Haberler

70’li yıllara canlı yolculuk

Font Boyutu

09 ARALIK 2017

 

BASIN BÜLTENİ

 

70’Lİ YILLARA CANLI YOLCULUK

  • BURSA KENT MÜZESİ’NDE DÜZENLENEN VE BURSA’NIN 1970’Lİ YILLARININ SOSYAL, KÜLTÜREL VE EKONOMİK YAŞAMININ BİR PANORAMASININ SUNULDUĞU ‘BURSA’DA ARABESK YILLAR’ SERGİSİ, CANLI PERFORMANSLAR VE TEATRAL GÖSTERİLERLE DAVETLİLERİ ADETA O YILLARA GÖTÜRDÜ.
  • BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI ALİNUR AKTAŞ VE DAVETLİLER AÇILIŞ ÖNCESİ DRAMA GÖNÜLLÜLERİNİN PERFORMANSLARINI BÜYÜK BİR BEĞENİYLE İZLEDİ.

 

BURSA - Bursa Kent Müzesi’nde düzenlenen ve Bursa’nın 1970’li yıllarının sosyal, kültürel ve ekonomik yaşamının bir panoramasının sunulduğu ‘Bursa’da Arabesk Yıllar’ sergisi, canlı performanslar ve teatral gösterilerle davetlileri adeta o yıllara götürdü. Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ve davetliler açılış öncesi drama gönüllülerinin performanslarını büyük bir beğeniyle izledi.

 

Bursa’nın tarihi, kültürel ve sosyal yaşamına yönelik çok sayıda sergiye ev sahipliği yapan Bursa Kent Müzesi bu kez 1970’li yılların Bursa’sını gözler önüne serdi. Büyükşehir Belediyesi Müzeler Şube Müdürlüğü’nün koordinasyonunda ve İlhan Özer’in küratörlüğünde düzenlenen ‘Bursa’da Arabesk Yıllar’ sergisinin açılış törenine Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da katıldı. Kent Müzesi girişinde serginin açılışı beklenirken, bir anda ortaya çıkan Çağdaş Drama Derneği Bursa Gönüllülerinin gösterileri davetlileri 1970’li yıllara götürdü. O yıllara ait reklam filmlerini, şarkı klipleri ve dönem sinemasının önemli karakterlerini canlandıran sanatçılar, sergiye renk kattı.

 

O yılları özlüyoruz

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, sergilenen mizansenlerin gençler için pek anlam ifade etmeyebileceğini ancak kendi yaşında ve üzerinde olanlar için ise çok şey ifade ettiğini söyledi. Canlı performanslarla yıllar öncesine gittiğini belirten Başkan Aktaş, “Eminim hepimiz hem güldük hem de biraz duygulandık. Ne kadar güzel, samimi yıllarmış dedik. Bursa’mız da hızlı bir gelişim süreci içinde. Her dönemin farklı bir esprisi, zenginliği ve rengi var açıkçası. İşte o dönemi de en iyi vurgulayan sergilerden biri. Rahmetli annem bana kendi genç kızlığı ve çocukluğuyla alakalı bazı şeyler anlatırdı. Ben anneme ‘anne Allah aşkına milattan öncesini anlatır gibisin. Ne garip şeyler bunlar’ derdim. Aslında bana 30-40 yıl öncesini anlatıyordu. Şimdi ben kızımla ve çocuğumla aynı farklılığı yaşıyorum. 12 yaşındaki kızıma bazı şeyler anlatıyorum, kızım da bana garip garip bakıyor. Aynı şeyi onlarda da yaşıyorum. Ama bunlar bizim gerçeklerimiz, bunlar bizim övünerek ifade ettiğimiz geçmişimiz. Hiçbir utanç duymadığımız gibi hatta çok özlüyoruz. O zaman dostluklar daha samimiydi, daha bir içtenlik vardı. Birbirimizi daha bir yürekten seviyorduk sanki. İnşallah bu organizasyonlar değerlerimize sahip çıkmak adına bir araç olsun. Ben bu sergide emeği geçen herkesi kutluyorum” dedi.

Serginin küratörü İlhan Özer de Türkiye’de ve Bursa’da büyük bir değişim ve dönüşüm yaşandığını hatırlatarak, 1970’li yılları en iyi şekilde anlatmaya çalıştıklarını söyledi.

Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından Başkan Aktaş ve davetliler sergiyi gezerken drama sanatçıların canlı gösterileri de devam etti.

 

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 09.12.2017 | Okunma sayısı:3465

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu