yerel yönetimlerin insana dokunur hale geldiğini anlattı. Daha önce sadece imar ve alt yapı konularıyla ilgilenen belediyelerin bugün sosyo-kültürel hayattan sanayiye, turizmden tarıma kadar birçok konuya direkt müdahil olduğunu vurgulayan Aydın, en güzel örneklerin de Başkan Altepe vizyonuyla Bursa’dan verildiğini hatırlattı.

Bursa Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Selami Sezgin de, Başkan Altepe sayesinde Bursa’da arıcılığın güçlendiğini kaydetti. Birliğin ve sektörün ihtiyacı neyse bunun Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılandığını söyleyen Sezgin, Başkan Altepe’den dolum, mum eritme ve petek tesislerinin kurulması, arıcılık serbest bölgesinin oluşturulması konularında yardım istedi.

Konuşmaların ardından Başkan Altepe ve protokol üyeleri, üreticilere kovanlarını teslim etti.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

 

 


Tüm Ekleri İndir

Haber Yayın Tarihi: 25 Haziran 2015 Saat 14:22

Okunma Sayısı: 3653

 
< Önceki HaberSonraki Haber >

Diğer Haberler

Bursa Büyükşehir Belediyesi Haber Arşivi

 Sosyal Medya
 E-Bülten Üyeliği
sinema
Bursa Mobil Eğitim Projesi
hal fiyatları
yayınlarımız
merinos akkm
Anasayfa  /    Geri   /   Site İçi Arama   /   Site Haritası   /    İletişim  /   Sık Kullanılanlara Ekle      

Bursa Büyükşehir Belediyesi Zafer Mah. Ankara yolu Caddesi. No: 1 P.K.16270 Osmangazi/BURSA
Tel : 444 16 00
E-Posta: alo153@bursa.bel.tr
Bursa Büyükşehir Belediyesi Basın Halkla İlişkiler Şb.Md. © Tüm Hakları Saklıdır.
www.bursa.bel.tr Haber Ajanslarının resmi abonesidir.
Site Kullanım Şartları