Haberler

483 YILLIK TARİH GÜN YÜZÜNE ÇIKIYOR

Font Boyutu

Bursa Büyükşehir Belediyesi, kentin tarihi ve kültürel değerlerini ortaya çıkarmak amacıyla yaptığı çalışmalara bir yenisini daha ekledi.

Osmanlı döneminde yapılan Bursa’nın en büyük hamamlarından biri olan Dökümhane Hamamı’nın mülkiyetini Büyükşehir Belediyesi olarak aldıklarını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, restorasyon çalışmalarına hemen başlanacağını ve 6 - 7 ay içinde eserin halkın kullanımına açılacak özellikli bir yapı haline geleceğini söyledi.

 

“Yıllardır konuşuldu ancak adım atılamadı”

Başkan Altepe, İncirli Caddesi’nde düzenlediği basın toplantısında, kent ziynetlerini ayağa kaldırma çalışmalarından biri olan Dökümhane Hamamı’yla ilgili çalışmaları anlattı. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Seyfettin Avşar, Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Altın ve Projeler Koordinatörü Aziz Elbas’ın da katıldığı toplantıda konuşan Başkan Altepe, seçim öncesi bölge halkına bu eseri Bursa’ya kazandıracakları yönünde söz verdiklerini ve şimdi de bu sözü yerine getirdiklerini belirtti. Başkan Altepe, Dökümhane Hamamı’nın kente kazandırılmasının yıllardır konuşulduğunu gün ışığına çıkarmak için ise ilk somut adımın ancak bu dönem atıldığını hatırlattı.

 

“Bölgeye prestij katacak”

Osmanlı’nın ilk eserlerinin Bursa’da yer aldığını hatırlatan Başkan Altepe, anıtsal değeri olan tüm eserlere sahip çıkacaklarının altını çizdi. Bursa Kadısı Muallimzade Ahmet Efendi tarafından yaptırılan Dömükhane Hamamı’nın, Cumhuriyet döneminde uzun süre dökümhane ve marangozhane olarak kullanıldığına dikkati çeken Başkan Altepe, “Şu anda harabe halindeki eser, restorasyon çalışmaları bittikten sonra, bölgeye değer katacak prestijli bir eser olacak. Ördekli Hamamı gibi burası da sosyal, kültürel etkinliklerin yapılacağı, ayrıcalıklı bir eser haline gelecek” diye konuştu. Hazırlanan projenin Anıtlar Kurulu’nda olduğunu belirten Başkan Altepe, çalışmaların 6 - 7 ay içerisinde tamamlanarak tarihi yapının halkın kullanımına açılacağını müjdeledi.

 

Muallimzade Hamamı’nın tarihi

İncirli Caddesi’ndeki hamam, 1572 yılında Bursa Kadısı Muallimzade Ahmet Efendi tarafından yaptırıldı. Çifte Hamam sınıfındaki eser, yıllarca Anadolu-Rumeli Kazaskerliği yapan Müderris Ahmet Efendi’nin Aksu Köyü’ndeki cami, zaviye ve mektep ile Zeyniler Köyü’ndeki medreseye gelir sağladı. 1854 depreminde büyük zarar gören hamam, Cumhuriyet döneminde yıllarca dökümhane ve marangozhane olarak kullanıldı. Eser, uzun yıllar dökümhane olarak kullanılması nedeniyle bölgede dökümhane hamamı olarak anılıyor.

Tarih: 01.01.2010 | Okunma sayısı:5594

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir