Anasayfa   /    Geri   /    Site İçi Arama   /    Site Haritası  /    English  

Anasayfa > Haberler

MEMUR MAAŞLARI ARASINDA DENGE SAĞLANDI

Sitenizde Yayınlayın...

16 ARALIK 2010

BASIN BÜLTENİ

MEMUR MAAŞLARI ARASINDA DENGE SAĞLANDI
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İLE BEM-BİR-SEN ARASINDA İMZALANAN ‘SOSYAL DENGE SÖZLEŞMESİ’ İLE BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNDE GÖREV YAPAN MEMURLARIN MAAŞLARI ARASINDA DENGE SAĞLANMIŞ OLDU.
- BAŞKAN ALTEPE, YAPTIKLARI DÜZENLEME İLE BİR MEMURUN YILLIK 4 BİN 100 TL’LİK BİR GELİR ARTIŞI SAĞLADIĞINI SÖYLEDİ.
- BEM-BİR-SEN GENEL BAŞKANI MÜRSEL TURBAY, YILLARDIR ÖZLEMİNİ DUYDUKLARI VE TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLACAK BİR SÖZLEŞME İMZALADIKLARINI VURGULADI.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile Bem-Bir-Sen Genel Başkanı Mürsel Turbay arasında imzalanan sosyal denge sözleşmesiyle büyükşehir bünyesinde çalışan memurların maaşları arasında büyük farklar ortadan kaldırılmış oldu.

Bursa Büyükşehir Belediyesi, referandum sonucu yapılan Anayasa değişikliğiyle kamu görevlilerine toplu sözleşme yapma hakkı tanınmasının ardından çalışanlarının ekonomik durumunu iyileştirme ve aynı iyi yapan kişiler arasında ücret dengesini sağlamak amacıyla ilk imzayı attı. Büyükşehir Belediyesi bünyesinde çalışan bin 400 memur ile 5393 sayılı kanun kapsamında sözleşmeli personelin maaşları arasında denge sağlanması amacıyla Bem-Bir-Sen ile ‘sosyal denge sözleşmesi’ imzalandı.

En iyi şartları sağlamayı amaçlıyoruz
Büyükşehir personelinin maaşları arasındaki uçurumu ortadan kaldıran sözleşme, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile Bem-Bir-Sen Genel Başkanı Mürsel Turbay arasında imzalandı. Sendikanın Bursa Şube Başkanı Ali Alan ile sendika temsilcilerinin de katıldığı imza töreninde konuşan Başkan Altepe, personele daha iyi imkanlar sağlamak için daha öncede girişimleri olduğunu ancak yasal zeminde bunu sağlamadıklarını vurguladı. Anayasa değişikliği sayesinde sözleşme yapmaları önündeki engellerin kalktığını ifade eden Başkan Altepe, çalışanlara en iyi şartları sağlamak için örnek bir sözleşme hazırlandığı kaydetti.

Uçurum ortadan kalktı
En az maaş alanla en yüksek maaş alan arasındaki uçurumun bu sözleşme ile ortadan kalktığını ifade eden Başkan Altepe, 700 TL alan personele yüzde 45, 3 bin TL alan personele yüzde 10 iyileştirme yaparak dengenin sağlandığını belirtti. Aylık 300’er TL iyileştirme ile personele yıllık 4 bin 100 TL gelir artışı sağlandığını ifade eden Başkan Altepe, bunun yanında Kurban ve Ramazan bayramlarında 250’şer TL yardım, ulaşım ve sosyal tesislerden yararlanma imkanlarının da sağlandığını vurguladı. İşçi statüsündeki personeli de unutmadıklarını dile getiren Başkan Altepe, birkaç ay içinde bu statüdeki personel için de iyileştirme yapılacağının müjdesini verdi.

Tarihe not düşülecek bir sözleşme
Bem-Bir-Sen Genel Başkanı Mürsel Turbay ise, yıllardır özlemini duydukları ve tarihe not düşülmesi gereken bir sözleşme imzaladıklarını belirtti. Başkan Altepe’nin, referandum sonrası sözleşmeyi imzalayacakları yönünde söz verdiğini hatırlatan Turbay, “Başkanımız bu sözünü tuttu. Ücret dengesizliği arasındaki makası iyice kapatan bu sözleşme nedeniyle başkanımıza teşekkür ediyorum” dedi.
Sosyal denge sözleşmesi konuşmaların ardından Başkan Altepe ve Turbay arasında imzalandı.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
 


5084-memur-maaslari-arasi-66072.doc
Tüm Ekleri İndir

Haber Yayın Tarihi: 17 Aralık 2010 Saat 11:56

Okunma Sayısı: 16706

   
< Önceki HaberSonraki Haber >

Diğer Haberler

Bursa Büyükşehir Belediyesi Haber Arşivi

 Sosyal Medya
 E-Bülten Üyeliği
sinema
Bursa Mobil Eğitim Projesi
hal fiyatları
yayınlarımız
merinos akkm
Anasayfa  /    Geri   /   Site İçi Arama   /   Site Haritası   /    İletişim  /   Sık Kullanılanlara Ekle      

Bursa Büyükşehir Belediyesi Zafer Mah. Ankara yolu Caddesi. No: 1 P.K.16270 Osmangazi/BURSA
Tel : 444 16 00
E-Posta: alo153@bursa.bel.tr
Bursa Büyükşehir Belediyesi Basın Halkla İlişkiler Şb.Md. © Tüm Hakları Saklıdır.
www.bursa.bel.tr Haber Ajanslarının resmi abonesidir.
Site Kullanım Şartları