Anasayfa   /    Geri   /    Site İçi Arama   /    Site Haritası  /    English  

Anasayfa > Haberler

Sitenizde Yayınlayın...
Haber Yayın Tarihi: 10 Eylül 2017 Saat 13:14

5 asırlık külliye ayağa kaldırılıyor

10 EYLÜL 2017

BASIN BÜLTENİ

5 ASIRLIK KÜLLİYE AYAĞA KALDIRILIYOR
- BÜYÜKŞEHİR SINIRLARINA YENİ DAHİL OLAN İLÇELERDE DE TARİHİ KÜLTÜREL MİRAS YATIRIMLARINA AĞIRLIK VEREN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, YENİŞEHİR İLÇESİ’NDEKİ SİNAN PAŞA KÜLLİYESİ’Nİ DE İLK GÜNKÜ İHTİŞAMINA KAVUŞTURMAK AMACIYLA RESTORASYON ÇALIŞMALARINI HIZLA SÜRDÜRÜYOR.
- OSMANLI SADRAZAMI, YEMEN FATİHİ SİNAN PAŞA TARAFINDAN YAPTIRILAN YAKLAŞIK 5 ASIRLIK KÜLLİYE, RESTORASYONUN ARDINDAN İLÇENİN SOSYAL VE KÜLTÜREL YAŞAMINA RENK KATAN BİR MERKEZ OLACAK.
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, KENT MERKEZİNDE EL ATMADIK TARİHİ ESER BIRAKMADIKLARINI BELİRTEREK, YENİŞEHİR BAŞTA OLMAK ÜZERE TÜM İLÇELERDEKİ ECDAT YADİGARI ESERLERİN BİR BİR AYAĞA KALDIRILDIĞINI SÖYLEDİ.
- YENİŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI SÜLEYMAN ÇELİK, İLÇE TARİHİ AÇISINDAN ÖNEM TAŞIYAN ESERİN YENİDEN İLÇEYE KAZANDIRILMASINA YÖNELİK ÇALIŞMALAR NEDENİYLE BAŞKAN ALTEPE’YE TEŞEKKÜR ETTİ.

BURSA – Büyükşehir sınırlarına yeni dahil olan ilçelerde de tarihi kültürel miras yatırımlarına ağırlık veren Büyükşehir Belediyesi, Yenişehir İlçesi’ndeki Sinan Paşa Külliyesi’ni de ilk günkü ihtişamına kavuşturmak amacıyla restorasyon çalışmalarını hızla sürdürüyor. Osmanlı Sadrazamı, Yemen Fatihi Sinan Paşa tarafından yaptırılan yaklaşık 5 asırlık külliye, restorasyonun ardından ilçenin sosyal ve kültürel yaşamına renk katan bir merkez olacak. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, kent merkezinde el atmadık tarihi eser bırakmadıklarını belirterek, Yenişehir başta olmak üzere tüm ilçelerdeki ecdat yadigarı eserlerin bir bir ayağa kaldırıldığını söyledi. Yenişehir Belediye Başkanı Süleyman Çelik, ilçe tarihi açısından önem taşıyan eserin yeniden ilçeye kazandırılmasına yönelik çalışmalar nedeniyle Başkan Altepe’ye teşekkür etti.

Tarihi ve kültürel miras yatırımlarıyla Bursa’yı adeta bir Açıkhava müzesine dönüştüren ve kentin UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmasıyla bu çalışmalarını taçlandıran Büyükşehir Belediyesi, ecdat yadigarı eserlerin ayağa kaldırılması çalışmalarına merkeze yeni bağlanan ilçelerde de hız kesmeden devam ediyor. Kent merkezinde el atılmadık tarihi eser bırakmayan Büyükşehir Belediyesi, Yenişehir ilçesinde de önemli bir eseri yeniden ayağa kaldırmak amacıyla restorasyon çalışmalarını hızla sürdürüyor. Osmanlı Sadrazamı, Yemen Fatihi Sinan Paşa tarafından yaptırılan ve sadece camii, medrese birimleri, imaret, kuzeydoğuda külliyenin ana girişi ve batıda camiye girişi sağlayan kapının ayakta olduğu yaklaşık 5 asırlık külliye, restorasyonla birlikte ilk günkü ihtişamına kavuşturulacak.

Baharda açılacak
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, beraberindeki Yenişehir Belediye Başkanı Süleyman Çelik ile birlikte Sinan Paşa Külliyesi’nde devam eden restorasyon çalışmalarını yerinde inceledi. Bursa’da hayata geçirdikleri yatırımlarla kentin UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alındığını şimdi ise tarihi miras yatırımlarında rotayı ilçelere çevirdiklerini ifade eden Başkan Altepe, bu dönemin tüm medeniyetlerin izlerinin ortaya çıkarıldığı bir dönem olarak tarihe geçeceğini vurguladı. Yenişehir ilçesinin de özellikle bir tarih başkenti olduğunu dile getiren Başkan Altepe, “İlçenin tam kalbindeki yaklaşık 500 yıllık Sinan Paşa Külliyesi de önemli bir ecdat emaneti. Cami, medrese, imaretleriyle güzel bir eser. Medrese kısımları, aşevi kısımları komple restore ediliyor, bu bölümler büyük tahribatlar görmüş. Depremlerde birçok duvarda çatlaklar oluşmuş. Büyükşehir eliyle restore ediyoruz. Artık son kalan kısımlar yapılıyor, yok olan revaklar da birer birer tamamlanıyor. Medrese ve imaret kısımları bitiriliyor. Yılbaşından sonra, baharın ilk aylarında sosyal ve kültürel tesis olarak hizmet açmayı planlıyoruz. Yaklaşık 7 milyon liraya mal olacak eser, bölgenin önemli bir eksikliğini giderecek. Yenişehir için şimdiden hayırlı olsun” diye konuştu.

Osmanlı’nın ilk başkenti
Yenişehir Belediye Başkanı Süleyman Çelik de Yenişehir denince ilk akla gelenin Osmanlı’nın ilk başkenti olmasının geldiğini ve ilk hutbenin Yenişehir’de okunduğunu hatırlattı. Sinan Paşa Külliyesi’nin de ilçedeki en önemli ecdat emanetlerinden biri olduğunu vurgulayan Çelik, “Büyükşehir Belediye Başkanımızın buraya gösterdiği hassasiyet bizim için çok önemli. Tarihi külliyenin tekraren gün yüzüne çıkarılması, hayat bulması ilçemiz adına çok önemli. Çalışmalar bittiğinde tarihi atmosferi yeniden yakalayacağız. Başta Büyükşehir Belediye Başkanımız olmak üzere, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
 


24522_sinanpaa_201709101311.doc
Tüm Ekleri İndirOkunma Sayısı: 1174

 
< Önceki HaberSonraki Haber >

Diğer Haberler

Bursa Büyükşehir Belediyesi Haber Arşivi

 Sosyal Medya
sinema
hal fiyatları
merinos akkm
Anasayfa  /    Geri   /   Site İçi Arama   /   Site Haritası   /    İletişim  /   Sık Kullanılanlara Ekle      

Bursa Büyükşehir Belediyesi Zafer Mah. Ankara yolu Caddesi. No: 1 P.K.16270 Osmangazi/BURSA
Tel : 444 16 00
E-Posta: beyazmasa@bursa.bel.tr
Bursa Büyükşehir Belediyesi Basın Halkla İlişkiler Şb.Md. © Tüm Hakları Saklıdır.
www.bursa.bel.tr Haber Ajanslarının resmi abonesidir.
Site Kullanım Şartları