3 Boyutlu kent rehberİ

Bursa Büyükşehir Belediyesi sahip olduğu verilerin gösterimi amacı ile Web Tabanlı 3 Boyutlu Kent Rehberi projesi gerçekleştirmiştir. Proje ile Büyükşehir Belediyesi’nin sahip olduğu uydu görüntüsü, adres verisi, önemli yerlere(hastane, okul, turistik tesisler v.b.) ve ulaşım verilerine kolay, hızlı ve anlaşılır bir şekilde ulaşılabilir. 3 Boyutlu Kent Rehberi’nin gerçekleştirilmesinde Türk Mühendislerce geliştirilen ve milli bir yazılım olan CitySurf programı kullanılmıştır. Kurulan sistem ile bursada gerçekleştirilen projelere(örn. Bursa-Ankara Hızlı Tren Projesi) uluşılabilir, sosyal ve kültürel projelerin gerçekleştirilmesi için gerekli coğrafi analizlerin yapılabilir ve 3 boyutlu görüntüleme imkanı ile Bursa incelenebilir.

Sorularınız için İrtibat: cbs@bursa.bel.tr

src=/dosyalar/resimler/1_rehber_1.jpg

src=/dosyalar/resimler/1_rehber_2.jpg

src=/dosyalar/resimler/1_rehber_3.jpg
Hava Fotoğrafları
2002, 2004 ve 2007 yıllarına ait uydu görüntüsü, 2009 yılını ait hava fotoğraflarını görüntüleyebilir, geçmişten bugüne kentin gelişimini inceleyebilirsiniz.

Binalar ve Modeller
Kenttki binaları 3 boyutlu olarak görebilir, binanın üstüne tıklayarak bina bilgilerine ulaşabilirsiniz.
Ayrıca, önemli yapıların detaylı 3 boyutlu modellerini inceleyebilirsiniz.

src=/dosyalar/resimler/1_rehber_4.jpg

Arama Yapma
3 boyutlu kent bilgi sisteminde yer alan bilgiler, hazır şablonlar aracılığı ile aranabilir. Bursa 3 Boyutlu Kent Bilgi Sistemi’nde yer alan çeşitli arama senaryoları şu şekildedir;
- Adres Arama
- Hızlı Adres Arama
- 5000’lik Pafta Arama
- Önemli Merkez Arama
- Parsel Arama

src=/dosyalar/resimler/1_rehber_5.jpg

Noktadan Adres Bulma
Ekrandan seçtiğiniz bir noktanın adresini anında öğrenebilirsiniz. Tek yapmanız gereken, ekrandaki noktayı sürüklemek ve “Adres Bul” butonuna tıklamak.

 


Mesafe Ölçme
İki nokta arasındaki mesafeyi, seçilen alanın büyüklüğünü ve çevresinin uzunluğunu ölçebilirsiniz

src=/dosyalar/resimler/1_rehber_6.jpg

Nazım İmar Planı
Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan 1/25000 ölçekli Nazım İmar Planı’nı altlık olarak açabilirsiniz. Bu sayede imar planına göre taşınmaz gayrimenkule verilen inşaat kat iznini, çevresine yapılacak olan yeşil alan ya da sosyal tesisleri görebilir, sahip olduğunuz veya satın almayı planladığınız arsanın veya yapının konumuna göre imar plandaki durumunu inceleyebilirsiniz.

src=/dosyalar/resimler/1_rehber_7.jpg


Sınırlar ve Ulaşım

Bursa il, ilçe ve mahalle sınırlarını görüntüleyebilirsiniz. Bursa yollarını kademeli olarak inceleyebilirsiniz. Otobüs duraklarını ve Bursaray güzergahlarını görebilir, bu sayede toplu taşıma planınızı oluşturabilirsiniz.
Ekran Görüntüsü Kaydetme
Harita üzerinde istediğiniz bir bölgeye gelerek ekran görüntüsünü bilgisayarınıza (JPEG, GIF, BMP, PNG, TIF) formatında kaydedebilirsiniz. Bunun için Standart Araçlar bölümünden Ekran Görüntüsü Kaydet butonuna tıklamanız yeterlidir.

Yazıcıdan Çıktı Alma
Harita üzerinde istediğiniz bir bölgeye gelerek gerekli değişiklikleri benim katmanlarımdan kendinize göre ayarlayarak yazıcıdan renkli çıktı alabilirsiniz. Bunun için Standart Araçlar bölümünden Yazdır butonuna tıklamanız yeterlidir.
Analizler
Harita üzerinde kent ile ilgili aşağıdaki analizleri yapabilirsiniz:
- Arazi Modeli Profili Alma
- Görüş Analizi
- Küresel Tehdit Analizi
- Ağ Analizi
- En Kısa Yol Bulma
- Tampon Bölge Analizi
- Nesne İstatistikleri

Örneğin: Arazi Modeli Profili Alma

src=/dosyalar/resimler/1_rehber_8.jpg


Haberler
Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından kent ile ilgili çeşitli haberler, periyodik olarak 3 Boyutlu Kent Sistemi üzerinden de görüntülenir. Bu sayede haberlerden anında haberdar olabilirsiniz.

Kendi Haritanızı Oluşturma
Bursa 3 Boyutlu Kent Bilgi Sistemi üstünde kendi haritanızı oluşturabilirsiniz. “Benim Katmanlarım” bölümünü kullanarak oluşturacağınız bu haritaları yalnızca kendiniz görüntüleyebilirsiniz. Bu haritaları çeşitli formatlarda (*.shp, *.mif, *.tab, *.txt, *.gpx, *.dmz, *.dml) saklayabilirsiniz. Bu sayede kendinize ait verileri konumsal olarak arşivleyebilirsiniz.
Haritanızı, aşağıdaki obje tiplerini ekleyerek oluşturabilirsiniz:
- Nokta (point)
- Çizgi (polyline)
- Kapalı Alan (polygon)
- 3 Boyutlu Model
- Arazi Doku Kaplaması
- GeoRSS
- Vektör Tablo (*.shp, *.tab, *mif, *.ncz)
- Kamera