Haberler

2500 yıllık sur restorasyonu, Bursa´nın tünellerini ortaya çıkardı

Font Boyutu

19 NİSAN 2016

BASIN BÜLTENİ

2500 YILLIK SUR RESTORASYONU, BURSA’NIN TÜNELLERİNİ ORTAYA ÇIKARDI

-          BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN ZİNDAN KAPI’DA SÜRDÜRÜLEN RESTORASYON ÇALIŞMALARI, 23 YILLIK BURSA KUŞATMASINDA BİZANSLILARIN BESLENME VE HAYAT KAYNAĞI OLAN LOJİSTİK TÜNELLERİNİ DE ORTAYA ÇIKARDI.

-          BURSA’NIN ALTI VE ÜSTÜYLE TAM BİR TARİH KENTİ OLDUĞUNU VURGULAYAN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, YENİDEN DÜZENLENEN TÜNELLER, ZİNDAN KAPI’DAKİ ZİNDANLAR VE SURLARIN KENTE GÜZELLİK KATACAĞINI SÖYLEDİ.

BURSA - Büyükşehir Belediyesi tarafından Zindan Kapı’da sürdürülen restorasyon çalışmaları, 23 yıllık Bursa kuşatmasında Bizanslıların beslenme ve hayat kaynağı olan lojistik tünellerini de ortaya çıkardı. Bursa’nın altı ve üstüyle tam bir tarih kenti olduğunu vurgulayan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, yeniden düzenlenen tüneller, Zindan Kapı’daki zindanlar ve surların kente güzellik katacağını söyledi.

Başkan Altepe, Büyükşehir bürokratlarıyla birlikte Zindan Kapı’da sürdürülen restorasyon ve rekonstrüksiyon çalışmaları sırasında açığa çıkan tünelleri inceledi. Bursa’nın fethinin Osman Gazi döneminde başladığını ve 23 yıl sürdüğünü, Osman Gazi’nin de bu fethi göremediğini hatırlatan Başkan Altepe, Bizanslıların hayatlarını sürdürmesine yarayan tünellerin 2500 yıl sonra gerçekleştirilen restorasyon çalışmalarıyla birlikte yeniden ortaya çıktığını ifade etti. Tünellerin şehre dışarıdan rahatlıkla girişlerin yapılabileceği, eşya taşınabilecek genişlikte olduğunu vurgulayan Başkan Altepe, “Yaklaşık 3.5 metre genişlikte tüneller var. Bu tünellerle birlikte şehirdekiler rahatlıkla hayatlarını sürdürebildiler. Zindan Kapı restorasyonu bu durumu en net şekliyle ortaya çıkardı” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Zindan Kapı’daki restorasyon çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiğini vurguladı. Asırlar önce inşa edilen surların Büyükşehir Belediyesi’nce yürütülen yenileme çalışmalarıyla birlikte orijinal haline kavuşmaya başladığını belirten Başkan Altepe, “Büyükşehir Belediyesi olarak Bursa’da hüküm süren medeniyetlerin izlerini birer birer ayağa kaldırıyoruz. Buradaki çalışmalar kapsamında, önünde ve içinde 11 binanın kamulaştırmasını gerçekleştirdik. Zindan Kapı’nın kule bölümünde bile bina vardı. Hepsini yıkarak, orijinal yapıyı ortaya çıkardık. İnşallah imalatlar tamamlandığı zaman kentimiz, güzel bir alana daha kavuşacak” diye konuştu.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ 

Tarih: 19.04.2016 | Okunma sayısı:7212

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu